Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 34 - Wakacyjne niebo


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle super relacyjka, jakby to nawzać bardzo realistycznie oddana.

 

Godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

czym prędzej rozstawiłem APM 25x100 ED i od razu wycelowałem w Strzelca

Co ma ten Strzlec, że w letnie ciepłe dni wszystkie dwururki kierują się w jego stronę ?

No i ceimne niebo jest super, ale ciemne niebo w przejrzystą noc to już mega warunki.

Osobiście w relacyjce brakuje mi jedynie opisów odnoszących się do katalogu B (Barnard), a takich lornetkowych obiektów jest dużo i widać je bardzo fajnie w przejrzyste noce - to tak na zachęte?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GKG napisał:

Jak zwykle super relacyjka, jakby to nawzać bardzo realistycznie oddana.

 

Co ma ten Strzlec, że w letnie ciepłe dni wszystkie dwururki kierują się w jego stronę ?

No i ceimne niebo jest super, ale ciemne niebo w przejrzystą noc to już mega warunki.

Osobiście w relacyjce brakuje mi jedynie opisów odnoszących się do katalogu B (Barnard), a takich lornetkowych obiektów jest dużo i widać je bardzo fajnie w przejrzyste noce - to tak na zachęte?

 

Strzelec tak szybko jak się pojawia tak szybko znika (podobnie jak Skorpion), więc z każdą letnią sesją to punkt obowiązkowy razem z M8, podobnie jak Orion z M42 zimą :)

 

Barnarda ostatnio w sumie widziałem, słynne E w konstelacji Orła i 168 w Łabędziu. Wiem, że jest tego o wiele więcej, ale niestety nikt z naszej grupy tego nie obserwuje przez co obiektów brak w relacjach. Może jakaś inspiracja co warto z Barnarda zobaczyć?

 

Ogólnie mam też problem, aby odtworzyć słowem widok danego obiektu. Po kilku dniach często zapominam już o detalach itp. O ile mam sposób na szybkie notowanie tego co widziałem, tak co do opisu i wrażeń opieram się na razie na własnej pamięci. Może jakiś dyktafon? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alice napisał:

Fajne obserwy, robię się coraz głodniejszy wyjazdu w Bieszczady :) Mógłbyś przypomnieć jakim telefonem te fotki robisz? Aparat systemowy, czy jakaś dodatkowa appka?

Ja to jeszcze w Bieszczadach nawet nie obserwowałem, jakoś z Poznania nigdy nie jest po drodze :) 

 

Telefon to kilkuletni chiński Xiaomi Mi Note 10, w zasadzie wystarczy jakikolwiek telefon, który ma w aparacie opcję "pro" / manual, tak aby można było ustawić czas naświetlania i ISO. Przysłona jest już zazwyczaj narzucana z góry w zależności od obiektywu w telefonie. Potem na statyw i można działać. Zazwyczaj ustawiam czas na 16s, ISO 1600 lub 3200, ostrość na nieskończoność. Nie korzystam z RAW, gdyż w telefonie ma on dziwny algorytm zapisu i więcej psuje niż pomaga (pełno death pixeli itp.), a tryb zapisu do JPG całkiem dobrze sobie radzi. Potem jeszcze na szybko podstawowa obróbka w Lr lub Ps, tj. kontrast, jasność, balans bieli, kolory, nasycenie, ostrość i gotowe :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie napisana relacja. Tam pod Poznaniem macie jakieś lepsze niebo, bo pod Wrockiem już od tygodnia poluję i nędza:)

Zawsze podziwiam, że ktoś ogarnia tyle obiektów, znaczy wie, co ogląda. Ja po kilku głównych obiektach tracę chęć na ciągłe zerkanie w sky safari, czy kartkę i oglądam na żywioł. Po obserwacjach szukam co tam właściwie widziałem.

 

A próbowałeś 25x100 ED z filtrami?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alice napisał:

Ok, czyli potrzebny jakiś mini statyw. U mnie w Galaxy M21 chyba nie mam takich trybów foto więc musiałbym poszukać jakichś aplikacji o ile takie są

Sprawdź DeepSkyCamera na Androida

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera&hl=pl&gl=US

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

Ok, czyli potrzebny jakiś mini statyw. U mnie w Galaxy M21 chyba nie mam takich trybów foto więc musiałbym poszukać jakichś aplikacji o ile takie są

Statyw obowiązkowo zawsze (lub inna podpórka), inaczej nie zrobisz przy takim czasie naświetlania. Sprawdź, czy masz jakiś tryb nocny w aparacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barti1972 napisał:

Bardzo fajnie napisana relacja. Tam pod Poznaniem macie jakieś lepsze niebo, bo pod Wrockiem już od tygodnia poluję i nędza:)

Zawsze podziwiam, że ktoś ogarnia tyle obiektów, znaczy wie, co ogląda. Ja po kilku głównych obiektach tracę chęć na ciągłe zerkanie w sky safari, czy kartkę i oglądam na żywioł. Po obserwacjach szukam co tam właściwie widziałem.

 

A próbowałeś 25x100 ED z filtrami?

Dzięki, no jakieś 20-30 km od Poznania na południe zaczyna robić się ciekawie, naszą miejscówkę odkryłem kiedyś przez przypadek jak wracałem nocą z innego miasta. Okazało się, że jest tam sporo miejsca dla kilku osób i jakoś chwyciło - zawsze są chętni na wyjazd :D 
Co do SkySafari - u nas każdy ma zawsze uruchomioną apkę na obserwacjach, bez niej ciężko o niektóre obiekty :) Klasyki jednak lecą już z pamięci. Surfowanie na spontanie też fajna sprawa, szczególnie w szerokim polu.

 

Ten APM nie ma gwintów pod filtry, więc nie kombinowałem. Poza tym mam już tylko UltraBlocki 2", także nawet nie ma za bardzo opcji. Generalnie rok temu kilka razy używałem filtrów w 15x70, ale 99% czasu były używane w 10x50. Stosuję je tylko do rozległych obiektów mgławicowych typu Ameryka, Kalifornia, Veil, Serce i Dusza. W 25x100 obiekty te się nie zmieszczą w całości, a ja gustuję w szerokim polu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Może jakaś inspiracja co warto z Barnarda zobaczyć?


No sam zaczął, co nie? :D 

W tym wpisie jest pdf z moim opracowaniem sprzed ładnych paru lat ("Nigra sum sed formosa")
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7393-ciemne-mgławice-prośba-do-eksperta/&do=findComment&comment=118071

 

Tu masz Obiekty Tygodnia:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/21845-obiekt-tygodnia-6052020-messier-24/

 

 

 


A tu do wygrzebania z relacji:

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, panasmaras napisał:


No sam zaczął, co nie? :D 

W tym wpisie jest pdf z moim opracowaniem sprzed ładnych paru lat ("Nigra sum sed formosa")
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7393-ciemne-mgławice-prośba-do-eksperta/&do=findComment&comment=118071

 

 

ło panie, jest co czytać, dzięki! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2022 o 10:33, panasmaras napisał:


No sam zaczął, co nie? :D 

W tym wpisie jest pdf z moim opracowaniem sprzed ładnych paru lat ("Nigra sum sed formosa")
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7393-ciemne-mgławice-prośba-do-eksperta/&do=findComment&comment=118071

 

 

Podczepiłem się do inspiracji i dzięki wielkie!

Wczoraj trafiłem w końcu piękną noc i pomimo wielkiego zmęczenia pojechałem 40 km za Wrocław i było warto!

Odnalazłem "E" Barnarda przy pomocy 25x100 i to powiększenie jest już na styk. W pierwszej chwili widziałem tylko "C", ale kiedy ruszyłem lornetką góra-dół dostrzegłem, ten dolny ogonek i miałem w polu całą literę. Po dłuższym wpatrywaniu była już wyraźna, ale lepsze byłoby pow 15x , a akurat nie wziąłem mniejszej lornety. 

Po raz pierwszy oglądałem ten region nieba przez 25x100 i całe 2h zajął mi tylko południowy obszar od M22 w górę do litery E, która byłe 50 stopni nad horyzontem. Wyżej nie dałem rady. Temperatura spadła do 10 C i nie wytrzymałem z zimna i zmęczenia. Nie mniej było warto, widoki boskie.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja. Ostatnio było trochę pogodnych nocy z bardzo dobrą przejrzystością. Najlepsze warunki miałem chyba w nocy 23/24.07. Obserwowałem spod domu pod niebem Bortle 4, nitka Drogi Mlecznej była widoczna wyjątkowo wyraźnie, Veil wschodni w 15x70 wyskoczył niemal od razu patrząc na wprost bez użycia filtrów mgławicowych. Zaliczyłem też już pierwsze obserwacje Plejad w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Magnetar napisał:

Fajna relacja. Ostatnio było trochę pogodnych nocy z bardzo dobrą przejrzystością. Najlepsze warunki miałem chyba w nocy 23/24.07. Obserwowałem spod domu pod niebem Bortle 4, nitka Drogi Mlecznej była widoczna wyjątkowo wyraźnie, Veil wschodni w 15x70 wyskoczył niemal od razu patrząc na wprost bez użycia filtrów mgławicowych. Zaliczyłem też już pierwsze obserwacje Plejad w tym sezonie.

Dokładnie, takiego lipca dawno nie było, Veil bez filtra był znakomicie widoczny, w środę widziałem nawet zarys Ameryki gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 34 - „Wakacyjne niebo” (relacja z obserwacji)
  • Paweł Sz. zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 34 - Wakacyjne niebo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.