Skocz do zawartości

Różne wersje pilotów SynScan


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się jakoś złożyło, że mam dwa montaże HEQ5 (przypominam: 2022 to rok rozrzutności i rozpusty) i ze zdziwieniem odkryłem, iż mają różne piloty.

1. Czy te piloty/montaże są wzajemnie kompatybilne? Czy mogę się nie przejmować który pilot podpinam do którego montażu?

2. Podejrzewam, że ten z gniazdem USB to nowsza wersja. Do czego można używać to gniazdo USB? Do łączenia z komputerem jeśli się nie ma specjalnego kabla łączącego bezpośrednio komputer z montażem? Czy są jakieś inne różnice funkcjonalne między tymi pilotami?

 

image.jpeg.f3ac377d27f484bf6b0189f3b633e0dc.jpegimage.jpeg.25ee2e2b41e8ea5347bfa4d479fe4111.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jako że od niedawna posiadam montaż EQ5 SynScan z pilotem jak ten na fotce po prawej stronie, mogę się częściowo odnieść do kwestii nr 2. Dzięki gniazdu USB 2.0 i przewodowi USB 2.0 - (np.) USB 3.0, pilot można podłączyć bezpośrednio do komputera, bez konieczności kupowania/używania przejściówek jak np. ta: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6176&lunety=Adapter Sky Watcher SynScan USB , lub specjalnego przewodu (miałem taką historię, że kupiłem na giełdzie montaż, ale nie wiedząc wcześniej, że pilot posiada gniazdo USB, zakupiłem ww. przejściówkę, jednak miałem jeszcze możliwość jej zwrotu).

 

pzdr., grzegorz

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

O ile jeszcze pamiętam, to podłączając montaż do komputera przez pilota trzeba za każdym razem ręcznie włączyć w pilocie tryb PD Direct.

Ani razu nie udało mi się tego dokonać (z astroberry) i dość szybko zakupiłem ten mały dinks...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

1. Tak.

2. Też tak, tylko jeśli to działa w trybie PC Direct, to jest to generalnie dość biedne; lepiej się podłączyć bezpośrednio do montażu. No ale jak nie masz innej opcji, to zawsze coś.

 

Mam kable do bezpośredniego łączenia.  Poza tym drugi montaż będzie głównie używany do wizuala bez komputera, tylko z pilotem. A czemu akurat HEQ5? Żeby móc powiesić na nim SCT 9.25 i wygodnie obserwować przy dużej ogniskowej bez ciągłego gonienia za uciekającym obiektem.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Do wizuala to nie lepiej było w jakiś montaż azymutalny zainwestować? Albo jeszcze lepiej - skoro rozrzutność i rozpusta - np. w AZ-EQ5? :D

 

AZ-EQ5 byłby świetny, ale akurat nie było chętnych na sprzedaż w dobrej cenie. A zaoszczędzone środki pójdą na kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.