Skocz do zawartości

Nowy okular w wąskiej grupie szerokich kątów w formacie 1,25" (25mm 65°)


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy z nas (ja się zaliczam) przez wiele czasu szukają złotego środka, albo bardziej "złotego okularu", który da maksymalnie szerokie pole widzenia - zarówno własne, jak i rzeczywiste - w formacie 1,25".
W tej kategorii grupa jest naprawdę wąska! Zwłaszcza, jeśli mamy dość ograniczone fundusze na taki okular.
Od dawna mamy Baadera Hyperiona 24mm o polu 68°. Obecnie jego cena to ok. 700-800zł. Mamy również Explore Scientifica 24mm 68°, ale ten też do tanich nie należy: 700-900zł.
Dawno, dawno temu mieliśmy jeszcze kanadyjskiego Antaresa W70 25mm o polu 70°. W swojej historii obserwacyjnej miałem dwie takie sztuki. Po latach ich używania mogę stwierdzić, że był to jeden z najgorzej skorygowanych okularów, przez jakie patrzyłem. Obarczony potężną dystorsją. Mieliśmy też Meade'a 5000 24mm 68°, którego następcą jest ES.

A tu nagle pojawia się Artesky Premium Flat Field 65° 25mm! Okular obecnie kosztuje 309zł!

https://www.astroshop.eu/eyepieces/artesky-eyepiece-premium-flat-field-65d-25mm/p,75343
oculare-15mm-70-swa-artesky.jpg

źródło zdjęcia: artesky.it

Czy to będzie ten "złoty okular" dla miłośników astronomii, którzy poszukują najbardziej złotego środka na szerokie pole widzenia własne jak i rzeczywiste w formacie 1,25"?
Kusi mnie niemożliwie, żeby kupić ten okular tylko po to, żeby go przetestować i porównać z ES-em 24mm 68°, który posiadam i bardzo cenię.

Jeśli ktoś z czytających posiada ten okular, to niech się nie waha się opisać tutaj swoich wrażeń z obserwacji!

 


P.S: Nie jest to reklama, a ja sam nie reklamuję sprzętu astronomicznego. Uznałem po prostu ten okular za bardzo ciekawą propozycję.

 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasów poszukiwań złotego długoogniskowego środka w standardzie 1.25", swego czasu korcił mnie ES 26 mm z serii 62°
https://www.astrozakupy.pl/p/okular-explore-scientific-26mm-62-stopnie-ler-argon/

 

Ostatecznie padło na sprawdzoną serię 68°.
Nie mam pojęcia, jak ta seria 62° wypada na tle innych. Spodziewałbym się jednak typowo eksplorosajentycznych właściwości: dobrej (lub bardzo dobrej) transmisji i kontrastu, co najmniej przyzwoitego skorygowania i niestety sporej dystorsji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

Przecież masz używki, na ogół w bardzo dobrym stanie. Miałem es 24/68 za połowę ceny podanej przez Ciebie. Myślę że bije ten wynalazek za 309 zł na głowę :original:.


Ba! Ja kilka lat temu kupiłem tego ESa 24mm 68° nówkę w promocji w Astroshopie. Jeśli dobrze pamiętam, to zapłaciłem 430zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, panasmaras napisał:

Z czasów poszukiwań złotego długoogniskowego środka w standardzie 1.25", swego czasu korcił mnie ES 26 mm z serii 62°
https://www.astrozakupy.pl/p/okular-explore-scientific-26mm-62-stopnie-ler-argon/

 

Ostatecznie padło na sprawdzoną serię 68°.
Nie mam pojęcia, jak ta seria 62° wypada na tle innych. Spodziewałbym się jednak typowo eksplorosajentycznych właściwości: dobrej (lub bardzo dobrej) transmisji i kontrastu, co najmniej przyzwoitego skorygowania i niestety sporej dystorsji.

 

Ach! Faktycznie! Zapomniałem, że mamy jeszcze 26mm 62°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wimmer napisał:

A tu nagle pojawia się Artesky Premium Flat Field 65° 25mm! Okular obecnie kosztuje 309zł!

Pytań jest kilka.

Czy faktycznie trzyma te 65°?

Jak głęboko wpuszczona jest soczewka oczna, bo przy ER 16mm to dość istotne.

Czy muszla oczna daje się bezproblemowo odwijać i nie zabiera ER.

 

Jeśli odpowiedzi byłyby niezadowalające, wciąż lepszym wyborem będzie Celestron X-Cel LX 25mm 60°.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wimmer  pisałem o różnych  brandach tych okularów jakiś czas temu na forum :) 

Ogniskowa 25mm z polem 65° w standardzie 1,25" wygląda obiecująco , jednak wygląda na to że to tylko marketing. Wskazuje na to rozmiar diafragmy podany w specyfikacji - 25.9mm co, przy założeniu że ogniskowa okularu  ma równe 25mm , daje pole własne ~ 59°.  Zgadzałoby się to z pierwszymi opiniami na CN The Astro-Tech PF Eyepiece Line - Eyepieces - Cloudy Nights .  Mogą to być ciekawe okulary do nasadek bino - nieduże, lekkie i niedrogie.

Z szerszym polem jest jeszcze APM ( & klony) UFF 24mm 65°.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukacz napisał:

@wimmer  pisałem o różnych  brandach tych okularów jakiś czas temu na forum :) 

 

Wielkie dzięki za informację i Twój wkład. Czyli już były testowane!
Szkoda :( Szkoda, że jednak 65° pola to tylko przesadzona liczba wypisana na pierścieniu okalającym okular, nie mające pokrycia w rzeczywistości :(Liczyłem na coś więcej.
I do tego normalne ostatnimi czasy, wręcz masowe podpisywanie się różnych marek jako producent jednego i tego samego szkła.
Zawiodłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wimmer napisał:

W tej kategorii grupa jest naprawdę wąska!

Jest bardzo szeroka, bo rzecz jasna to okular z grupy ~600 , których jest masa na rynku. TS HR, X-Cel, HD-60, ES 62, Paradigm ED, Starguider ED - te wszystkie serie mają okular o ogniskowej 25-26mm.

 

Z tego towarzystwa wyróżniają się okulary z dopiskiem ED bo mają zauważalnie większy FOV od reszty (nie wiem jak ES 62)

 

1442529843_23mm-28mmAFOV.jpg.df4358049c1f8866b86b9eefeab77e75.jpg

https://stargazerslounge.com/topic/343935-low-power-eyepiece-fast-10”-dob/

 

Z grupy ~650 jest jeszcze fajny APM UFF 24mm, choć to raczej konkurencja dla ES 24mm 680 bo z powyższego zestawienia, widać że korekcję pola ma o klasę lepszą od HD-60 i Starguider'a

----

 

Co do okularu z tematu, to jest on również dostępny na Ali (sugerowana budowa okularu 25mm to 4 elementy w 3 grupach) i można tam tez przeczytać malo pochlebną recenzję:

 

"This is an OK eyepiece, but not nearly as described. Eye relief is definitely 20mm+ and it is very easy and comfortable to use both with and without glasses. Optically, it is very average. The field of view is not nearly 65 degrees - more like 58-60. In a faster f/6.3 scope, only the central 40-50% is sharp with a lot of astigmatism and distortion in the outer 50%. Performance is better in a slower scope at f/10, but still very astigmatic in the outer 30%"

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marek_N napisał:

Jest bardzo szeroka, bo rzecz jasna to okular z grupy ~600 , których jest masa na rynku. TS HR, X-Cel, HD-60, ES 62, Paradigm ED, Starguider ED - te wszystkie serie mają okular o ogniskowej 25-26mm.

 

Czyli grupa okularów 1,25" 24mm-26mm z faktycznym AFOV powyżej 65° jest w istocie jeszcze węższa :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Marek_N napisał:

Za to ES 24mm ma 690

 

Tak, tylko że ma stosunkowo dużą dystorsję - powiększenie na brzegu pola jest wyraźnie większe niż na środku, więc diafragma pola jest mniejsza niż wynikałoby to z prostego obliczania metodą tangensów. 

 

Największe pole da ten okular: https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-asferyczny-31-mm-2-1-25-quot 

Nie miałem go, ale czytałem i wydaje się to sensowne, że pole z założoną tuleją 1.25 cala wynosi około 54 stopnie, to już wyraźnie więcej niż cała reszta. Jednak to inna półka cenowa.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te okularki to Koenig 1:2:1. Kiedyś sprzedawany w Stanach pod marką University Optics.

Ta konstrukcja okularu (lub jej prostsza, 3-soczewkowa wersja 1:2)  była często wykorzystywana w lornetkach.

 

5300938815_4d3263a5a5_z.jpg 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.