Skocz do zawartości

Sierpniowa C/2022 E3 (ZTF) i kolejna gwiezdna bariera pobita


Rekomendowane odpowiedzi

     Zrobiłem symulację w Stellarium. Niedaleko od komety, ale już poza kadrem (z lewej strony) znajdowała się asteroida: (101429) 1998 VF31 (dane na zrzucie). Na symulacji zaznaczyłem na najbliższe trzy dni pozycje komety C/2022 E3 (ZTF) (na godz. 0) i trasę asteroidy, jaką przebędzie w tym samym czasie wśród gwiazd. @LibMar skoro jest tak dobrze, ciekaw jestem, czy byłbyś w stanie uchwycić na fotach tak słabą asteroidę  (trochę jaśniejsza od  20 mag)? Taki temat "bojowy" dla Twojego sprzętu (o ile znajdziesz czas, a pogoda dopisze)?

 

C2022-E3-ZTF_101429-1998-VF31.jpg.3c53dd15b50f1e42893954f84a71dd0a.jpg

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MateuszŁ napisał:

Jakie warunki nieba są do pomiaru twojego zasięgu gwiazdowego? 

Nie robiłem do tej pory dokładnego pomiaru, ale mam krótki opis, co może trochę określić widoczność :D

  • W środku nocy, nie mając wewnątrz mieszkania zbyt dużo włączonych świateł, po wyjściu na zewnątrz od razu widać Drogę Mleczną. Zasięg gwiazdowy w zenicie wyniósł 5.5 mag. Po krótszej adaptacji do ciemności, powinno zejść maksymalnie do 6.0.
  • Poziom tła przy f/4, 60s i unity gain z ZWO ASI1600MM-c na full spectrum wynosi około 2.1% (bezksiężycowa noc, Słońce na -18 stopniach).
  • Kilka kilometrów dalej za Sejnami (bo robię na terenie miasta) mam 6.5 mag zasięgu, w porywach do 7.0 mag w nieco dalszych rejonach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, suchyy napisał:

@LibMar skoro jest tak dobrze, ciekaw jestem, czy byłbyś w stanie uchwycić na fotach tak słabą asteroidę  (trochę jaśniejsza od  20 mag)? Taki temat "bojowy" dla Twojego sprzętu (o ile znajdziesz czas, a pogoda dopisze)?

Przyznam, że do tej pory nie robiłem prób detekcji słabych poruszających się obiektów (< 17 mag), choć te próby właśnie pod to planuję. Eris, Sedna, księżyce Leda, Siarnaq i Sycorax czy inne mniejsze obiekty Pasa Kuipera. Problemem jest jednak okolica. Żeby tylko zbyt jasny towarzysz nie spaskudził mi nocy, bo to musi przesuwać się przynajmniej o kilka pikseli dalej :D

 

Planetoida o jasności 20 mag powinna złapać się bez większego wysiłku podczas pogodnej, bezksiężycowej nocy (10x60s i już spokojnie widać). Z tymi bliższymi problemem jest jednak ruch własny. Tam za Saturnem wystarczy jedynie robić 30-minutowe stacki i później zestackować jak na kometę, a cokolwiek bliższego wymagałoby ciągłego prowadzenia za obiektem. A softu do takiego działania jeszcze nie opanowałem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.