Skocz do zawartości
  • 0

Przechowywanie i katalogowanie zdjęć


apolkowski

Pytanie

Ciekaw jestem czy korzystacie z programów do katalogowanai i/lub tagowania (oznaczania) zdjęć. Marzy mi się taki soft, który pozwoliłby na oznaczanie w prosty sposób zdjęć tagami typu kamera, filtr, teleskop, czas ekspozycji, obiekt itp i pozwalał na katalogowanie i wyszukiwanie wdług słów kluczowych. 

Jakieś rady i doświadczenia?

Do zadania pytania zachęcił mnie wpis w statusach Maćka @Gość na chwilę i odpowiedź Piotra @Grzędziel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja prowadzę proste archiwum, gdzie nazwą foldera jest nazwa obiektu zasadniczego albo tytuł zdjęcia - jeśli jest zdjęciem pola a nie konkretnego obiektu. W folderze mam oryginał TIFF, kopię opublikowaną png i jpega pokazowego oraz opis.

Dodatkowo na tej samej zasadzie opisywania archiwizuje zipowane materiały robocze. Nie archiwizuję materiałów pierwotnych.

Nie korzystam z programów archiwizujących. Nie udostępniam archiwum na zewnątrz, może dlatego mi taka prosta forma wystarczy.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mialem zamiar korzystac z Lightroomu. Niestety, jest podstawowy problem, Lightroom nie rozpoznaje fit-ow, czyli wszystkie surowe dane, na ktorych mi zalezy nie da sie usystematyzowac za pomoca LR i dodatkowymi tagami/ metadanymi. O tym wczesniej nie wiedzialem. Poki co nie mam alternatywy, ale ja zaczalem przygode z astrofoto w lutym, mam do teraz 32 sesje i 12 obiektow /kadrow. Mimo to, jesli ktos z was ma juz dobre rozwiazanie, tez jestem ciekaw.

 

tu screen z podstawowymi kategoriami metadanych w LR:

image.png.726e788213fea1c528e24da19f7ba6a4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciągnę temat. Okazuje się, że Windows ma wbudowany system tagowania. Pozostaje znaleźć/napisać programik który tworzyłby takie tagi na podstawie fits headera. Na początek wystarczą trzy:

 

1. cel (o ile jest wpisany do fitsa)

2. kamera

3. ogniskowa

 

Moje umiejętności progrmowania są wyraźnie odwrotnie proporcjonale do wieku, więc może ktoś bardziej biegły chciałby podjąć temat?

 

Optymalnie taki program miałby podany folder z plikami, a potem je sukcesywnie analizował i kreował tagi do póżniejszego przeszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmmm… jakie funkcje widziałbyś w takim programie o jaki Ci chodzi?


Też mi się wydaje, że takiego softu brakuje.

Ja miałem problem żeby znaleźć coś do zmiany keywords zapisanych w plikach FITS i ostatecznie używam jednego programu konsolowego (linux), ale coś graficznego nie byłoby złe. Szybki podgląd klatek też byłby fajny. 
Jest to jakiś pomysł na rozwój softu komercyjnego, na co może się skuszę, bo obecnie tworzę tylko open source. Trzeba jakoś zarobić na nowy sprzęt :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja podczas akwizycji w nazwie pliku wpisuję nazwę obiektu, rodzaj teleskopu, rodzaj korektora, kamerę oraz temp akwizycji.

Pliki lądują w archiwum ( dyski zewnętrzne ) gdzie są katalogi oznaczone latami oraz podkatalogi z nazwami obiektów i nazwą teleskopu.

Nie używam programów do archiwizacji.

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie dosc podobnie do Macieja.

Obiekt (nazwa katalogowa myslnik nazwa zwyczajowa)-sprzet-data-pliki.

Jako, ze nie robie pierdyliardow zdjec jest mi sie latwo ogarnac.

W nazwach katalogow stosuje podkreslnik lub myślnik, bez spacji. Czasami przez nia niektore programy wariuja.

 

Edit.

Glowny plik z finalnej obrobki w ps, z wszelakimi warstwami trzymam w chmurze w razie awarii dysku.

 

Edit2.

Mam folder o nazwie _stacki oraz _stackiG 

W pierwszym  siedza calkowicie surowe stacki, a w G gotowe do obrobki, jedynie cropie i alignacji.

Podkreslinik pozycjonuje mi folder na samej górze listy zawartości. 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.