Skocz do zawartości
  • 0

Początki w astrofotografii


Martello

Pytanie

Witam wszystkich!

 

zainteresowała mnie astrofotografia i chciałbym zakupić swój pierwszy sprzęt!

Mam doświadczenie w fotografii, śmigałem na starym Nikonie D5000, który wiem, że już niedomaga i trzeba szukać czegoś nowego.

 

Zaczynam od kompletnego zera, budżet jaki mam to ~5000zł. Interesują mnie głównie używki.

Chciałbym zamknąć się w tym budżecie, aby już zacząć cokolwiek robić, a w przyszłości robić upgrade sprzętu.

Jest to możliwe, by znaleźć coś w moim budżecie? Czy tak jak w ostatnich postach osoby piszące, że bez 7-8tyś nie podchodzić (sumując kwoty sprzętu co oferują). 

 

Pozdrawiam wszystkich bardzo cieplutko!

Edit: nie napisałem co mnie interesuje :) Głównie Deepspace! 

Edytowane przez Martello
brak ważnej informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Gdybym miał zaczynać od zera z tym budżetem to kupiłbym mont w rodzaju SW Sky Adventurer lub Ioptrona Skyguider pro, lustrzankę (tu już wybór jest spory, ja zacząłem od modyfikowanego Canona 6d i nie żałuję) i jasnego obiektywu stałoogniskowego. Wielu (ja też) poleci Samyanga 135 mm.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć Martello!

 

Też około rok temu znajdowałem się w tej samej sytuacji.

Na start kupiłem aparat Canon 6d za około 2000zł (bez moda), statyw manfrotto 055xprob za około 500zł, obiektyw Canona 50mm f1.8 za 400zł i wężyk spustowy (chyba niecałe 100zł), czyli w sumie 3000zł.

Myślałem że osiągnę już jakieś zadowalające efekty na krótkich czasach (6-8s) ze statywu, ale okazało się że efekty nie były zadowalające (kadr uciekał, przez co później nie byłem w stanie stackować większej liczby zdjęć; ewentualnie można próować ręcznie przestawiać kadr co ileś klatek). Dodatkowo wiadomo - gwiazdy były trochę poruszone. Po dwóch nocach testowych doszedłem do wniosku, że bez prowadzenia to nie ma sensu i zacząłem szukać prowadzenia Star Watcher Star Adventurer (~1500zł), więc już mamy 4500zł. Przyszła zima, więc uzbrojony w prowadzenie zacząłem "polowanie" na oriona. Zebrałem chyba materiału z 4 nocy i kolejne wnioski: aparat wymaga moda (wcześniej upierałem się że chcę mieć "naturalny" obraz kosmosu tj. tak jakbyśmy widzieli go oczami gdybyśmy mogli "dłużej naświetlać wzrokiem" ;) - trochę bezsensowne myślenie, bo z takim podejściem to wodoru się uchwyci chyba około 5x mniej niż z modem), a dodatkowo postanowiłem wydłużyć ogniskową, gdyż przy 50mm uporczywe dla mnie było walczenie z gęstwiną gwiazd w kadrze (a dodatkowo na tym canonie 50mmtrzeba focić na f/4 żeby mieć ładniejsze gwiazdy, gdzie np. w Samyangu 135mm f2 wystarczy przymknąć do f2.8). Mod +500zł, Samyang 135mm f2 +2000zł, czyli już suma 7000zł. Gdybym nie kupował Canona 50mm to byłoby 400zł mniej.  I gdybym komuś miał radzić wejście w astrofoto to właśnie takim zestawem.

 

Podsumowując:
- aparat Canond 6d modowany używany ~2500zł

- solidny statyw np. manfrotto 055xprob używany ~500zł

- prowadzenie Sky Watcher Sky Adventurer używane ~ 1500zł

- wężyk spustowy ~100zł

- Samyang 135mm f2 używka ~1800zł

suma: 6400zł

Do tego warto jeszcze mieć grzałkę na obiektyw (a do grzałki powerbank), przynajmniej jedną zapasową baterię, maskę bahtinova (żeby bez problemu łapać ostrość), więc wyjdzie prawie około 6700zł.

 

Gdybym miał coś z tego obniżyć, mając ograniczony budżet to chyba bym po prostu focił przez te 50mm (i jak najszybciej zbierał na Samyanga 135mm f2 ;) ) . Wtedy obiektyw 1600zł taniej, więc wyszłoby około 5000zł. Ale tak jak pisałem, dla mnie te 50mm to jednak było trochę za szeroko, a przymknięcie do f/4 powodowało że zbierało się materiał dwa razy dłużej niż Samyangiem 135 przymkniętym do f/2.8. A dobrych nocy mało, więc to też ma duże znaczenie  :)

 

Edytowane przez Przemotar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wielkie za pomoc! Rozważę to na 100%.

Zastanawiałem się nad tym Canonem 6D, upewniliście mnie w wyborze :)
 

Jak by się spisywał setup Evostar 72 ED plus EQ3-2 pro? Dał by radę taki zestaw z w/w aparatem? Również delikatnie przekracza budżet, ale nie od razu Rzym zbudowano :)
 

Edytowane przez Martello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znam się, więc się wypowiem :D

 

 

Koniecznie prowadzenie i solidny statyw. Używki SWSA chodzą po 1.5k starsze wersje, a nowa (2i) 1.8k, więc ja kupiłem nową.

Statyw to używka manfrotto 055 lub 190 będzie, albo mach3 ze stajni Benro. W ostateczności geodezyjny :)

 

Co do aparatu, jak używałeś Nikona, masz pewnie trochę szkieł, więc może nie warto zmieniać system? Sam używam d5300 i mogę polecić. Jakbyś chciał pełną klatkę to można się rozejrzeć za d600/d610.

 

Samyang 135mm zrobi robotę, ale ciężko o używkę, zwłaszcza pod Nikona (po prostu ludzie bardzo rzadko sprzedają).

 

I akcesoria - interwałometr, grzałka na szkło (+powerbank), maska bahtinova (najlepiej druk 3d), dodatkowa bateria do aparatu.

 

Nie wiem czy 5k na wszystko wystarczy (przy obecnych cenach)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A co sądzicie o ZWO Asi183MC lub ZWO ASI 294 MC (lub jakiś inny używany z poleconych) zamiast Canona 6D? Cenowo podobna zabawa. Aparat i tak ma być pod astrofoto. Z tego co widzę można rozbudowywać system o guiding ZWO ASI 174MM mini. Czy jest sens iść w tym kierunku na Skyguider pro? 

 

Dzięki wszystkim za pomoc!

Edytowane przez Martello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast 6d możesz rozważyć Canona z matrycą aps-c np 550d z modem można dostać za 700zł. 

 

AZ-gti to głowica raczej do visuala, precyzją prowadzenia bliżej jej do SWSA mini niż do SWSA, dodatkowo musiałbyś dokupić klin+lunetka biegunowa+pręt+przeciwwagę a wtedy kwota przewyższy SWSA :/

 

Rok temu składałem podobny zestaw startowy: SWSA 2i + statyw Manfrotto + Canon 1100d z modem + Jupiter 37A MC + akcesoria, całość nie przekroczyła 3.5tyś. 

 

Moim skromnym zdaniem póki nie sprawdzisz na własnej skórze tematu astrofotografii nie inwestuj zbyt wiele, może się okazać że z jakiegoś powodu Ci to nie siądzie. 

 

Fotki wykonane wspomnianym zestawem.

PSX_20220411_152249.jpg

IMG_20220130_011152.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lagata1 napisał:

Właśnie, astrofoto to wymagający temat dla cierpliwych z niemałym zasobem finansowym

 

Dlatego nie warto skakać na głęboką wodę. Na starcie na pewno pojawią się problemy którym znacznie łatwiej sprostać tańszym i mniej wymagającym zestawem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Przemotar dobrze to opisał. Ja bym tylko zamiast SWSA kupił coś solidniejszego. Na początek wziałąbym EQ3-2. Z takim Samyangiem 135 będzie dobrze się sprawował a w przyszłości można pobawić się na nim z jakimś mniejszym refraktorem. SWSA to jest fajny jak musisz ze sprzętm iść parę kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jako świeżo przechodzący ten temat nie radzę swsa.

Azgti nie znam ale to minimum absolutne.

Zajrzyj na giełdę wystawiam eq5 goto, masz 3 klasy wyżej od SWSA, możemy przedyskutować cenę. Włączasz i działa.

Edytowane przez abo
słownik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, abo napisał:

Jako świeżo przechodzący ten temat nie radzę swsa.

Azgti nie znam ale to minimum absolutne.

Zajrzyj na giełdę wystawiam eq5 goto, masz 3 klasy wyżej od SWSA, możemy przedyskutować cenę. Włączasz i działa.

Poszedł bym w tym kierunku. Zmarnowałem kupę kasy idąc po schodach. Ustaw się konkretnie. Porządny statyw z prowadzeniem i na nim postaw taniego MOD canona a do tego tani obiektyw. Jak już masz statyw to zbierasz na kamere, którą możesz podpiąć dalej pod stary obiektyw i dalej zbierasz na tubę. A potem zabawa od początku:) ale przynajmniejsz masz więcej czasu na zbieranie. Bo jak wciągnie to sprzedasz wszystko żeby tylko uzbierać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.