Skocz do zawartości

Tradycyjne kamerki do astrofoto


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest sens kupowania "zwyczajnej" kamerki, którą używa się się do nagrywania "życia codziennego"? Wiem, że zastosowanie takiej kamerki będzie ograniczone. Ale ewentualnie jakie są oki? Cyfrowe? Z jakimi funkcjami? etc. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką kamerę SONY, cyfrową, wypasioną czym sie da i marny z niej użytek do astrofoto. Są nawet długie ekspozycje ale jakies takie troche inne niż powinny byc. W każdym razie do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja mam tyrochęe doświadczeń ze starym JVC'em VHS-C i powiem szczerze że obraz Ksieżyca i Planet zgrany z okularu teleskopu daje do myślenia i jest co potem podziwiać z Jowiszem na 2/3 wysokości ekranu.

Przy longach czyli 1/30s wychodziły gwiazdy w Pasie Ooriona do 5.5mag na pełnym Zoomie i do 4mag przy trybie Wide ;D ;D ;D

Kamerka taka dobrze rejestruje meteory jaśniejsze od 2 mag !!!

I to w zasadzie wszelkie jej zastosowania do astronomii których próbowałem przerz kilka lat jej posiadania :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero lux-ów to totalna bujda na resorach! przy 0 lux-ów to nawet kot, czy sowa nie widzi, nie wiem po co to piszą. Na mojej jest 3 lux :D Jak kamerka "łapie" obraz przy świeczce to dla mnie już jest ok, a świeczka tak dla informacji daje oloło 16 lux-ow w płomieniu, wejdź do piwnicy a potem ją zgaś to wtedy masz 0 lux-ów i zupełnie ciemno ;D

 

pozdrawiam

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero lux-ów to totalna bujda na resorach! przy 0 lux-ów to nawet kot, czy sowa nie widzi, nie wiem po co to piszą.

 

Tryb Night Vision 0 luxa polega na tym, że po jego włączeniu kamera podświetla scenę za pomocą promieniowania podczerwonego i wtedy O luxa ma swoje uzasadnienie inny patent to przejście kamery w tryb dłuższego naświetlania przetwornika.

 

Kamery tzw. cyfrowe od tzw. analogowych różnią się zasadniczo sposobem zapisu obrazu. VHS i S-VHS to analogowy sposób zabisywania, a np. Digital 8 , DV to sposób cyfrowy nośnikiem zapisu jest praktycznie taka sama taśma magnetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb Night Vision 0 luxa polega na tym, że po jego włączeniu kamera podświetla scenę za pomocą promieniowania podczerwonego i wtedy O luxa ma swoje uzasadnienie inny patent to przejście kamery w tryb dłuższego naświetlania przetwornika.

 

Zadzam się z tobą Mirku , są w kamerach takie funkcje jak "gain up" (sztuczne podbijanie sygnału) ale to jest kosztem jakości obrazu, większa ziarnistość, blade kolory lub ich brak no i wprowadza to takie szumy ze nie czuję się wcale expertem od astro-foto ale do tego typu zastosowań to się na pewno nie nadaje.

 

pozdrawiam

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zadzam się z tobą Mirku , są w kamerach takie funkcje jak "gain up" (sztuczne podbijanie sygnału) ale to jest kosztem jakości obrazu, większa ziarnistość, blade kolory lub ich brak no i wprowadza to takie szumy ze nie czuję się wcale expertem od astro-foto ale do tego typu zastosowań to się na pewno nie nadaje.

 

Wszystkie profesjonalne kamery do astrofoto działają na tej zasadzie (długi czas naświetlania przetwornika) aby nie odbywało sie to kosztem jakości obrazu stosuje się chłodzenie kamery. To chłodzenie może byc realizowane na różne sposoby min. Peltier ale także chłodzenie glikolem+Peltier. Spotyka się także kamery chłodzone ciekłym azotem (dla ciekawości kosztują 40000USD) wszystko po to aby eliminować szumy przetwornika, które mają bardzo duży wpływ na jakość obrazu. Takie mocne chłodzenie kamery wiąże się z jeszcze jedną niedogodnością, a mianowicie szronienie się lub nawet oblodzenie radiatorów Peltiera lub nawet samego przetwornika. Jeżeli stosujemy taką mocno chłodzoną kamerę nie w Arizonie, a np. w Polsce to bardzo często jest ona połączona z teleskopem światłowodem, a sama kamera umieszczona w suchym miejscu np. pudle wypełnionym higroskopijnym żelem. Patent na nierosienie się przetwornika to umieszczenie go w próżni ale to już są technologie kosmiczne, które właśnie mają wpływ na to, że te kamery kosztują tyle ile kosztują.

 

 

W naszym amatorskim zastosowaniu najlepiej sprawda się robienie astrofoto CCD na dużym mrozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię określenia "podrasowane" wola obrobione lub mniej z polskiego sprocessowane....

 

Od dawna próbuje obalić mit tego, że oprogramowanie nic NIE DORABIA do zdjęcia a jedynie pomaga poprawić faktycznie istniejące w materiale szczegóły. Każdy kto tego próbował o tym wie !

 

a klateczka faktycznie wygląda na pojedyńczą Mirku, no ale cóż cena webcama a cena dobrej kamery to dwie zupełnie różne historie.

Co do zastosowania kamer, to zeszłego roku Bartek kręcił Leonidy no i zdaje się że z zupełnie dobrym skutkiem, więc aż tak źle też nie jest.

 

Pzdr. !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że te z Weba są podrasowane a z kamery to zapewne pojedyncza, surowa klatka ???

 

Cytuje z podpisu pod zdjeciem

 

sat%20!!!.JPG

 

TAL-2 w projekcji okularowej 25 mm, zapis kamerą Sony Digital 8, obróbka programem AstroStack z ok. 30-50 klatek.

 

Jak z tego widać wielka kupa.

 

Michale ja nie twierdzę, że HandyCam nie nadaje się do niczego ale napewno są rozwiązania tańsze i dające zdecydowanie lepsze efekty w przypadku astrofoto planet i DS o czym dobrze wiesz.

 

Astrofoto Planet robi sie z domu więc nie potrzebny jest laptop może to byc zwykły PC-et a nawet lepiej bo ma lepszy jakościowo monitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie masz racje, jestem tego samego zdania !

 

pamietsz jakis czas temu pokazywales link do jakiegos refraktorka z podlaczona cyfrowa DV, pamietasz ? cos tam pisales ze to Twoje marzenie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietsz jakis czas temu pokazywales link do jakiegos refraktorka z podlaczona cyfrowa DV, pamietasz ? cos tam pisales ze to Twoje marzenie... :)

 

Michale albo zacytuj mnie konkretnym postem albo nie próbuj mi wmawiać czegos czego nie napisałem. Przypominam sobie taką fotke refraktora z doczepionym HandyCamem ale żebym napisął, że to moje marzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nie pamietam juz Mirku, to bylo pare tyś postów wstecz, zreszta nie mysle ze chcesz uzywac HandyCam bardziej mi chodzilo o ten refraktorek, ale widze ze tak samo jak ja nie kojarzysz o co wtedy konkretnie chodzilo !

 

nie wazne !

 

podsumowujac mysle, ze lepiej nabyc tani webcam niz pchac sie w cos bardzo drogiego co nie gwarantuje nam nawet podobnego poziomu wynikow !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj nie pamietam juz Mirku, to bylo pare tyś postów wstecz, zreszta nie mysle ze chcesz uzywac HandyCam bardziej mi chodzilo o ten refraktorek

 

Wiesz mnie się wydaje, że ja pewnych słów nie używam lub używam bardzo rzadko do takich należy "marzenie" czy tez "chciałbym mieć"

 

No ale jak to była jakaś wypasiona AstroPhisyca ten refraktorek to "chciałbym mieć" ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEVE KEENE

Coumbus, Ohio

 

A tripod mounted Sony Digital 8 camcorder is used afocally with a Coulter 13 on a tracking platform to produce the color and monochrome lunar and planetary images. Image frames are combined using AstroStack and image processed with Photoshop. The images are taken on the grounds of my Columbus, Ohio apartment complex.

 

 

videosaturn.jpg

 

videomars.jpg

 

videojowisz.jpg

 

Coś tam zaczyna wychodzić przy 13".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zbieram kase ;)

 

;D

A jak będziesz zbierał wystarczająco długo to nawet taką fotkę zrobisz ;)

 

hubble-space-telescope-mars-picture.jpg

 

Mirku, w pytaniu chodziło o możliwości zwykłej kamery video w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.