Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

10 hours ago, łukaszw said:

Tak wychodzi na 400 mm Canonem 77D bez telekonwertera - jest to pojedyncza klatka wywołana z raw. Dobrym obiektywem 300 mm z naprawdę dobrym telekonwerterem powinno wyjść troszkę lepiej. Dobry telekonwerter nie psuje jakości, jeśli jest podłączony do ostrego obiektywu.

jowiszksiezyce22102020.jpg.bbc024ef10651084e06cc6cf6eacf4f6.jpg

O, czyli da się :) a jak zrobiłeś to zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Bentoq napisał:

O, czyli da się :) a jak zrobiłeś to zdjęcie?

Aparat był na zwykłym statywie fotograficznym, po prostu skierowałem obiektyw na Jowisza i pstryk :) Nie pamiętam, jak ustawiałem ostrość - prawdopodobnie ręcznie z włączoną stabilizacją obrazu, ale AF też chyba nieźle trafiał. Parametry ekspozycji trzeba ustawić tak, żeby było widać pasy na Jowiszu na ekranie aparatu. Warto zmniejszyć jasność ekranu aparatu, przy zbyt jasnym łatwo niedoświetlić.

Potem obróbka w Lightroomie, żeby wyciągnąć księżyce.

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy Niebo bardzo ładne ale do Planet był za słaby seeing. Zebrałem materiał na trzy krótkie animacje, w tym jeden Bin2x. Zabrakło chęci na zbieranie dużej ilości materiału, patrząc jaki seeing. Może dzisiaj będzie lepiej? Z Bin2x o tyle nie fajnie, gdyż zostawia siateczkę i trzeba potem to usuwać, co ma również wpływ na jakość końcową. 

 

Ogniskowa 2700 mm, Bin2x

Czas nagrania: od 02_05_53 do 02_18_23

Liczba latek: 12

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9.
 

Jup.gif

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec sesji jeszcze zauważyłem, że całe LW było zaparowane, co na pewno miało wpływ na zbierany materiał. Dzisiaj zrobię odrośnik, jeżeli nie pomoże, to skieruje się do DarX86 po grzałkę na LW, gdyż posiadam tylko na LG.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 02_20_04 do 02_33_52

Liczba klatek: 14

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9.
 

Jup_02_20_04_2022_08_26_g4_ap20_conv_pipp.gif

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia animacja z dzisiaj. Materiał zbierany na początku sesji.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 01_28_27 do 02_01_47

Liczba klatek: 27

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9.

 

Jup.gif

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Pod koniec sesji jeszcze zauważyłem, że całe LW było zaparowane, co na pewno miało wpływ na zbierany materiał. Dzisiaj zrobię odrośnik, jeżeli nie pomoże, to skieruje się do DarX86 po grzałkę na LW, gdyż posiadam tylko na LG.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 02_20_04 do 02_33_52

Liczba klatek: 14

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9.
 

Jup_02_20_04_2022_08_26_g4_ap20_conv_pipp.gif

Staraj się obserwować histogram w FC on daje pierwsze sygnały że istnieje możliwość pary na szkle. Nie wiem czy grzałka przy takich ogniskowych nie wpłynie na turbulencje trwałe podczas sesji . Ja kiedy spodziewam się zaparowanego lustra co jakiś czas kontrolnie dmuchnę suszarką . 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz, że histogram nic nie pokazywał, cały czas była ta sama wartość. Dlatego mnie to tak zaskoczyło. Też zwracam uwagę, czy histogram leci w dół, np, kiedy pojawią się chmurki. To fakt, grzałka wpływa na turbulencje. Miałem przy LG i pojawiała się turbulencja. Grzałka była zaciśnięta wkoło krawędzi lustra. Teraz chcę ją przerobić i dać od tyłu. Może będzie lepiej i to bardziej, chyba w zimie będzie przydatne. Więc skoro grzałka przy LG daje turbulencje, to pewnie tak samo będzie przy LW. Więc nadzieja w odrośniku. Z tym zaglądaniem czy jest para, to nie ma problemu, jeżeli chodzi o LG. Z LW jest ten problem, że trzeba wyciągnąć z wyciągu sprzęt. Kiedy zbieram materiał na animację, to potem wkładając z powrotem kamerkę, już nie trafię z tym samym ułożeniem. Zobaczę następnym razem, kiedy będzie wilgoć w powietrzu, może odrośnik sobie poradzi. Chyba, że asekuracyjnie, dmuchnąć co jakiś czas w wew. ściankę tubusu, żeby ciepłe powietrze suszarki, odbiło się od ścianki i trafiło na LW.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wpadł mi taki pomysł. Umieszczę blisko teleskopu, LG (90mm) ze starego teleskopu Uniwersał, które pokazywałem w wątku o akcesoriach Uniwersał. To lustro będzie dla mnie takim punktem kontrolnym, czy już osadza się wilgoć, para, itd.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, *Wojtek* napisał:

Teraz wpadł mi taki pomysł. Umieszczę blisko teleskopu, LG (90mm) ze starego teleskopu Uniwersał, które pokazywałem w wątku o akcesoriach Uniwersał. To lustro będzie dla mnie takim punktem kontrolnym, czy już osadza się wilgoć, para, itd.

A to ciekawe że na histogramie Ci to nie wyskoczyło? Ja robię tak .. Wykorzystuję chwile słabego seeingu i wtedy grzeje LW i mam co najmniej 30min spokoju . Druga sprawa to ocena stanu pary na LW oceniam wkładają tel z zapalonym ledem do tuby i wtedy widać pod kątem czy jest igła czy para . Wypróbuj to sobie , zobaczysz że to działa . Nie potrzeba demontować optyki przy wyciągu . No co Ty masz uniwersała hihi. Ja go oddałem do kuzyna Syna . Miałem 200/3500 f17.5 hi Jak wypróbujesz mój patent z podglądam telefonu do LW daj znać czy metoda się spodobała . 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z telefonem nie zrobię, ponieważ mój teleskop jest nad moją głową, tak wysoki mam słup. To lustro po teleskopie Uniwersał, to był mój pierwszy teleskop, kiedy jeszcze byłem nastolatkiem. Ale w takim razie, ta wskazówka z grzaniem LW może być pomocna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Teraz wpadł mi taki pomysł. Umieszczę blisko teleskopu, LG (90mm) ze starego teleskopu Uniwersał, które pokazywałem w wątku o akcesoriach Uniwersał. To lustro będzie dla mnie takim punktem kontrolnym, czy już osadza się wilgoć, para, itd.

 

Jeśli będzie niczym nieosłonięte, to zaparuje znacznie szybciej, niż schowane w tubie LW (które jest przez radiację tuby dogrzewane). Najlepiej, jakbyś mógł je zamontować jakoś w konfiguracji podobnej do LW Oriona.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WielkiAtraktor, też tak myślałem ale niestety kolejna niespodzianka. To LG nie zaparowało, przez całą noc było suchutkie, powiesiłem je na wysokości montażu. może za nisko. Następnym razem powieszę na tubusie, choć to będzie zaledwie 40 cm wyżej. LW po pięciu godzinach było lekko zaparowane, czyli odrośnik pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej najlepsza klatka z animacji, którą wrzucę trochę później, z uwagi na fakt, że forum nie przyjmuje większych gifów, to trzeba kombinować z plikami video.  Seeing słaby, praktycznie ta fotka poniżej, to najlepsza z reszty 204, które są znacznie słabsze.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7

 

 

 

 

 

Jup_02_55_26_2022_08_27_g4_ap24_conv.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja z dzisiaj. Jak już pisałem kilka razy, seeing słaby. Dołożyłem do laptopa dysk 900 GB, to teraz mogę szaleć z nagrywaniem avików. Dzisiaj nagrałem 205 avików, co dało 700 GB. Aviki nagrane bez debayeryzacji, gdyż AutoStakkert 

debayeryzuje podczas składania klatek. Gdyby nie maił tej funkcji, to te 700GB trzeba by pomnożyć razy trzy. Trzeba by nagrywać z debayeryzacją albo, po nagraniu osobno debayeryzować.

Dzisiaj odkryłem, że w PIPP można też dodawać obramowanie. Więc teraz w Avidemux robię tylko konwersję na MP4.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

Czas nagrania: od 00_46_06 do 04_31_15

Liczba klatek: 205

Pierwsza wersja naturalna, druga mocno wyostrzona

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7, PIPP v2.5.9, Avidemux

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.