Skocz do zawartości

Silnik krokowy AZ-EQ6


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w związku z awarią jaka mi się przytrafiła w postaci upierdzielonej osi silnika krokowego (deklinacja) w AZ-EQ6

mam do Was pytanie - czy ktoś z Was wie jaki silnik kupić? Szukam po sieci i jedyne co znajduje to silniki do EQ6.

 

Na silniku jest napisane:

HM6GT-F00-1

DW1511050497

 

z góry dziękuję za wszelką pomoc.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, oczywiście mam. Wymiarowo pasuje do NEMA17 42x42x40 średnica wału 5mm

Znalazłem takie zasilane 12V z krokiem 1.8*

Silniki krokowe, silniczki - Botland - Sklep dla robotyków mają różny prąd na cewkę i różny moment. 

 

Problem również jest przy dopasowaniu odpowiednich kabli do odpowiednich pinów na płycie montażu. Nie mam fioletowego pojęcia jak to zrobić.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary sugerują opcję najsilniejszą https://botland.com.pl/silniki-krokowe/3610-silnik-krokowy-jk42hs40-0504-200-krokowobr-12v05a043nm-5904422332013.html

Zresztą prąd 0.5A na fazę, też wydaje się w porządku. W Botlandzie masz schemat cewek i kolorów kabli a w Twoim obecnym silniku jakoś dojdziemy. Możesz multimetrem zidentyfikować,

które kable należą do każdej z cewek.

 

Ciekawi mnie jednak jakim cudem "upierdzieliłeś" ośkę silnika i w jakim stanie jest koło zębate, i czy dasz ją radę przełożyć?

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zbuffer napisał:

Wymiary sugerują opcję najsilniejszą https://botland.com.pl/silniki-krokowe/3610-silnik-krokowy-jk42hs40-0504-200-krokowobr-12v05a043nm-5904422332013.html

Zresztą prąd 0.5A na fazę, też wydaje się w porządku. 

Dlaczego tak sądzisz, że najsilniejszą? Pytanie czy jak nie trafię to czy coś się może stać z płytą główną.

 

14 minut temu, zbuffer napisał:

Możesz multimetrem zidentyfikować,

które kable należą do każdej z cewek.

Fakt, multimetr mam ale za to nie mam bladego pojęcia jak to zrobić ?

 

14 minut temu, zbuffer napisał:

Ciekawi mnie jednak jakim cudem "upierdzieliłeś" ośkę silnika i w jakim stanie jest koło zębate, i czy dasz ją radę przełożyć?

Chciałbym być tak silny ? Montaż pracował jak zawsze (oś deklinacji leciutko przeważona), nagle silnik zaczął pracował dużo głośniej, jednak nie był to objaw gubienia kroków. Zastanowiło mnie to, że mogłem złapać pasek i ruszyć go ręcznie (kręciła się zębatka na osi silnika też). W RA ani drgnęło. Więc zdjąłem pasek, złapałem zębatkę na silniku, lekko ruszyłem i wyszła część ośki z silnika. Pęknięcie nastąpiło jakieś 5mm w silniku. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.

W AZ-EQ6 koło do paska jest po prostu zasadzone na oś, bez żadnych reduktorów. Bez problemu udało mi się je zdjąć luzując imbusy. Teraz czeka na nowy silnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

Dlaczego tak sądzisz, że najsilniejszą? Pytanie czy jak nie trafię to czy coś się może stać z płytą główną.

 

Ok. Najlepiej będzie jak zmierzysz rezystancję cewek oryginalnego silnika. Wtedy będziesz wiedział na pewno, że nie spalisz sterownika. Większość układów działa jednak z regulacją prądu, więc pewnie i tak nic by się nie stało.

 

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

Fakt, multimetr mam ale za to nie mam bladego pojęcia jak to zrobić ?

 

Silnik krokowy ma dwa uzwojenia, każde z nich ma dwa końce - dwa piny we wtyczce.

 

1. Znajdź multimetr.

2. Ustaw na pomiar rezystancji.

3. Przyłóż jedną sondę do któregoś kontaktu we wtyczce.

4. Przykładaj drugą sondę do pozostałych pinów aż dostaniesz jakieś prawidłowe wskazanie (znaczy się znajdź drugi koniec cewki).

5. Poczekaj na ustabilizowanie się rezystancji i zapisz wynik.

6. Przełóż obie sondy do pozostałych kontaktów - powinieneś mieć zbliżony wynik.

7. Sprawdź czy silnik z Botlandu ma podobną rezystancję uzwojenia i jak nie to poszukaj takiego który ma + te same wymiary.

 

PS. Zapisz sobie na kartce, które piny odpowiadają każdemu z uzwojeń na  później.

 

Jak kupisz silnik to musisz po prostu połączyć pary uzwojeń tak jak w oryginale. Jak zamienisz końce w którymś z uzwojeń to nic się nie stanie, ale silnik zacznie się kręcić w złą stronę. Generalnie po maksimum dwóch próbach będziesz miał dobrze połączone :D

 

34 minuty temu, Pav1007 napisał:

Chciałbym być tak silny ? Montaż pracował jak zawsze (oś deklinacji leciutko przeważona), nagle silnik zaczął pracował dużo głośniej, jednak nie był to objaw gubienia kroków. Zastanowiło mnie to, że mogłem złapać pasek i ruszyć go ręcznie (kręciła się zębatka na osi silnika też). W RA ani drgnęło. Więc zdjąłem pasek, złapałem zębatkę na silniku, lekko ruszyłem i wyszła część ośki z silnika. Pęknięcie nastąpiło jakieś 5mm w silniku. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.

W AZ-EQ6 koło do paska jest po prostu zasadzone na oś, bez żadnych reduktorów. Bez problemu udało mi się je zdjąć luzując imbusy. Teraz czeka na nowy silnik...

Łał....jakiś trefny wał chyba bo niełatwo złamać 5 mm ośkę...

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzwojenia można też odnaleźć prostrzą metodą. Dowolnym drucikiem/pęsetą/widelcem/językiem łączysz dwa piny/kable podłączone do silnika i kręcisz ośką silnika ręką na spokojnie. Jeśli natrafisz na dwa piny tego samego uzwojenia, to silnik będzie stawiać większy opór podczas kręcenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, zbuffer napisał:

Silnik krokowy ma dwa uzwojenia, każde z nich ma dwa końce - dwa piny we wtyczce.

Dzięki wielkie za szczegółową instrukcję. Tak zrobię.

 

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

kręcisz ośką silnika ręką na spokojnie

Niestety ta opcja jest niewykonalna. Pęknięcie jest "w" korpusie silnika więc nie mam jak pokręcić ośką. Dzięki za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zbuffer napisał:

5. Poczekaj na ustabilizowanie się rezystancji i zapisz wynik.

Pomierzyłem i na każdej cewce wychodzi 6,9 - 7 ohm (przeskakiwało między jedną a drugą wartością) w botlandzie nie ma takich silników. 

Poszukam na stepperonline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że możesz spokojnie kupić ten silnik który jest najmocniejszy z Botlandu (pod kątem generowanego momentu). 

To co Cię interesuje to przede wszystkim moment na silniku i on będzie bardzo podobny dla każdego silnika o tych samych wymiarach, bo materiały się wiele nie różnią. Ten silnik z Botlandu ma rezystancję 24 Ohm na fazę więc niczego nie uszkodzisz bo maksymalny prąd będzie sporo niższy niż oryginału. Różnica będzie w odpowiedzi impulsowej silnika czyli np. może wolniej wykonywać kroki, ale to raczej w przypadku montażu astro ma małe znaczenie. Myślę, że jak nie spróbujesz to się nie dowiesz czy będzie chodził tak samo jak oryginał ale ja bym się specjalnie nie martwił.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli masz dostęp do płyty głównej, to wrzuć zdjęcie, to zobaczymy co steruje tymi silnikami. Na 90%, tak jak powiedział @zbufferna płycie siedzi jakiś scalak co steruje prądem uzwojenia, więc nieważne jaki dasz silnik, to sterownik dobierze do niego odpowiedni prąd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, zbuffer napisał:

Uważam, że możesz spokojnie kupić ten silnik który jest najmocniejszy z Botlandu (pod kątem generowanego momentu). 

A ew. taki można kupić? Nema 17 silnik krokowy 40mm Nema17 bipolarny silnik krokowy 2A 45Ncm 1m kabel (17HS16 2004S1) 4 doprowadzić do 3D drukarki Robot CNC|nema 17 stepper motor|nema 17stepper motor nema - AliExpress

 

 

na cloudynights jeden gościu mówił, że to będzie dobry silnik. Zastanawia mnie tylko mały opór 1.1ohma - czy może być to za mało.

Jak coś to zamówię ten z botlandu.

 

43 minuty temu, sidiouss napisał:

W takim razie jeśli masz dostęp do płyty głównej, to wrzuć zdjęcie, to zobaczymy co steruje tymi silnikami. Na 90%, tak jak powiedział @zbufferna płycie siedzi jakiś scalak co steruje prądem uzwojenia, więc nieważne jaki dasz silnik, to sterownik dobierze do niego odpowiedni prąd. 

W tej chwili nie mogę zrobić, ale to identyczna płyta jak tutaj: Sky-Watcher Motherboard MC015 (AZ-EQ6/EQ6-R/EQ8-R/EQ8-RH) | AstroArt-Store

 

Rozumiem, że musi to być 12V. Niższe napięcie nie wchodzi w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, gwarancji Ci nie da nikt z nas bo nie wiemy co na tej płycie siedzi ale sterowniki krokówek normalnie pracują w taki sposób, że kontrolują maksymalny prąd przez uzwojenie. Napięcie nominalne silnika nie ma tak naprawdę znaczenia, to jest po prostu parametr, przy którym podają inne parametry. Czyli dla nominalnego napięcia 12V będziesz miał taki i taki maksymalny prąd na cewkę, który wprost wynika z prawa Ohma. Napięcie nie jest parametrem silnika tylko rezystancja i induktancja uzwojeń. 

 

Nie jestem Ci w stanie powiedzieć czy dany silnik będzie miał właściwą odpowiedź pod względem dynamiki bo to zależy zarówno od rezystancji jak i od induktancji. Proponuję znaleźć silnik na 12V o identycznych wymiarach korpusu i możliwie podobnej rezystancji. Ten, który linkujesz ma znacznie mniejszą rezystancję uzwojeń. Na pewno bezpieczniej jest pójść w większą rezystancję niż oryginał a nie w mniejszą, bo maksymalny prąd będzie mniejszy, więc nie spalisz sterownika nawet jak nie kontroluje prądu no i nie będziesz wymagał więcej prądu niż ewentualny kontrolowany limit wynosi. Jeśli podłączysz silnik, który ma za małą rezystancję - wymaga dużego prądu, żeby osiągnąć maksymalny moment -  to po prostu tego momentu nie osiągnie jak sterownik go ograniczy. Silnik z małą rezystancją będzie miał mniej zwojów więc i mniejszą induktancję, czyli będzie szybciej przeskakiwał. Jest to swego rodzaju balans dlatego postaraj się znaleźć coś w miarę podobnego. Zwracaj też uwagę żeby był to silnik 4-przewodowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbuffer rozumiem co do mnie mówisz (tak sądzę ? ) i dzięki za wszelką pomoc.

 

Zamówiłem ten który wskazywałeś na botlandzie (24ohmy).

 

Niestety silnika 12V ze zbliżoną rezystancją (7ohm) nie udało mi się znaleźć. Nie ma takiego w żadnym sklepie. 6.3ohma znalazłem ale napięcie ma 5,4V

Nema 17 Bipolar 1.8deg 36Ncm (51oz.in) 0.85A 5.4V 42x42x39mm 4 przewody - 17HS15-0854S STEPPERONLINE (omc-stepperonline.com)

 

 

Z informacji jakie wyczytałem to AZ-EQ6 używa takich samych silników co NEQ6 a te silniki kosztują ok 120EUR za sztukę... to jakieś pojebane jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy po to tu jesteśmy ;) 

 

Mam nadzieję, że będzie działał jak oryginał lub bez większej różnicy. Myślę że parametry tych silników nie są krytyczne i co najwyżej przy dużej prędkości może być jakaś różnica. Tak czy inaczej warto spróbować bo ceny dedykowanych jak to w astronomii…. są astronomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zbuffer napisał:

Mam nadzieję, że będzie działał jak oryginał lub bez większej różnicy. Myślę że parametry tych silników nie są krytyczne i co najwyżej przy dużej prędkości może być jakaś różnica.

Wiesz, to deklinacja - nie używana jakoś specjalnie za często. Zastanawia mnie tylko fakt - czy będzie on współdziałał ze sterownikiem czyli czy nadąży za tym co podaje mu sterownik. Raczej przy guidingu się nie martwię bo korekty będą raz na parę sekund lub rzadziej. 

 

11 minut temu, Kirien napisał:

Czemu go nie dasz do serwisu Delty? 

Mont nie jest na gwarancji ale napisałem do nich jako, że są dystrybutorem SW w PL. Jeszcze nie odpisali. Jak zaoferują pomoc za jakąś rozsądną kasę to pewnie oddam z zastrzeżeniem, żeby oprócz włożenia silnika nic nie dotykali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.