Skocz do zawartości

Jowisz 2022


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

Jaki to teleskop i kamera były?

ja to do mnie to już pisze :)

teleskop z wysokiej półki (niestety stojący na źle zrobionym słupie i sa mega drgania) 

Meade LX600

A kamerka to ASI 178 color. (Radomska Astrobaza)

 

sam zestaw ma.mega potencjał ale brakuje czasu by ustrzelić super warunki . w dodatku blisko centrum 200tys miasta i na wschodzie graniczymy ze stacja mpk , która wymieniła oświetlenie na ledowe i zrobiło się słabo :(

 

robię fotki zawsze po obserwacjach dla mieszkańców Radomia i nie tylko ;)

 

No i wczoraj było mliko :(

Za tydzień może będzie więcej szczęścia hehe 

 

edit

Choć największy problem.jest z drganiami , bo ciężko ostrość się ustawia.

podczas awikowania planeta 'lata" - jak np przejedzie autobus po ulicy oddalonej od Astrobazy o około 100-150m :(

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

sam zestaw ma.mega potencjał ale brakuje czasu by ustrzelić super warunki . w dodatku blisko centrum 200tys miasta i na wschodzie graniczymy ze stacja mpk , która wymieniła oświetlenie na ledowe i zrobiło się słabo :(

 

robię fotki zawsze po obserwacjach dla mieszkańców Radomia i nie tylko ;)

 

No i wczoraj było mliko :(

Za tydzień może będzie więcej szczęścia hehe 

 

Meade LX600 to jest seria i nie wskazuje to oznaczenie o wielkości teleskopu . w sensie ile ma cali zwierciadło główne ?

Jeżeli chodzi o avikowanie planet miejskie oświetlenie nie wpływa na pozyskiwanie materiału . 

 

Słup masz na myśli piera? Za wysoki ? , za mała średnica ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomekAstrobaza, napiszę to z własnego doświadczenia. Wiele lat temu, kiedy kupiłem nowe SCT9.25, okazało się, że LG w nim było całkowicie zaparowane. Dosłownie, na lustrze była mleczna warstwa. Trzeba było lustro wyciągnąć i umyć. Napisałem to, ponieważ wygląda na to, że w tego typu teleskopach, może jakimś cudem zaparować lustro i potem nie odparować, chyba że sprzedawca robił nim coś innego. Dodam tylko, że potem przez cały czas, kiedy miałem ten teleskop, takie zaparowanie mi się nie przytrafiło.

Jeszcze jedna sprawa z brudnym LG. Po pięcioletniej przerwie od naszego hobby, postanowiłem ponownie się tym zająć. Wszystko było brudne, więc między innymi trzeba było umyć LG w Newtonie. Umyłem to lustro i wyglądało, że jest w porządku. Przed ostatnią sesją, poświeciłem w nocy do środka tubusa i LG wyglądało mi podejrzanie. Praktycznie całe było lekko mleczne a tylko na krawędzi, w małym obszarze błyszczały się powłoki. W dzień wyciągnąłem LG z teleskopu i wziąłem się za mycie lustra. Co się okazało, że ostatnim razem nie umyłem dokładnie lustro. Wyglądało na czyste, ale wymagało jeszcze przetarcia  na mokro, miękką ściereczką do optyki. I dopiero wtedy zobaczyłem błysk powłok lustra i bardzo wyraźne odbicie swojej twarzy. Akurat umyłem to lustro w tym dniu, kiedy później miałem udaną sesję z Jowiszem i efekty tego są wyżej. Ale żeby nie było tak, że umycie lustra to lekarstwo na marne warunki. Na drugą noc też poszedłem avikować i się okazało, że nagrywam takiej jakości materiał, jak twój wyżej. Zauważyłem, że kiedy jest ciepła noc, to jakość materiału kiepska. Napisałem tyle o myciu lustra, ponieważ czasami o tym się zapomina a może to mocno zaskoczyć.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pmamot napisał:

Meade LX600 to jest seria i nie wskazuje to oznaczenie o wielkości teleskopu . w sensie ile ma cali zwierciadło główne ?

Jeżeli chodzi o avikowanie planet miejskie oświetlenie nie wpływa na pozyskiwanie materiału . 

 

Słup masz na myśli piera? Za wysoki ? , za mała średnica ? 

 

14 cali 

 

fakt przy Układzie Słonecznym rzeczywiście to zaswietlenie mniej przeszkadza - ale wpływa trochę na avikowanie, bo jak kiedyś zgasły światła na mpk to dało się zauważyć lepsza jakoś obrazu planet.

 

ale tak jak napisałem w edycji - drgania są problemem największym.

 

lx600 stoi na słupie wolnostojącym w środku budynku na którym zamontowany jest pier.

 

niestety słup ma ok 40 cm średnicy a wysokość jego to ok 7-8m - w dodatku stoi na ławie betonowej o grubości 30 cm hehe - kabaret. Niestety dużo błędów konstrukcyjnych :(

 

 

 

astro01.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, *Wojtek* napisał:

RomekAstrobaza, napiszę to z własnego doświadczenia. Wiele lat temu, kiedy kupiłem nowe SCT9.25, okazało się, że LG w nim było całkowicie zaparowane. Dosłownie, na lustrze była mleczna warstwa. Trzeba było lustro wyciągnąć i umyć. Napisałem to, ponieważ wygląda na to, że w tego typu teleskopach, może jakimś cudem zaparować lustro i potem nie odparować, chyba że sprzedawca robił nim coś innego. Dodam tylko, że potem przez cały czas, kiedy miałem ten teleskop, takie zaparowanie mi się nie przytrafiło.

Jeszcze jedna sprawa z brudnym LG. Po pięcioletniej przerwie od naszego hobby, postanowiłem ponownie się tym zająć. Wszystko było brudne, więc między innymi trzeba było umyć LG w Newtonie. Umyłem to lustro i wyglądało, że jest w porządku. Przed ostatnią sesją, poświeciłem w nocy do środka tubusa i LG wyglądało mi podejrzanie. Praktycznie całe było lekko mleczne a tylko na krawędzi, w małym obszarze błyszczały się powłoki. W dzień wyciągnąłem LG z teleskopu i wziąłem się za mycie lustra. Co się okazało, że ostatnim razem nie umyłem dokładnie lustro. Wyglądało na czyste, ale wymagało jeszcze przetarcia  na mokro, miękką ściereczką do optyki. I dopiero wtedy zobaczyłem błysk powłok lustra i bardzo wyraźne odbicie swojej twarzy. Akurat umyłem to lustro w tym dniu, kiedy później miałem udaną sesję z Jowiszem i efekty tego są wyżej. Ale żeby nie było tak, że umycie lustra to lekarstwo na marne warunki. Na drugą noc też poszedłem avikować i się okazało, że nagrywam takiej jakości materiał, jak twój wyżej. Zauważyłem, że kiedy jest ciepła noc, to jakość materiału kiepska. Napisałem tyle o myciu lustra, ponieważ czasami o tym się zapomina a może to mocno zaskoczyć.

 

nie paruje nam lusto ;)

Lusto jest super czyste - sprawdzam zawsze przed obserwacjami pod światło z latarki.

czysciutkie żadnego zamleczenia;)

 

Wczoraj nad Radomiem były po prostu mleczne chmury ?

co pięknie bylo można zaobserwować na Księżycu hehe.

 

wkoncu trafię na dobre warunki to i wtedy Barlowa podepne ;)

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

Dzięki za opis. Drganiami aż tak bym się nie przejmował; na kilkumilisekundowych ekspozycjach nie powinny być rozmazane, zresztą, zbiera się te kilka tysięcy klatek, większość będzie nieporuszona.

jasne w teorii ;)

 

a weź wyostrz obraz jak planeta lata w jedną i w drugą stronę haha.

 

dotykam pokrętła ostrości i już obraz lata.

 

nie jest tak takie hop siup ;)

 

 

ale ciach temat.

najważniejsza zabawa ;)

nie ma co się mazać.

we wrześniu czuje, że uda mi się super Jupka zrobić 

 

 

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

14 cali 

 

fakt przy Układzie Słonecznym rzeczywiście to zaswietlenie mniej przeszkadza - ale wpływa trochę na avikowanie, bo jak kiedyś zgasły światła na mpk to dało się zauważyć lepsza jakoś obrazu planet.

 

ale tak jak napisałem w edycji - drgania są problemem największym.

 

lx600 stoi na słupie wolnostojącym w środku budynku na którym zamontowany jest pier.

 

niestety słup ma ok 40 cm średnicy a wysokość jego to ok 7-8m - w dodatku stoi na ławie betonowej o grubości 30 cm hehe - kabaret. Niestety dużo błędów konstrukcyjnych :(

 

 

 

 

Piękny obiekt to obserwatorium  . teleskop do planet wymarzony . Jeżeli chodzi o piera można spróbować usztywnić na poziomie stropu coś na zasadzie punktowej pianki . Życzę udanych obserwacji . Jeżeli nie problem wrzuć na youtube avik żeby zobaczyć te drgania . Ocenimy czy faktycznie stanowią problem . Obecnie szybkie planetarne kamerki też w jakimś stopniu omijają tą przypadłość . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pmamot napisał:

Piękny obiekt to obserwatorium  . teleskop do planet wymarzony . Jeżeli chodzi o piera można spróbować usztywnić na poziomie stropu coś na zasadzie punktowej pianki . Życzę udanych obserwacji . Jeżeli nie problem wrzuć na youtube avik żeby zobaczyć te drgania . Ocenimy czy faktycznie stanowią problem . Obecnie szybkie planetarne kamerki też w jakimś stopniu omijają tą przypadłość . 

no fajne fajne hehe.

 

próbowaliśmy kliny wbijać w przerwę między słup a budynek ale nic to nie dało.

 

pomysl jest taki by go postawić po prostu na podłodze w kopule 

 

Ale póki co miasto kasy nie ma więc czekamy ;)

 

co do filmiku to tak ale muszę uciąć kawałek bo ponad 10 GB jeden plik waży 

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

 

 

co do filmiku to tak ale muszę uciąć kawałek bo ponad 10 GB jeden plik waży 

 

Jeżeli masz konto na youtube to wystarczy po prostu tam zaimplementować . potem tu na forum wskażesz link z łączem tego filmu i ocenimy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomekAstrobaza, czy dobrze zrozumiałem, że obraz ostrzysz ręcznie? Cyt. "a weź wyostrz obraz jak planeta lata w jedną i w drugą stronę haha. dotykam pokrętła ostrości i już obraz lata." Jeżeli ostrzysz ręcznie, to niezbędny do płynnego ostrzenia, jest napęd do wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, *Wojtek* napisał:

RomekAstrobaza, czy dobrze zrozumiałem, że obraz ostrzysz ręcznie? Cyt. "a weź wyostrz obraz jak planeta lata w jedną i w drugą stronę haha. dotykam pokrętła ostrości i już obraz lata." Jeżeli ostrzysz ręcznie, to niezbędny do płynnego ostrzenia, jest napęd do wyciągu.

hehe tak recznie :)

to teleskop gdzie ludzie obserwuja planety i ostrza sobie sami podczas ogladania :)

no ciezko jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

dotykam pokrętła ostrości i już obraz lata.

Jest bardzo proste rozwiązanie - nie dotykaj :P Myślę, że - szczególnie w przypadku teleskopu za kilkadziesiąt tysi - warto zainwestować kilka stówek w DreamFocuser. Raz, że można wtedy ostrzyć faktycznie bez dotykania, a dwa, że może też się tym zająć komputer, ktory i tak masz podpięty jak nagrywasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzysztof z Bagien napisał:

Jest bardzo proste rozwiązanie - nie dotykaj :P Myślę, że - szczególnie w przypadku teleskopu za kilkadziesiąt tysi - warto zainwestować kilka stówek w DreamFocuser. Raz, że można wtedy ostrzyć faktycznie bez dotykania, a dwa, że może też się tym zająć komputer, ktory i tak masz podpięty jak nagrywasz.

hehe dobre

a mamy dreamfocusera od Mateusza :)

ale przy ts apo 100

 

nie stac miasta narazie na takie zakupy 

 

bede walczyl hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, pmamot napisał:

Jeżeli masz konto na youtube to wystarczy po prostu tam zaimplementować . potem tu na forum wskażesz link z łączem tego filmu i ocenimy .

zaraz udostępnię kawałek pliku - musiałem konwertować do avi, bo nagrywam ser

ok 10 sek film. jest mocno przyciemniony by uzyskać maksymalnie dużą ilość klatek - no i ustawiona jest opcja przy nagrywaniu autoalign by jakoś trzymało w środku tego Jowisza :) - więc jakoś nie lata :) ale podczas ostrzenia robi sie problem 

 

wydaje mi sie, ze yt cos z nim zrobil - jakas kompesacje drgan wlaczyl hehe  bo w rzeczywistosci bardziej lata 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmamot napisał:

Piękny obiekt to obserwatorium  . teleskop do planet wymarzony . Jeżeli chodzi o piera można spróbować usztywnić na poziomie stropu coś na zasadzie punktowej pianki . Życzę udanych obserwacji . Jeżeli nie problem wrzuć na youtube avik żeby zobaczyć te drgania . Ocenimy czy faktycznie stanowią problem . Obecnie szybkie planetarne kamerki też w jakimś stopniu omijają tą przypadłość . 

wrzucam link do tego samego pliku ale nie skompresowanego lepiej widac niz na YT

 

https://1drv.ms/u/s!Al3brUaEmajUjRrwzR8KjKJD7cE6?e=ezfZsX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.