Skocz do zawartości

jak wyznaczyć Periodic Error


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

zawziąłem się żeby wyznaczyć PE montażu

zrobiłem taką fotkę:

 

IMG_0947crop.jpg

 

montaż obrócony o jakieś ok. 5° od polarnej, jedna klatka, eos350D/sigma 125mm, F=22, iso1600, czas 697sek. a na zdjęciu to Arktur, jedna z niewielu, które było widać o tej porze

 

 

.. hmm noi co dalej? :Boink:

naszukałem się jak głupi i znalazłem takie coś:

http://arnholm.org/astro/software/rxpec/index.htm

a tam programik: http://home.online.no/~arnholm/org/exe/rxpec.zip

 

ale znowu problem, bo trzeba podać rozdzielczość w arc sec/pixel

już po krótkich poszukiwaniach, znalazłem taką formułę:

 

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

gdzie mym to =0,001mm, czyli rozmiar pixla w mikronach

focal length - to do czego te piksele są przykręcone, w moim przypadku to 125mm

 

po podstawieniu otrzymałem, że przy obiektywie 125mm eos350D ma rozdzielczość 10,56 sekund kątowych/pixel

 

programik na podstawie tych danych i danych zdjęcia z Registax'a, robi kolejny (a jakże :ha: ) zestaw danych, tym razem już do np. excela, za pomocą którego, już prosto powinno się sporządzić wykres, wykres właśnie PE

 

no i było by świetnie tylko u mnie same zera :blink:

..he byłby to nawet powód do radości taki PE=0 :szczerbaty: ale raczej coś źle robię, a niewiem co,

 

większość programów do mierzenia PE koniecznie chce mieć film z webcama, czy innego sbiga :D, jakby im jedno zdjęcie, nie mogłoby starczyć

czy czas za krótki, ogniskowa? może obót za mały?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety żeby wyznaczyć PE na poziomie 15-20" nie mozna użyć do tego celu układu rejestrującego 10"/pix :unsure:

bo to sie nie narysuje, tu powino być coś koło 1-2"/pix

 

po drugie krecha Ci wyszła za gruba. zamazuje swój dokładny tor. czyli mniejsze iso do tego experymentu.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś tam wpakował ze 3 telekonwertery to potem suwmiarką...

 

A poważnie: jeśli nie masz WebCam'a to go pożycz od kogoś na godzinę. K3CCDTools jest darmowy przez 35 dni. Wpisujesz dane telepa, dane kamerki i wszystkie parametry same się wyliczają - dostajesz gotowe arcsek/pixel.

Potem trzeba trafić w jasną gwiazdkę, włączyć kamerkę i przejechać kilka obrotów ślimaka. Wykres sam się narysuje :Salut:

Możesz go nawet zgrać do pliku, uśrednić i zaaplikować jako PEC do monta i... powinny Ci już wychodzić kreski zamiast sinusoid...!!!

 

A jak tego będzie Ci mało to 35$ (czy ile on tam teraz kosztuje) i masz autoguider :helo: - no prawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za podpowiedzi :)

niestety, to ciągle jeszcze pół-montaż (chociaż, ta jego lepsza połowa :lol:), niebardzo jest jak, podczepić cokolwiek, poza aparatem.

webcama mam, ale niestety intela, o czułości pow. 20lux, noi potrzeba do niego jakiś kawałek laptopa, bo na kablu ok.7m (na tylu jeszcze chodzi), nie uda mi się uciec poza zasięg lamp ulicznych,

 

a przy okazji, może wiecie, czy przy obliczaniu tej rozdzielczości kątowej pixela, to długości ogniskowej nie powinno się mnożyć przez mnożnik aparatu? (eos 300D/350D x 1,6)

bo jeżeli tak, to przy obiektywie np. 125mm rozdzielczość wynosi 6,6 ''/pix,

a przy f=500mm rozdzielczość, to już ok. 1,7 "/pix :banan: i już by chyba starczyło do potrzebnej rozdzielczości,

a zdjęcia robię już rawach (dzięki papatki :notworthy: ) to iso zaraz zmniejszę :szczerbaty:

 

IMG_0947_1.jpg

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy liczeniu rozdzielczości na pixel nic nie przemnażasz.

 

szerokość pixela w 300D to 0,0071mm w 350D 0,0062mm

 

a 125mm obiektywu to 125mm

 

z 500mm już coś można szacować.

 

ale i tak po tym wykresie widać że są dwie falki na całym wykresie więc to by było PE około 20" (ale jak duże jest koło ;))

 

a 5min z tą ogniskową 125 poprowadził byś spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, okres mi wyszedł koło 190" ale linijką na ekranie :Boink:

jak kreska ma 697 sek długości, a garby dzielą tę linię mniej więcej na na 3 części, to jaki jest okres?

natomiast odchyłkę, to musze dokładniejsze zdjęcie zrobić, bo się można tylko domyślać raczej, ok. 6-10" kątowych

w nocy jeszcze z tym powalczę :banan:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero dzisiaj pogoda dopisała,

a o to rezultat:

 

resize: (całosci)

IMG_0974_1_res.jpg

 

crop: (100% kawałek pełnej klatk)

IMG_0974_1crop.jpg

 

350D pentacon 5,6/500 + extender x2 (ruski :(), iso800, f/12 około, czas 739 sek

jedna klatka, zdjęcie bez obróbki

 

pozdrowienia

 

p.s.

lecz w dalszym ciągu program rxpex pokazuje bzdury :(

macie może jakiś inny sposób wyznaczenia PE ?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem trochę kombinować, co z tym fantem zrobić,

skoro rozdzielczość zdjęcia aparacie/kamerze w/g:

 

http://www.licha.de/astro_article_ccd_camera_comparison.php (niezłe tabele)

 

to:

res [arc sec/pixel] = 206,265 * pixel size [mym] / focal length [mm]

 

a aparat to EOS 350D matryca: 6.4 x 6.4 micronów, obiektyw 500 + extender x2

 

to:

res [arc sec/pixel] = 206,265 * 6,4 [mym] / (500x2) [mm],

 

czyli:

res = 1,32 [arc sec/pixel]

 

skoro zdjęcie ma 739 sek, (ciągle widać w exif'e), a akurat się załapały równo 3 fale: (połówka, 2 garby, połówka), to w przybliżeniu długośc cyklu PE to ok. 240 sek

 

natomiast odchyłkę wyznaczyłem następująco: jeden z "wężyków" ze zdjęcia wycropowałem i obróciłem, kolory mocno podciąnięte:

 

IMG_0974crop_wężyk.jpg

 

a wycropowałem tak, żeby była mniej więcej cała fala, zdjęcie ma 159x14 pixeli jest 100% crop ze zdjęcia, obrócony żeby bardziej przypominał wykres :szczerbaty:

 

pozioma oś, to okres [sek], a pionowa to odchyłka czyli błąd sek. kątowych,

to dzieląc tą spiralke poziomo osią okresu, to błąd arc.sek, to połowa rozdzielczości pionowej zdjęcia x rozdzielczość kątowa aparatu aparatu,

czyli:

 

14/2 [pix] x 1,32 [arc sec /pix] = 9,24 [arc sec]

 

ale to tylko moje domysły :rolleyes:

 

niech ktoś mnie oświeci, albo wykaże, że to wszystko, to tylko jakieś majaki nad ranem :blink:

 

pozdrowienia

 

IMG_0974crop_wężyk500_.jpg

na dobranoc dziki wężyk powiększony 5 razy :ha:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie to bez sensu, mierzyć PE bez kamery ale, że nie mam takowej, (o odpowiedniej czułości), przedstawiam wykres ze śladem gwiazdy foconej lustrzanką:

 

PE_wykres.jpg

 

wynik to:

 

okres = ~ 220 sek

pik = ~ 8 arc. sek

 

może jednak ktoś się zlituje :notworthy: i powie, czy ta metoda ma jakikolwiek sens, czy wyniki są poprawne, a uzyskany rezultat, to ten montaż jest dobry, czy na złom? :Boink:

pozdrowienia

 

przepraszam Piotrze T. za błąd; oczywiście okres to ok. 220 sek. nie 20 :ha:

poprawiłem już

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc, moim zdaniem - amplituda błędu okresowego jest bardzo dobra, jednak szkoda, że okres jest taki krótki. Najprostrzym rozwiązaniem jest zrobienie sobie elektronicznej korekcji PE. Właśnie takie "cuś" kończę dla swojego montażu i powiem że wystarczy prosty generator impulsów bazowany na kwarcu, kilka przekaźników (do zmian prędkości), komputer i wiedza na temat programowania. :Salut: Można załatwić to w prostszy sposób. Trzeba kupić silniki krokowe ze sterownikiem, który umożliwa wgranie PEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Piotrku T. za błąd; oczywiście okres to ok. 220 sek. nie 20 :ha:

dzięki, poprawiłem już :)

 

sterownik kupiłem od Leszka_J:

http://www.lx-net.prv.pl/

 

jest to jeszcze prototyp (przynajmniej niema go jeszcze oficjalnie w ofercie Leszka)

http://81.190.213.66/gotopl1.htm

jest to kompletny system goto, czy można wgrać do niego PEC? hmm, niewiem, może, chyba nie :unsure: , chyba, że protokół ma zgodny np. z LX200

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje, że astropilot ma możliwość wejścia z komputera, ale nie jestem pewien. Pamiętam tylko, że można korygować prędkość o +/- 10%.

Okres 220s - teraz jest całkiem dobrze :) Gdybyś miał tak 9 minut, jak w montażach niemieckich, to byś mógł skakać z radości :banan: Najważniejsze jest to, że wukres błędu okresowego jest podobny do sinusoidy, co dobrze wróży przy guideowaniu, albo PEC. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze warto w tej metodzie naświetlić kilkadziesiąt sekund z wyłączonym prowadzeniem. wtedy widać kąt między kierunkiem przesuwu ziemi i prowadzenia.

 

no tak, jasne :notworthy: , oczami chciałbym widzieć już regularną sinusoidę :Boink: , a przecież to równie dobrze, może być krzywa ...hmm jak zęby piły :szczerbaty:

dzięki wielkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Leszkowy patent nie ma możliwości korekcji PE to całe dywagacje jak go wyliczyć są... no chyba, że chcesz się po prostu dowiedzieć jak się to robi!!!

 

Do wyznaczenia PE nie jest potrzebna czuła kamera. Kiedyś prowadziłem kamerką CMOSową marki "Kamera..." za 50zł i było ok. tyle, że trzeba trafić w jasną gwiazdkę 1 lub 2 mag. Ot cała tajemnica :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Leszkowy patent nie ma możliwości korekcji PE to całe dywagacje jak go wyliczyć są... no chyba, że chcesz się po prostu dowiedzieć jak się to robi!!!

...

 

w sumie, to montaż "home made", no i ciekawi mnie trochę, jaki wyszedł :ha:

 

...

Do wyznaczenia PE nie jest potrzebna czuła kamera. Kiedyś prowadziłem kamerką CMOSową marki "Kamera..." za 50zł i było ok. tyle, że trzeba trafić w jasną gwiazdkę 1 lub 2 mag. Ot cała tajemnica :Salut:

 

tak, tylko tą kamerkę trza do kawałka kompa podłączyć, kabla mi nie starczy, żeby się schować przed lampami z ulicy, a laptopa niestety niemam

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się chować przed lampami, chcesz wyznaczyć PE, a nie focić galaktykę 18mag. :Salut:

Jak trafisz np. w Vegę to najjaśniejsza lampa nic nie zmieni!!!

 

Osobiście pierwszy PE wyznaczałem na monitorze i kamerze przemysłowej...

Metodą czasową zmierzyłem ile arcsek. jest od jednej do drugiej krawędzi kineskopu i potem "na linijkę" przy włączonym prowadzeniu zmierzyłem ile się gwiazka waha to w jedną to w drugą stronę. To było strasznie dawno i PE nie można nagrać tą metodą, a mont który wtedy posiadałem nie miał możliwości zaaplikowania PEC. Skończyło się na słabym samopoczuciu :angry:

 

Najpierw sprawdź jak wgrać PEC do AstroPilota - mam nadzieję, że Leszek już zaimplementował tą opcję!? Ja się zdecydowałem na Bartelsa tylko dlatego, że Melon te wszystkie zaawansowane opcje już ma na pokładzie, a Pilot wtedy jeszcze nie miał. Potem (choćby pod najjaśniejszą latarnią) nagraj PE w takim formacie, jakiego używa AstroPilot. Wgraj go i zobacz jak się zachowa mont.

Potem jeszcze to poprawisz jakieś kilkanaście razy i będzie ok. :helo:

Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wreszcie po wielu bólach, chyba udało mi się wyznaczyć ten choler.. PE, a chyba, bo wyniki są dobre, podejrzanie dobre:

 

PE.jpg

 

czas to 12 min 45 sec, avik 640x480 1fps, webcam intel cs330, obiektyw pentacon 5,6/500

 

oczywiście dopiero webcamem można mówić o jakiejś dokładności, ale wyniki są aż za dobre :banan:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.