Skocz do zawartości

Bolid "nad Częstochową" :)


M.Moderski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy o godzinie 21:46 na SW lub W widział ktoś bolida o jasności ok -9m. widoczny był ok 4sek no może bliko 5. Rozpadł się na kilkanaście kawałków ale jego jądro zostało. Chciałbym się dowiedzieć czy był to bolid bo ogulnie to tak bardzo sie tym nie zajmuje. Dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

postaraj się nanieść w miarę jak najdokładniej na mapkę nieba odcinek na jakim był on widoczny,na podstawie rysunku wyliczymy prędkość wiedząc ze leciał 4-5sek. określimy też przynależność do roju (ewentualnego).

najlepiej jakby zgłosił się ktoś jeszcze kto widział przelot i potrafił by uczynić to samo co Ty. pomogło by to w obliczeniu wysokości na jakiej leciał.

Napisz też czy widziałeś całe zjawisko czy tylko jego fragment i czy "jądro zgasło" czy zniknęło za jakimś wzniesieniem lub budynkiem , powinno to pomóc w ustaleniu czy mogło dojść do spadku jakiegoś fragmentu.

im więcej info tym lepiej B)B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio wiec tak przeleciał ok 50 stopni tak z wysokości 60 stopni na SW w kiedunku W. Zgasła a nie znikła za horyzontem. Mała dość dużo kawałków odlatujących od jądra. Początek widziałem za drzewami wiec trudno mi określić jej pozycje w jakim gwiazdozbiorze się znajdowała. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.

rozumiem że odcinek na niebie jaki on pokonał = 50 stopni a całość zjawiska była widoczna na wys 60 stopni czy tak?

sprubuj zrobić szkic lub rysunek z zaanaczeniem jasnych gwiazd.

nie spiesz się powoli a dokładnie to ważne aby coś się o bolidzie dowiedzieć (np pochodzenie)

ale jeśli zgasł to szanse marne na spadek

i jeszcze jedno czy eksplozji toważyszyły efekty akustyczne ?

przy jasności -9m takie efekty się zdażają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek widziałem za drzewami wiec trudno mi określić jej pozycje w jakim gwiazdozbiorze się znajdowała.

A po to Mateusz są programy, żeby sprawdzić jaki gwiazdozbiór o danej godzinie znajdował się właśnie wtedy w tamtym miejscu na niebie. Druknij sobie biało-czerwoną najlepiej mapkę z najjaśniejszymi gwiazdami, ołówek i do dzieła :). Potem zeskanuj. No ewentualnie możesz w Paincie np. to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli zgasł to szanse marne na spadek

 

 

Te spadajace tez gasna ;) Ablacja sie konczy z powodu wyhamowania ciala a resztki w ciemnosciach sobie leca (tzw. dark flight). Oczywiscie moze i nie zgasnac, ale wowczas z kosmiczna predkoscia przywali ;)

 

-9m daje szanse na niewielki spadek pod warunkiem ze predkosc wejscia w atmosfere byla bardzo mala

 

Efekty dzwiekowe...roznie bywa, musialby jednak dotrzec gdzies do 40km wysokosci najmniej. Wyzej ciezko z dzwiekiem ;)

 

U mnie pogody nie bylo, cos nawet kapalo. Kierunek jest dobry chyba dla stacji w Krakowie i Zielonej Gorze. Nie wiem jak tam u nich z pogoda bylo..

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat BRAHI

 

 

"Efekty dzwiekowe...roznie bywa, musialby jednak dotrzec gdzies do 40km wysokosci najmniej. Wyzej ciezko z dzwiekiem "

 

 

przecież to nie są strikte dżwięki bo nawet na 20 km nad ziemią przelatujący obiekt może być niesłyszalny <_<

są to efekty jak zapewne wiesz efekty elektrofoniczne

 

co do jasności -9m to faktycznie jest to zamały obiekt ale bznam osoby które widziały w wysokich Alpach jak meteor o nieco mniejszej jasności udeżył w górę co spowodowało małą lawinę więc przed spadkiem nie zgasł do końca bo świadkowie obserwowali moment udeżenia i efekty dzwiękowe = mała prędkość ( ok 20 km/s)

i wbrew pozorom spore rozmiary

 

DO OBU PANÓW KTÓRZY WIDZIELI ZJAWISKO :

zbierzcie jak najwięcej info to dla sportu może uda się coś wywnioskować bowiem jest na tym forum sporo specjalistów w dziedzinie meteorów :Salut::Salut::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wszystko jasne :Salut:

wypełniając formularz bolidowy można przyczynić się do rozwoju naukowych obserwacji :D

Niestety dawno go niewypełniałem ale mam nadzieję że na Sierpniowych Kudłaczach podczas obserwacji perseidów odświeżę kontakty z innymi obserwatorami i powróćę do tradycji wypełniania wszelkich formularzy <_<:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat  BRAHI

"Efekty dzwiekowe...roznie bywa, musialby jednak dotrzec gdzies do 40km wysokosci najmniej. Wyzej ciezko z dzwiekiem "

przecież to nie są strikte dżwięki bo nawet na 20 km nad ziemią przelatujący obiekt może być niesłyszalny <_<

są to efekty jak zapewne wiesz efekty elektrofoniczne

 

A czemu nie strikte dzwieki :)!?

Owszem, elektrofoniczne swoja droga. Zdarza sie. Tymczasem 90% dzwiekow wydawanych przez bolidy to najzwyklejsze w swiecie akustyczne grzmoty - fale uderzeniowe przy przechodzeniu do predkosci poddzwiekowej jak tez czasami powstajace przy fragmentacji. Przykladowo bolid Moravka wywolal odglos podobny do grzmotu burzowego ktorego zrodlo zlokalizowano przy pierwszej fragmentacji na wysokosci 38km :) Nic niezwyklego, na ogol obserwator meteorow z 10-letnim stazem choc raz w zyciu z czyms takim sie spotkal. Przecietni ludzie tez, bo wymyslili grom z jasnego nieba ;))

 

Tu od biedy mozna sobie posluchac. Swiec panie nad jakoscia nagrania no ale to tak jak z nagrywaniem burzy..Mikrofon na ogol nie wyrabia ;)

 

http://www.imo.net/video/vdemo6b.au

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście nie słyszałem efektów dżwiękowych podczas przelotu bolidu , może dlatego że meteory czynnie obserwowałem tylko przez 4 lata .

dlatego też cenię sobie uwagi i spostrzeżenia osób z większym doświadczeniem :notworthy:

 

Ja tez tego szczescia nie mialem ;) W PKiM tych co slyszeli na palcach mozna policzyc ;)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nie na temat, ale padł temat bolidów elektrofonicznych. Nigdy nie widziałem bolida elektrofonicznego, ale dwa albo trzy razy usłyszałem podobny efekt podczas uderzenia silnego pioruna. Brzmiało to jak krótki, suchy i cichy trzask dokładnie w momencie wyładowania. Naturalnie zwykły grzmot dobiegal kilka sekund później. Ciekawy jestem, czy ktoś jeszcze zauważył takie zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tego szczescia nie mialem ;) W PKiM tych co slyszeli na palcach mozna policzyc ;)

 

Meteory obserwuje sporadycznie (mam nadzieje, ze niedlugo to sie zmieni) ale mialem to szczescie. Uslyszalem odglos ala niedaleki huk przelatujacego samolotu odrzutowego z dzwiekiem skwierczenia jajecznicy na patelni oraz z "suchymi" wystrzalami :)

Bolid przelecial miedzy chmurami w zenicie i przyciagnal uwage wlasnie tymi dzwiekami (dlatego nazywane sa elektro, bo przenosza sie z predkoscia swiatla, mechanizm powstawania nie jest chyba dokladnie znany, slyszalem cos o polu, ktore generuje dzwieki na przedmiotach nas otaczajacych lub bezposrednio w uchu, dletego moga to byc doznania czysto subiektywne).

Raczej nie bylo spadku, bo zniknal ok 60 stopni nad horyzontem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.