Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, *Wojtek* napisał:

W AutoStakkert, przed stackowaniem, ustaw suwaczkami, które zaznaczyłem na grafice, do odpowiedniej wielkości klatki.

Niestety nie pomogło :( Tzn. rozmiar został zachowany ale planeta jest nadal wycentrowana.

Nie mogę znaleźć w AS opcji odpowiedzialnej za wyłączenie centrowania.

 

11 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

Za centrowanie obiektu odpowiedzialny jest PIPP. Upewnij się że masz odznaczona tę opcję: https://sites.google.com/site/astropipp/example-uasge/example1B

Początkowo używałem samego AS, potem użyłem PIPP z odznaczoną opcją centrowania, wynikowy film rzeczywiście zawiera cały kadr, ale ponownie - po wrzuceniu do AS w celu zrobienia stacka, AS to centruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam AS2 ponieważ AS3 robi kreski na stackach. 15 sierpnia pisałem o tym:

 

Tym razem bardziej edukacyjnie. Chwilę temu skończyłem sesję z Jowiszem. Warunki ponownie bardzo marne, ale wyszło coś ciekawego. Kiedy nagrywa się kolejny avik, to sprawdzam sobie jakość nagranych. W tym celu oczywiście uruchamiam AutoStakkert w wersji 3.1.4. Co się okazało, że stacki posiadają kreski w różnych miejscach. Najpierw sądziłem, że to z nowo zakupionej kamerki ASI462MC (nie napiszę jak była moja pierwsza reakcja), ale kiedy oglądałem nagranie, to na nim nie ma tych kresek. Nagrywałem z debayeryzacją, bez debayeryzacji, debayeryzowałem w PIPP, lub w Debayer i potem stackowałem. I ciągle to samo. Frustracja narastała i oczywiście pioruny leciały, że to kamerka. Kiedy ochłonąłem, olśniło mnie a może tak uruchomić AutoStakkert 2.6.8. I Niebo się otworzyło, zaświeciło Słońce. Okazało się, że wersja  AutoStakkert 3.1.4 nie radzi sobie z avikami. Natomiast AutoStakkert 2.6.8 działa prawidłowo. Poniższe fotki są tego dowodem.

image.thumb.jpeg.9ca1f12d8de264d3a08bd2e6ad494fae.jpeg

image.thumb.jpeg.c11a4063d7674ee238a19fed46971912.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, przeoczyłem tego posta. U siebie na planetach tego nie zaobserwowałem, ale na Słońcu już tak. W sobotę avikowałem plamy na Słońcu i miałem właśnie dziwne artefakty przy stackowaniu z opcją Surface. Ale jeszcze do tego nie usiadłem za dobrze. Może też popróbuję ze starszą wersją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AviatorL napisał:

Niestety nie pomogło :( Tzn. rozmiar został zachowany ale planeta jest nadal wycentrowana.

Nie mogę znaleźć w AS opcji odpowiedzialnej za wyłączenie centrowania.

 

Początkowo używałem samego AS, potem użyłem PIPP z odznaczoną opcją centrowania, wynikowy film rzeczywiście zawiera cały kadr, ale ponownie - po wrzuceniu do AS w celu zrobienia stacka, AS to centruje.

Musisz użyć funkcji "offset" na tym drugim okienku (pod "image size") - wciskasz CTRL i trzymając wciśnięty klawisz przesuwasz myszką obraz jak chcesz (na myszce chyba prawy przycisk).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wampum napisał:

Musisz użyć funkcji "offset" na tym drugim okienku (pod "image size") - wciskasz CTRL i trzymając wciśnięty klawisz przesuwasz myszką obraz jak chcesz (na myszce chyba prawy przycisk).

Dzięki! To było to! Lecz nie CTRL tylko SHIFT + lewy przycisk. Ale o to chodziło :) Zabieram się za obróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przekonania to wstawiam...:) Ale opozycja ... :)

Na szybciora bez obróbki w zasadzie, 5 dość kiepskich klatek z początku sesji (obrót przez 15 minut).

W dodatku źle ustawiony gain więc cebulka i artefakty :)

 

 

 

anigif.gif

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Wrzucam ,,opozycyjnego Jowisza'' Udało się zaliczyć ok. 1,5 h obserwacji wizual tego Giganta :) Jak na pogodę, która panuje ostatnio u mnie, naprawdę jest super. 

Aparat: Nikon Coolpix B700

-pojedyncze zdjęcie

Obróbka: Snapseed / Lightroom 

Czas obserwacji: 21:45 / 26/09/2022

Miejsce obserwacji: balkon na Śląsku 

IMG_20220927_174650.jpg.ba9e9661b61bae02356f35a41bf33e2e.jpgIMG_20220927_173656.jpg.8ea2c1d2d161acf5379f8ac3e6792803.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Lysy, czy stackujesz w AutoStakkert 3? Ja po twojej animacji widzę że tak. Jeżeli tak to, poczytaj mój wpis trochę wyżej. Na twojej animacji są kreski, które też mi robi AutoStakkert 3, dlatego używam wersji 2

Pracuję w AS2. Efekt cebuli to ustawienie gain w innej wartości niż 50%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.