Skocz do zawartości

Fokuser do astrofotografii


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zmiana fokusera...a dokładniej za każdym razem jak widzę ugięcie mojego Baader Steeltrack 2'' (stara wersja, nie Diamond).

Niby to cudo ma regulację w czterech punktach, na łożyskach, ale nawet po żmudnym ustawieniu ciągle coś nie gra.

Wymieniłem nawet śruby do regulacji na normalne z łbem cylindrycznym, żeby nie obrobić gniazd wkrętów dociskowych.

ale jak bym ich nie próbował skręcić (w granicach przyzwoitości) to i tak nie jestem w stanie wyeliminować ugięc i nie mam do tego fokusera zaufania.

Korektor mam na chwilę obecną na nosku 2'' ale tutaj udało się wyeliminować tilt bo nosek ma w miarę dobry stożek. 

 

1. Jakich fokuserów używacie? Jakie są ich plusy i minusy?

2. Jak mieć pewność, że dany prześwit fokusera jest wystarczający?

3. Co sądzicie o Primalucelab Esatto? Ktoś posiada? Warto?

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Jedyne czego mi trochę żal, to faktu że wykonałem do niego przyzwoicie wyglądający i działający motofokuser, dzięki temu że oryginalnie na pokrętle ostrości są nacięte zęby koła pasowego.

IMG_3699.jpg

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nosek 2" blokowany jednym pokrętłem? Ogólnie stożki wykonane na noskach różnych akcesoriów to "pic na wodę" - mają za małą zbieżność, żeby uzyskać efekt dociągania do czoła wyciągu.

Potrzeba 15~20* zbieżności na stronę tylko po to, żeby pokonać kąt tarcia.

Jeżeli nie chcesz gwintować tulei wyciągu, dodałbym w tulei wyciągu dwa dodatkowe pokrętła co 120* i dorobił coś takiego:

Teleskop-Express: TS-Optics short Adapter from 2" to T2 thread - Rotation System

(zakładam, że flattener ma żeński T2)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwintowanie wyciągu i dorobienie złączki miałem w planach, bo flattener łączy się przez gwint M63.

Problem jednak naprawdę nie tkwi w tym miejscu, bo da się to skręcić na tyle, że czoło noska i wyciągu nie mają żadnego luzu (są dwie śruby i clamping ring). Inna sprawa, że wyciąg jest lakierowany, więc to czoło niekoniecznie jest super prostopadłe do osi.

Ewidentnie widać, że występują ugięcia samej tulei. Udało mi się to wyprowadzić dość dobrze regulując napięcie na łożyskach ale po jakimś czasie znowu widzę, że się gnie w którąś stronę... Obawiam się, że gwintowanie tulei po prostu nic lub niewiele zmieni, bo to nie tam tkwi największy problem :/ 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.