Skocz do zawartości

All Sky Software


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, astro4u.net napisał:

Ja się zastanawiałem nad taką: https://pl.aliexpress.com/item/32912714150.html?spm=a2g0o.cart.0.0.4e59452chu5EZz&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol , chip dokładnie z ZWO i chodzi na UVC

Ta matryca jest mocno taka sobie, plus raczej nie będziesz w stanie ustawić czasu pojedynczej klatki dłuższego niż kilkadziesiąt milisekund. No i na wyjściu masz tylko obraz skompresowany stratnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że nie - zresztą to nie są i tak nie wiadomo jakie pieniądze; sama kopułka do kamery monitoringu kosztuje na Ali z 50zł, więc wychodzi podobnie (chociaż te od Chińczyków są o tyle fajniejsze, że mają taką flanszę naokoło, więc chyba łatwiej to uszczelnić).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

.....są o tyle fajniejsze, że mają taką flanszę naokoło, więc chyba łatwiej to uszczelnić).

A po co uszczelniać? To się robi na zasadzie "dach i rynna" czyli uchwyt ma być tak zrobiony, żeby zawsze spływało na zewnątrz. W środku pod kopułką jest taki kołnierz ze 3-4 mm że nawet gdyby woda popłynęła do góry to kołnierz jest przeszkodą. Raspberry, Poe i sama kamera wydzielają sporo ciepła więc kopułka z wentylacją nie ma prawa zaparować. 

 

Ja swój wydruk popsikałem jeszcze jakimś chińskim zajzajerem co to ma być "płynny silicon" żeby nawet mikropory pomiędzy paskami wydruku zatkać.  Poza tym jest nieszczelne z definicji. :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

A po co uszczelniać?

Niby tak, ale jakoś wolę mieć to wszystko uszczelnione, przynajmniej od góry, bo w odpowiednio niekorzystnych warunkach woda może się tam dostać do środka.

Wiem, że to nie do końca to samo, ale mam taki duży wyłaz dachowy i też mi się wydawało, że tak jak to jest zrobione to nie ma fizycznej możliwości, żeby gdzieś coś przeciekło, bo przecież woda do góry nie poleci. No i faktycznie tak było, aż przyszła taka ulewa, że - jak w Forrescie Gumpie - deszcz padał chyba nawet w górę i jednak trochę wody się przedostało. Niedużo, ale jednak, kwestia odpowiedniej intensywności wiatru i deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, apolkowski napisał:

Kopułka z atrapy kamery niestety trochę zniekształca obraz

 

 

Tak to prawda ale i tak jest ciekawie. Nawet startrails'y wyszły. Widać światło w oknach domu i odblask na podbitce i taki łuk po prawej, który jest najpewniej odblaskami na kopułce. 

 

Ta gruba krecha u dołu to Jowisz. EDIT: A w prawym dolnym rogu krecha od księżyca.

 

 

 

 

image.thumb.jpeg.a0b52b4c2fb2df1ad8dec91d2180ade3.jpeg

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

A po co uszczelniać?

Allsky musi być hermetyczny, woda zawsze znajdzie drogę, a jak nie bezpośrednia woda, to wilgoć z powietrza przy zmianie temperatur. Ja na początku tylko skręciłem kopułkę, licząc na to że woda będzie spływać. Po tygodniu ulewy miałem kamerę podwodną i szlag ją trafił :) Teraz mam kopułkę uszczelnioną środkiem do uszczelniania silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopułka musi być szczelna i ogrzewana od środka. Niestety taka duża objętość nie da się ogrzać samym ciepłem z elektroniki. Inaczej wygląda sprawa z takim rozwiązaniem jak ja zastosowałem. Szkiełko zegarkowe nie zniekształca tak obrazu, bo wbrew nazwie nie jest od zegarka tylko od preparatów mikroskopowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Allsky musi być hermetyczny, woda zawsze znajdzie drogę, a jak nie bezpośrednia woda, to wilgoć z powietrza przy zmianie temperatur. Ja na początku tylko skręciłem kopułkę, licząc na to że woda będzie spływać. Po tygodniu ulewy miałem kamerę podwodną i szlag ją trafił :) Teraz mam kopułkę uszczelnioną środkiem do uszczelniania silników.

Wszystko zależy od tego jak jest zrobione wnętrze kopułki. Moje powinno zabezpieczyć przed wilgocią. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie zostaje jak jest czyli nieuszczelniona. 

 

20 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Kopułka musi być szczelna i ogrzewana od środka. Niestety taka duża objętość nie da się ogrzać samym ciepłem z elektroniki.....

 

Procek ma - według tego co sam pokazuje ok. +50°C. Kamerka po godzinie pracy jest "dotykowo ciepła". PoE dmucha wiatrakiem na radiator procka a i tak, nawet w nocy, procek ma min 45°C. Problem jest raczej z odprowadzeniem ciepła niż z jego brakiem. "Cyt: " niestety taka duża objętość.... "  no właśnie u mnie objętość jest mała. Ilość ciepła z RP ogrzała by i wiadro powietrza. Ścianki są drukowane z zapełnieniem 15% więc same stanowią całkiem dobrą izolację termiczną. W środku wystarczy 2-3°C więcej niż temperatura otoczenia, żeby nic się nie skraplało. Pożyjemy, zobaczymy.

 

 

EDIT: W nocy obudowa świeci na czerwono światłem z LEDa na Malince: 

 

image.jpeg.5930eb5371c882f181ae6990b214d5bf.jpeg

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Też tak myślałem :) No ale jak chcesz spróbować...

Z mojego ponad 50 letniego doświadczenia technicznego w tym zakresie (wierz mi miałem z identycznym problemem do czynienia na codzień) najgorsze są konstrukcje "wodoszczelne". Zwłaszcza, że najczęściej działają w jedną stronę jak ruski zegarek. Wodę wpuści ale nie wypuści. Obecnie wszystkie konstrukcje lamp (dużych reflektorów) okrętowych, które dostają ogromne ilości wody z najdziwniejszych kierunków (zwłaszcza w złej pogodzie, w sztormie) buduje się jako nieszczelne. Wszystkie super-hiper szczelne konstrukcje prowadziły do tego, że finalnie żarówka była zanurzona w wodzie morskiej. A te nieszczelne działają latami bez problemu. Wszystko naprawdę zależy od tego jak wyprofilowana jest baza pod samą kopułką. Moja jest dobrze, :-)

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedno. O ile ciepło z raspberry prawdopodobnie wystarczy do zapobiegania roszenia na elektronice, to kopułka, głównie od zewnątrz będzie się na bank rosić - do tego musi być grzałka pod kopułką. Będziesz miał taki efekt w drugiej części wilgotniejszej nocy, gdy temperatura spada, a ponadto bez grzałki zarówno deszcz, jak i śnieg będą długo odparowywać z kopułki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego jest nieszczelna, żeby się nie rosiła???.  Raspberry pobiera i emituje w postaci ciepła conajmniej 10 Watt.  Wokół kamery jest spory luz a ciepłe powietrze zwykle idzie do góry. Zooooobaczymy ale nie przewiduje problemów. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z bliska jak wygląda basement od kopułki. Nie szczelność a zapewnienie odpływu wody. Woda płynie w dół a górę tylko pod ciśnieniem. Maksymalne ciśnienie wytworzone przez słup wody z zewnątrz jest ok 4 mm niższe od "bariery" wewnętrznej. Strugoszczelność wynika z "prowadzenia" kopułki w rowku, który jest dodatkowo 2 mm w dół.  Jak to się "przeleje" przez barierę to.... 

 

Kondensacja może być dwojaka. Zewnętrzna, bo w środku jest chłodniej i kondensacja osadza się na zewnątrz - w tym przypadku nie ma opcji - w środku jest o conajmniej 10 W cieplej.

 Druga opcja to kondensacja wewnątrz. Zimna zewnętrzna warstwa kopułki i ciepłe i wilgotne powietrze wewnątrz i kondensacja na wewnętrznej powierzchni. 10W "grzałki" z Malinki to sporo więcej niż mam na grzałkach na teleskopie. Plus cyrkulacja powietrza - słaba bo to, że kopułka jest nieszczelna nie oznacza "szpar na palec". Na dzisiaj to wewnątrz jest ponad 10°C cieplej niż na zewnątrz. Przepływ powietrza jest minimalny. Grzanie z Malinki spore. Będę zdumiony jak tam się pojawi pół kropli. Będzie sucho jak na Saharze. 

 

 

image.thumb.jpeg.95b646b0b61531f2ca44c3fd1c03bc5b.jpeg

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Kondensacja może być dwojaka. Zewnętrzna, bo w środku jest chłodniej i kondensacja osadza się na zewnątrz - w tym przypadku nie ma opcji - w środku jest o conajmniej 10 W cieplej.

Właśnie roszenie na zewnątrz kopułki jest największym problemem - będziesz je miał na bank bliżej jesieni, a w zimie szron. Zewnętrzna powierzchnia kopułki będzie się wychładzać, izoluje ona ciepło w środku, a na zewnątrz omiata ją wiatr. U mnie jest grzałka ok 10 W przyklejona na metalowym pierścieniu pod kopułką, w tej frontowej przestrzeni. Bez niej po godzinie kopułka mokra, mimo raspberry pod spodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MateuszW napisał:

Właśnie roszenie na zewnątrz kopułki jest największym problemem - będziesz je miał na bank bliżej jesieni, a w zimie szron. Zewnętrzna powierzchnia kopułki będzie się wychładzać, izoluje ona ciepło w środku, a na zewnątrz omiata ją wiatr. U mnie jest grzałka ok 10 W przyklejona na metalowym pierścieniu pod kopułką, w tej frontowej przestrzeni. Bez niej po godzinie kopułka mokra, mimo raspberry pod spodem.

?

 

Na dzisiaj to myślałem o "ekranowaniu" folią alu pomiędzy kamerą a RP bo LED trochę świeci i przy cienkiej warstwie PETG prześwieca - więc zakłóca. I tak mam Jeszce ustawianie kamerki "na noc" bo na dzisiaj nie jestem zadowolony ze zdjęć - ale to czysta kwestia ustawień - i cierpliwości. ?

 

 

EDIT: mocne grzanie wnętrza to jest takie trochę rozwiązywanie problemów poprzez "brute force" co zasadniczo kłóci się z moim "inżynierskim" podejściem do wszelkich rozwiązań konstrukcyjnych. Pakując energię można "zabić" wszystko. Finezją jest osiągnąć to samo wykorzystując fizykę ???

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.