Skocz do zawartości

Zakup teleskopu!


KoPeC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym byście mi doradzili jaki teleskop zakupić, już nieraz o to pytałem na forum teleskopy.pl ale teraz postaram sie wymienić wszystko tzn jakie mam warunki itd.

 

Więc tak: mieszkam w mieście i jest ono dosyć oświetlone, w wieżowcu (10 pietro), ja samochodu nie mam wiec jak bym chciał wyjsc gdzies z teleskopem to albo brata musiałbym prosic, a nie zawsze znajdzie czas, albo na piechote pare kilometrów na pola. Niestety takze nie dysponuje działką. Mieszkam na śląsku wiec w amtmosferze jest dosyc zanieczyszczeń. Pozostaje mi albo obserwacje z balkonu ale oswietlenie z miasta by przeszkadzało albo spacer na pola. Pieniadze ktore mam zamiar przeznaczyc na zakup teleskopu to 1500 zł. W przyszłości chciałbym sie zając astrofoto, dysponuje aparatem ZENIT 122 chciałbym aby mozna go podpiąc do teleskopu. Chciałbym przez niego zobaczyc rowniez planety jak i mglawice, komety no i jak najwiecej innych rzeczy. No to chyba wszystko co moglem wypisac chyba ze o czyms zapomniałem, bede bardzo wdzieczny za rady i z góry dziekuje!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kup lornetkę 26x70 i statyw z żurawiem Poruczki (choć w wiezowcach sa małe balkony to sie nie zmieści).

Statyw z żurawiem max 400 PLN

Lornetka 700-745 PLN.

Razem max 1145 PLN

Najleprze rozwiazanie.

W miescie astro-foto nie porobisz. Trzeba raczej za miasto wyjechac.

Ale możesz pobawic się kamerką Vestą i Heliosem 58.

Zapytaj Boopsiego to zobaczysz jakie foty tym robi.

Ostatnio robił foty Wieszaczka i Strzały. Widziałem to wiem co piszę.

Jak będziesz miał jakis srodek transportu, dopiero wtedy kup teleskop. Do tego czasu lornetka da Ci niezapomiane widoki.

Ja mam na razie 7x50 i jestem pod wrażeniem, a zamówiłem własnie 20x60 ze wzgledu na kasę i że chce kupic dobry refraktorek w przyszłości. Potem może dużego Newtona.

Teleskop w mieście się zmarnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki McArti za poprawkę ;) Coś mi się pochrzaniło chyba z Tałem 100RS. On kosztuje ponad 2000zł ;D Czyli na taki refraktor 100 f/5 Celestrona wystarczy. Opinie na jego temat już były. Poczytaj sobie np. ten temat - http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...ay;threadid=510 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej doradzał refraktor o dłuższej ogniskowej. 100mm F/5 to sprzet do DS, duże powiększenia odpadają. Jeśli chcesz niedużego, niedrogiego sprzętu o niezbyt wyśrubowanych możliwościach, to może refraktor 80mm f/10, np. od Celestrona lub Astrokraka, na montażu azymutalnym [maks. powiekszenie to 160x więc paralaktyk do wizualnej obserwacji nie ma tu sensu, za to bez bólu zmieścisz się na małym balkonie] Ten sprzęt da się też znieść nawet z 10 piętra bez windy ;). Możliwości dość ograniczone, ale wbrew pozorom spore. Z 800mm ogniskową da się dobrac powiększenia [czyt. okulary] tak do planet, jak i do DS [tych jaśniejszych], zachowując spore pola widzenia przy najmniejszych powiększeniach. Przykład:

-okular 32mm Plossl dajmy na to 45 stopni pola widzenia [dane z głowy, trochę chyba obcinam na wszelki wypadek]

P=800/32=25x

FOV=45/25=1.8st.

Pole widzenia będzie jednak mniejsze niż w lornetach, dlatego do tego bym dodał lornetkę 50-60mm jako sprzęt pomocniczy lub na jasne komety. Cena będzie umiarkowana, a efektywny zasięg niewiele gorszy od Newtona 100-110mm lub MTO, bo tam masz straty na odbicie + obstrukcja, a już na pewno lepszy niż Rubinar 500mm po przeróbce. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. moze bardzo duzy ten moj balkon nie jest ale maly tez wcale nie jest: szerokość prawie metr tak dokladniej to 90 cm z czyms a dlugos 5 i pół metra, wiec wydaje mi sie ze jakis teleskopek by sie zmiescil :P:) hm.. myslalem o reflektorach by zakupic na poczatku planowalem z quasarPJ ale pozniej zmienilem zdanie na optisana, zadnen problem z transportem i wogole jak cos to wsyztsko tu na miejscu. Oczywiscie mam w planach gdy zakupie jakis teleskop wyjechac raz na jakis czas w gory o ile byla by taka mozliwosc ale narazie musial bym sie zadowolic widokami tu z miasta, balkon, okno, ewentualnie dach, albo bym jezdzil juz na ten kopiec co w piekarach jest tez sliczne widoki z tamtad sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa dokladniej myslalem o teleskopach: QuasarPJ o srednicy lustra 170 cm na dobsonie, a z Optisana 750/150.

Zdecydowalem sie na optisana bo cena nie jest z byt wysoka i wogole wszytsko na miejscu z QuasarPJ musialbym doliczyc koszty transportu itd wiec troche by mnie to wynioslo :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEEEJJ PAMIĘTAJ ŻE JAK OPTISAN TO TYLKO I WYŁĄCZNIE OD MARKA SUBSTYKA www.optisan.astronomia.pl i z absolutnie nie innego źródła!!!

 

ps. i pamiętaj że to cholerstwo jest jednak już ciężkie i ma okular po stronie barierki balkonu i jak patrzysz reflektorem w prawo to ... wisisz za balkonem żeby patrzeć w okular albo musisz kręcić całym tubusem żeby okular mieć z prawej strony..... męczarnia

 

przemyśl to, sprawdź ciężary zestawów , wymiary i kup dopiero za miesiąc ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i te Optisany nie były na razie testowane w praktyce więc nie wiadomo jaka jest ich jakość. Sprawdź jeszcze ofertę Astrokraka jak Cię reflektory interesują.

 

Jeśli Twój balkon ma pół metra szerokości to refraktor f/10 raczej odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kopec, niech kolega poda argumenty przemawiajace za zakupem Optisrana ponad zakup refraktora od Celestrona lub konkretnego Newtona Astrokrak. Przeciez ceny sa identyczne? ???

 

pozdrawiam

 

ps.

Ja mam balkonik jakies 1,5x2,5m i mieszcze sie tam swobodnie z 200/800 newtonem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jako obserwatora jest taka- kup TAL 1 (Mizara) 110/805 mm.

 

Jest to w zasadzie uniwersalny teleskop a po złożeniu wchodzi w plecak i w związku z tym jest bardzo "mobilny":D

 

Zmieścisz się w kwocie 1500, a co do jakości obrazów to nie będziesz raczej na nią narzekał, tak z balkonu jak i spod wiejskiego nieba.

Mizar był już niejednokrotnie chwalony na róznych forach i jest za co go chwalić. Do tej pory, pomimo tego, że mam większy teleskop, uważam te 11-cm zwierciadełko za super teleskop dla amatora, początkującego jak również bardziej zaawansowanego ;D

 

Oczywiście możesz zacząc od dobrej lornetki, jednak ten teleskop to wg mnie optymalne rozwiązanie pomiędzy dobra lornetą a większym, poważniejszym teleskopem. Bedzie Ci służył przez wiele lat.

 

Może ktoś podzieli moja opinię ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie Ci służył przez wiele lat.

Służy mi już 10 lat - ale z tą mobilnością to trochę przesada - w plecak to on raczej nie wejdzie, może po przepiłowaniu na pół - daje ładne obrazy planet, ładnie rozdziela, ale DS to mgła - wielkość lusterka robi niestety swoje. Ale kolega KoPec w mieście może zapomnieć o DS. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o Mizarku zapraszam na priva. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Biorąc poprawke na miasto trzeba lustra conajmniej 120-150mm aby się przebić przez miejskie światełka i smog lub lunety soczewkowej conajmniej 70mm lub więcej ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za rady i komentarze!

Lornetke jedna mam i narazie ona mi wystarcza moze kiedys zaopatrze sie w statyw, chcialem byscie mi doradzili bo mialem dylemat, nie dosc ktory teleksop kupic, czy komputer hehe :)

I jednak zdecydowalem sie na teleskop, bo tak czy siak za pare lat znow bedzie trzeba komputer ulepszac i tak w kolko wazne ze dziala, a teleskop mam nadzieje ze zostanie mi juz na dlugo a kiedys jak bede przy kasie znow sobie inny zakupie ale o tym narazie i ak nie mysle jeszcze nie mam jednego hehe :)

 

Robercie co do argumentow to konkretnych nie mam, dlugo nad tym myslalem i chyba kazdy przyzna ze wybor pierwszego teleskopu jest trudny. Kiedys na rynku nie bylo tyle tych teleskopow co teraz i z jednej strony to jest plus bo jest w czym wybierac ale minus ze duzo z nich to niestety jak by to nazwac "zabawki" i ciezko jest z kupnem pierwszego teleskopu. Ja na moj pierwszy teleskop stawiam wlasnie na Optisana 750/150 a jakie efekty beda przekonam sie w praktyce.

 

Jeszcze raz wszystkim dziekuje i pozdrawiam pa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KoPeC = Kamikadze ;D

 

Witam !

 

No to jest nas dwóch kamikadze !

Ja też zamówiłem Optisana 750/150 i właśnie na niego czekam ! ;D ;D ;D

 

A tak poważnie : kupując jakikolwiek teleskop (i nie tylko) zawsze można znaleźć lepszy i gorszy od tego, który się kupuje. Każdy zakup jest kompromisem przede wszystkim pomiędzy ceną i jakością. Nieprawdaż ?

 

Do KoPeC-a : ja zamówiełem telepa oczywiście u Marka, dodatkowo zakupię Ploessla 10 mm.

 

Pozdrawiam

Benedykt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.