Skocz do zawartości

Montaże po raz setny.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Niedługo kupię nowy montaż i waham się pomiędzy HEQ-5 i LXD55. Oba montaże mają swoje wady i zalety. Który z nich powinienem kupić?

Zalety HEQ-5:

-Nośność większa niż w wypadku LXD55.

-Na HEQ-5 miałbym gwarancję.

-HEQ-5 byłby nowy.

Wady:

Nie można wgrać PEC.

Brak GOTO

Zalety LXD55:

GOTO w standardzie.

Możliwość wgrania PEC.

Wady:

-Mniejsza nośność niż w HEQ-5

-Brak gwarancji

-Używany.

Jeżęli ominełem jakieś istotne wady lub zalety to proszę je wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze co tam ma wisiec . Nowe montaze o wyzszej klasie mają duze luzy . Gwarancja ? Palaków zbywają jak kupisz za granicą , tylko koszty transportu poniesiesz .

Jak masz uzywany sprawdzony z sterowaniem , mieszczacy sie w wagowej klasie to z odpowiednią wprawą moze lepiej ten montaz chodzić niż zupełna nówka na gwarancji za znacznie wieksze pieniądze i wyższej klasy . To na podstawie postów "szczęsliwych " nabywców .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynaj kup za pare złoty obiektyw i poprowadeź go na montażu tym co masz :D taka moja rada poco odrazu rwać sie na drogie montaże itd.... skoro można robić świetne zdjecia tym co sie ma:)

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy nakład pracy w stosunku do uzyskiwanych efektów jest nie współmierny ale się da i to z dobrym skutkiem co wielokrotnie udowodnili bracia Marcinkowie z Lublina na swoich ręcznie prowadzonych "piramidkach nożycowych"z napędem śrubowym na obie ręce :helo:

Tak więc jak widać nie drogi montaż tylko systematyczna praca i wieloletnie doświadczenie daje dobre efekty w amatorskiej astrofotografii.

Wyciągnij lekcję z kłopotów Adamo z jego nowym GM-8 z luzami na poziomie taniego "chińczyka" i problemami gwarancyjnymi zanim wydasz kasę za granicą na drogi sprzęt :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Adam dobry mont możesz spokojnie nim uoprowadzić fotke DS :Salut: Cięzej bedzie sie robić ale udane zdjecie daje o wiele wiecej przyjemności jak włorzy sie w nie troche pracy :banan::banan::banan: uwielbiam to!!!!!! :D:D:banan::banan::banan::banan:

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy nakład pracy w stosunku do uzyskiwanych efektów jest nie współmierny ale się da i to z dobrym skutkiem co wielokrotnie udowodnili bracia Marcinkowie z Lublina na swoich ręcznie prowadzonych "piramidkach nożycowych"z napędem śrubowym na obie ręce :helo:

Wyciągnij lekcję z kłopotów Adamo z jego nowym GM-8 z luzami na poziomie taniego "chińczyka" i problemami gwarancyjnymi zanim wydasz kasę za granicą na drogi sprzęt :Boink:

Heh.... No napęd na obie osie i faktycznie, jak chcesz prowadzić przez pół godziny to chociaż oś tylko jedną pokręcasz to jednak raz lewą rąsią raz prawą :)

 

Wszystko bywa zawodne albo od razu niezupełnie takie jak miało być. Więc sprzęt sprowadzany zza oceanu jest kłopotliwy (zwłaszcza zaś czasochłonny) w wyekzekwowaniu uprawnień nabywcy. Aż mnie ciarki przechodzą jak sobie wyobrażam skuteczność zdalnego WYTŁUMACZENIA gwarantowi co jest źle. Gdybym tak jak to bywa np. ze sprzętem komputerowym, wykazanie CO JEST NIESPRAWNE wymagało trzech, czterech podejść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy nakład pracy w stosunku do uzyskiwanych efektów jest nie współmierny ale się da i to z dobrym skutkiem co wielokrotnie udowodnili bracia Marcinkowie z Lublina na swoich ręcznie prowadzonych "piramidkach nożycowych"z napędem śrubowym na obie ręce :helo:

Tak więc jak widać nie drogi montaż tylko systematyczna praca i wieloletnie doświadczenie daje dobre efekty w amatorskiej astrofotografii.

Wyciągnij lekcję z kłopotów Adamo z jego nowym GM-8 z luzami na poziomie taniego "chińczyka" i problemami gwarancyjnymi zanim wydasz kasę za granicą na drogi sprzęt :Boink:

Oczywiście, ale 15 lat temu montaże z prawdziwego zdarzenia oglądaliśmy sobie w "Sky&Telescope", a focić się chciało na potęgę. Z tego łamania głowy wypuściłem jeden "patent" w postaci rozwiązania ,w którym najpierw orientuje się tuleję pod oś godzinową montażu za pomocą lunetki biegunowej, a potem wsuwa na jej miesce sam montaż. Ominąłem w ten sposób kilka problemów i zredukowałem robociznę. Przyspieszyło to znacznie czas ustwiania na oś świata, a w konsekwencji mogliśmy jednej nocy zrobić kilkanaście ekspozycji po 10-15 mniut każda. Tego nawyku do ręcznego prowadzenia za DS już sie nie pozbędę, bo mam całkowitą kontrole nad ekspozycją w trakcie jej wykonywania, a nie po fakcie. (Jak już inwestować w montaż, to z najwyższej półki, bo to się jednak opłaca.) Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja jest znakomita tylko... powinienem przerobić obejmę do lunety prowadzącej, bo żeby wsadzić SkyLuxa trzeba:

1. zdemontowac szukacz i śruby szukacza,

2. zdemontować kompletny wyciąg,

3. wsunąć tubę w obejmę,

4. (opcjonalne) zamontować śruby szukacza a potem szukacz

5. zamontować kompletny wyciąg

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiekszosc nie mialem tych montazy w reku . Do lustra 20 cm sa na pograniczu . Focenie lustrem 20 cm z powodu wagi i gornych obciazen montazy jest malo precyzyjne . Choć w/g mnie warto sprubowac .Moze znacznie krotszy czs ekspozycji to zminimalizuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiekszosc nie mialem tych montazy w reku . Do lustra 20 cm sa na pograniczu . Focenie lustrem 20  cm z powodu wagi i gornych obciazen montazy jest malo precyzyjne . Choć w/g mnie warto sprubowac .Moze znacznie krotszy czs ekspozycji to zminimalizuje .

Wiem wiem :Salut:

No ale nadal nie dostałem konkretnej odpowiedzi :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Tak więc jak widać nie drogi montaż tylko systematyczna praca i wieloletnie doświadczenie daje dobre efekty w amatorskiej astrofotografii.

Wyciągnij lekcję z kłopotów Adamo z jego nowym GM-8 z luzami na poziomie taniego "chińczyka" i problemami gwarancyjnymi zanim wydasz kasę za granicą na drogi sprzęt :Boink:

 

No musze jednak tutaj trochę polemizować, bo nie do końca tak jest jak piszesz. Moim zdaniem doświadczenie, doświadczeniem ale bez dobrego montażu ani rusz. Braci Marcinków darzę dużym uznaniem i szacunkiem za ich pracę ale z drugiej strony proszę spojrzeć na pracę Domka, który doświadczenie ma jednak o wiele skromniejsze. Fakt, że to przykład ekstremalny. Innym przykładem jest zdjęcie DaVe zrobione w Bieszczadach, prz bardzo silnym wietrze, średniej widoczności pożyczyłem mu lunetkę biegunową za pomocą której ustawił swoje GM8 i sfocił m13. Zdjęcie to publikował na forum. Jest to jedne z jego pierwszych zdjęć na jego GM8, nie trzeba być wieć "wyjadaczem" aby obecnie robić ładne zdjęcia.

Co do luzów GM8 na poziomie chińczyka nie będę dyskutował, bo to bujda, a montaż Adamo nie czyni reguły.

 

Co do astrofoto to ani HEQ-5 ani LXD55 nie bardzo dadzą sobie radę z SCT 200 czy Newtonem 200/1000, moim zdaniem ciężko będzie uzyskać zadawalający efekt, lepiej pomyśl o jakimś krótszym i lżejszym teleskopie. Pamiętaj, jeśli producent podaje nośność montażu np. 15kg to przyjmuje się, że do astrofoto powinna ona być mniejsza czyli gdzieś np. 12kg

 

A moja rada co do montażu jest taka: kupuj najlepszy jaki możesz, bez GoTo i tego typu bajerów, ale z lunetką biegunową, może np. jakiegoś Vixena (GP albo GPD) w DO. Waldek używał przez długi czas wersji tańszej GP i bardzo dobrym skutkiem. Pamietaj, że im lepszy kupisz montaż (niestety droższy) tym później więcej czasu poświęcisz na astronomię a nie na walkę z błędami montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GM+8 Adamo + wygąlda na to, że źródłem problemu było niewłaściwe zmontowanie - dokładnie - to nieprawidłowy luz międzyzębny przekładni ślimakowej.

Tak więc nawet zmontowanie i uruchomienie nowego fabrycznego sprzętu wysokiej klasy nie jest rzeczą banalną! Co pod rozwagę wszystkim nabywcom, zwłaszcza od dostawców zaoceanicznych, przedkładam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.