Skocz do zawartości

Kątowka do Apo f7 jaką wybrać?


phacops

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wydaje się banalna i pierwsza myśl to przychodzi do głowy to pryzmat. Jednak im więcej szukam informacji to granica f7 jest taką granicą stosowania pryzmatów. W jaśniejszych refraktorach pryzmaty zaczynają pokazywać własną AC. Czasami to pogarsza obraz a czasem poprawia w przypadku achromatów.  Niby mocno to zależy od stosowanego szkła ale jest to fakt, iż występuje. 

 

Obecnie mam diektryka 99% 2' od SW i myślałem już o APM 2' o przepuście 46mm... Czytam zachwyty na temat BBHS wersji z click lock 2'. O pryzmatach APM jest mało choć są chwalone tylko porównań mało a raczej brak. 

 

Już szykowałem się na wybór między APM a Baderem a tu problem granicy f7 i pytanie wręcz fundamentalne. Stawiać na lustro czy pryzmata?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do porządnego refraktora f/7 pasuje przynajmniej wypróbować porządny pryzmat. Może nie będzie wcale aberki, a może będzie tylko jakamś tam szczątkowa, którą da się zaakceptować żeby mieć kontrast pryzmatu.

Najlepiej to umów się z kimś kto ma Baadera BBHS i sprawdź jak Twój obiektyw dogaduje się z tym pryzmatem. Bo jak się dogaduje, to na pewno nie będziesz żałował czasu poświęconego na próby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam achromat 6" F5 od Skywatchera i od jakiegoś czasu używam nasadki pryzmatycznej APM o przelocie 46mm wraz z okularem Erfla 50mm od GSO. Kupiłem ją ze względu na uzyskanie maksymalnego pola widzenia oraz możliwość oglądania nieba w stanie naturalnym (bez odbicia lustrzanego).

Naczelny problem z tą kątówką polega na tym, że na jaśniejszych gwiazdach już na średnich powiększeniach widać czarne spajki - ujawnia się tutaj słabe wykończenie stykających się że sobą pryzmatów. I jest to na ogół problem nasadek pryzmatycznych. Z tego powodu nie zaleca ich się do obserwacji astro przy dużych powiększeniach.

Generalnie sam APM pisze, że tą nasadkę tworzył przede wszystkim pod kątem obserwacji naziemnych, nie astronomicznych. Aczkolwiek przy obserwacjach DS-ow tą przypadłość w ogóle mi nie przeszkadza. Niemniej ponownie tej nasadki bym nie kupił, dołożyłbym kasy i ew. wziął BBHS.

 

W twoim przypadku zasadnicze pytanie brzmi: co chcesz obserwować przez teleskop? Jeśli interesują Cię gwiazdy podwójne, wielokrotne oraz planety, zaś obserwacja DS-ow w odbiciu lustrzanym Ci nie przeszkadza, to w ogóle nie kupowałbym kątówki pryzmatycznej. 

Jeśli chcę dodatkowo prowadzić obserwacje naziemne, to wówczas APM będzie dobrym wyborem.

Jeśli natomiast nasadka ma być uniwersalna, to pozostaje kupić BBHS.

 

To tyle ode mnie.

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

Mam achromat 6" F5 od Skywatchera i od jakiegoś czasu używam nasadki pryzmatycznej APM o przelocie 46mm wraz z okularem Erfla 50mm od GSO. Kupiłem ją ze względu na uzyskanie maksymalnego pola widzenia oraz możliwość oglądania nieba w stanie naturalnym (bez odbicia lustrzanego).

Naczelny problem z tą kątówką polega na tym, że na jaśniejszych gwiazdach już na średnich powiększeniach widać czarne spajki - ujawnia się tutaj słabe wykończenie stykających się że sobą pryzmatów. I jest to na ogół problem nasadek pryzmatycznych. Z tego powodu nie zaleca ich się do obserwacji astro przy dużych powiększeniach.

Generalnie sam APM pisze, że tą nasadkę tworzył przede wszystkim pod kątem obserwacji naziemnych, nie astronomicznych. Aczkolwiek przy obserwacjach DS-ow tą przypadłość w ogóle mi nie przeszkadza. Niemniej ponownie tej nasadki bym nie kupił, dołożyłbym kasy i ew. wziął BBHS.

 

W twoim przypadku zasadnicze pytanie brzmi: co chcesz obserwować przez teleskop? Jeśli interesują Cię gwiazdy podwójne, wielokrotne oraz planety, zaś obserwacja DS-ow w odbiciu lustrzanym Ci nie przeszkadza, to w ogóle nie kupowałbym kątówki pryzmatycznej. 

Jeśli chcę dodatkowo prowadzić obserwacje naziemne, to wówczas APM będzie dobrym wyborem.

Jeśli natomiast nasadka ma być uniwersalna, to pozostaje kupić BBHS.

 

To tyle ode mnie.

Czy możesz doprecyzować, gdyż wspominasz o oglądaniu bez odbicia lustrzanego -a to sugeruje mi od razu pryzmat amiciego. APM takiej nie ma stanie, co dokładnie masz na myśli?

Interesowałem się tą pryzmatyczną APM o przelocie 46mm, jako już w miarę szeroką a nie najdroższą. Widać jednak nie na darmo BBHS jest chwalony. Mój sprzęt jest z założenia kompletowany jako zestaw uniwersalny, choć z uwagi na niebo najczęściej to planety. Wybór BBHS wydaje się więc oczywisty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomchm napisał:

 

Naczelny problem z tą kątówką polega na tym, że na jaśniejszych gwiazdach już na średnich powiększeniach widać czarne spajki - ujawnia się tutaj słabe wykończenie stykających się że sobą pryzmatów. I jest to na ogół problem nasadek pryzmatycznych. Z tego powodu nie zaleca ich się do obserwacji astro przy dużych powiększeniach.

Generalnie sam APM pisze, że tą nasadkę tworzył przede wszystkim pod kątem obserwacji naziemnych, nie astronomicznych. Aczkolwiek przy obserwacjach DS-ow tą przypadłość w ogóle mi nie przeszkadza. Niemniej ponownie tej nasadki bym nie kupił, dołożyłbym kasy i ew. wziął BBHS.

 

Pryzmaty Amici (dachowe) dają spajki. Zwykly pryzmat daje odbicie lustrzane jak kątówka kustrzana i nie daje spajków.

Pryzmaty są wykonywane na bazie róznych gatunków szkła. Niektóre mają dodatkowe warstwy odbijajace, zabezpieczające itd, itp.... Po prostu rożnie to jest. Z tego co piszą najlepsze obecnie pryzmaty produkuje Baader.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, phacops napisał:

Czy możesz doprecyzować, gdyż wspominasz o oglądaniu bez odbicia lustrzanego -a to sugeruje mi od razu pryzmat amiciego. APM takiej nie ma stanie, co dokładnie masz na myśli?

Interesowałem się tą pryzmatyczną APM o przelocie 46mm, jako już w miarę szeroką a nie najdroższą. Widać jednak nie na darmo BBHS jest chwalony. Mój sprzęt jest z założenia kompletowany jako zestaw uniwersalny, choć z uwagi na niebo najczęściej to planety. Wybór BBHS wydaje się więc oczywisty....

Tzn. kątówka lustrzana daje obraz odbity góra-dół. Kątówki pryzmatyczne dają obraz naturalny (nieodbity). Moja kątówka APM do kątówka pryzmatyczna, o pryzmatach dachowych. 

Żeby zlikwidować ten problem, należałoby niezwykle dokładnie obrobić powierzchnie stykające się ze sobą, co jest trudne i kosztowne - o ile w ogóle możliwe, aby osiągnąć zadowalający efekt.

 

Poszperałem trochę w internecie odnośnie jakości BBHS-a pryzmatycznego, i nawet on nie będzie całkowicie wolny od spajków:

5f69acf5e5e2bmars_b_21_09_2020.thumb.jpg.c716fc4684b4355ad8e5eeafa7bc0ddb.jpg

 

Link do recenzji tutaj:

Baader 2"/90° Astro Amici-Prism with BBHS ® coating - Prism and Mirror Star Diagonals - Optical Accessories - Accessories (baader-planetarium.com)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pryzmat APM o przelocie 46 mm jaki daje obraz prawidłowo zorientowany czy obraz taki jak nasadka lustrzana ?. Czy to ta nasadka: https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/apm-nasadka-katowa-pryzmatyczna-dachkantprisma-mit-schnellverschluss-2-/p,59976

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Smorff84 napisał:

Ten pryzmat APM o przelocie 46 mm jaki daje obraz prawidłowo zorientowany czy obraz taki jak nasadka lustrzana ?. Czy to ta nasadka: https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/apm-nasadka-katowa-pryzmatyczna-dachkantprisma-mit-schnellverschluss-2-/p,59976

Używam tej nasadki i daje ona obraz naturalny (nieodbity).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni się z tym tematem zmierzam i padło na Badera BBHS. Czemu... A no choćby dlatego, iż już trochę dobrych okularów już mam i kupno czegoś przeciętnego podważyło by sens życia ich posiadania... Jak i w ogólne Apo i większego refraktora. Mam zarówno okulary planetarne jak 5mm xw jak i szersze typu TV WF 40. A teraz wraz z kątówką dołączy jeszcze APM 30mm UFF. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.