Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Robert, na tak dużej skali tracisz na detalu. Masz teraz mniejszy piksel niż w asi120, więc Jowisz wychodzi z założenia większy. Ja bym na Twoim miejscu spróbował bez barlowa. Jak Jowisz będzie rejestrowany mniejszy to będzie z założenia ostrzejszy. Nawet zmniejszając aktualną wersję można poprawić ostrość. Przykład poniżej.

test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arek_P Arku, Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Widzę, że teraz wygląda lepiej! Faktycznie niby zmiana z 3.75um na 2.9um, ale robi różnicę. Na następnej sesji zrobię bez. Jowisz będzie też bliżej więc będzie większy. To była pierwsza sesja planetarna w tym roku i test 462mc więc teraz mam jakiś punkt odniesienia. 

Pozdrawiam,

Robert 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert_73 napisał:

462mc

Jak masz jakiś filtr IR-pass, to sobie koniecznie z nim spróbuj, bo ta kamera ma super czułość w podczerwieni. Najlepiej taki 800 - 850nm, to wtedy obraz jest w zasadzie monochromatyczny, a i w dłuższych falach seeing jest lepszy; można sobie w ten sposób zarejestrować luminancję, a kolory do tego normalnie w świetle widzialnym.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtrem 685nm trochę kolory nie będą zbalansowane (będzie dominował czerwony), ale można sobie to ogarnąć później w obróbce. Ale za to będzie nieco jaśniej niż z tymi puszczającymi dalszą podczerwień, więc można łapać krótsze klatki.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w nocy warunki były całkiem łaskawe, jak na panujące upały. Jowisz wznosi się już całkiem wysoko.

Sprzęt u mnie standardowy: SCT 9.25", ZWO ADC, QHY5III462C

Obróbka AS3!, AstroSurface, RawTherapee

 

Edit: Miałem kilka filmików nagranych i udało mi się je zderotować. Dołączam wersję ulepszoną :)

Jup-20.07.2022.jpg

 

 

Jup-20.07.2022-derot.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 23:22, Krzysztof z Bagien napisał:

Jak masz jakiś filtr IR-pass, to sobie koniecznie z nim spróbuj, bo ta kamera ma super czułość w podczerwieni. Najlepiej taki 800 - 850nm, to wtedy obraz jest w zasadzie monochromatyczny, a i w dłuższych falach seeing jest lepszy; można sobie w ten sposób zarejestrować luminancję, a kolory do tego normalnie w świetle widzialnym.

Teraz, jak Jowisz jest wysoko, to nie wiem, czy jest sens bawić się w IR. Dyspersja atmosferyczna jest minimalna, za to z filtrem ograniczamy ilość światła, więc wyjdzie mniej materiału do selekcji.  Ale przy nisko wiszących planetach to IR działa cuda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.