Skocz do zawartości

Magia Parku Ciemnego Nieba - Świeradów-Zdrój, lipiec 2022


towarzysz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za garść informacji i świetną relację. Ja planuję wyjazd w kolejny weekend.

 

4 godziny temu, towarzysz napisał:

Ostrzegam, że przy obserwacjach można kompletnie stracić głowę, porzucić wszelkie obowiązki rodzinne oraz zapomnieć o bożym świecie i innych uciążliwościach codziennych.

 

Z powyższych względów przezorna i roztropna małżonka zgodziła się w swej łaskawości i dobroci wyłącznie na lornetkę ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna inicjatywa z tą Nocną Jazdą :) Byłem tam 2 lata temu ale w dzień (i szedłem na Smrek, obydwa wierzchołki). Również pamiętam niebo na Mazowszu 30 lat temu, Drogę Mleczną było widać bez większego problemu, dziś to totalnie niemożliwe. Rok temu objeżdżając Polskę motocyklem dookoła będąc w Bieszczadach zobaczyłem znowu ten widok, dlatego coraz silniej czuję, że muszę kupić dobrą lornetkę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

fajna relacja - czuc w niej nostalgiczny powrot do korzeni :)

 

O PCN rowniez zahaczylem w trakcie tegorocznych wojazy, jak zawsze z lornetka 16x70 no i oczywiscie w nocy.

 

Bylem takze w okolicach Sokolikow w Bieszczadach (tam gdzie konczy sie swiat w piosence KSU) i na Polwyspie Helskim. Ze wszystkich tych lokalizacji najciemniejsza bez dwoch zdan byl Hel, mowie o plazy i okolicach 02:00. Wrazenia "ciemnosci" lokalizacji dodaje fakt ogladania gwiazd do samego horyzontu. Teoretycznie ciemniej niz w Bieszczadach nigdzie byc nie powinno, ale pomiar mego osobistego Bortle'a (czyli ocena wizualna M57 przez lornetke 16x70) jednoznacznie wskazywala na morze. Mysle ze odplyniecie 50-60 km w glab akwenu, czyli przykrycie luny horyzontem, daje niebo nieosiagalne gdziekolwiek na kontynencie.

 

Aha, zahaczylem jeszcze o Istebna i tutaj wyszedl dramat wspolczesnosci. Gdy bylem dzieckiem (wyglada na to, ze podobnie jak Ty) niebo bylo tam smoliste jak obecnie w Cisnej. Dzis potezna luna z Aglomeracji, rozswietlila sie tez chyba Zylina, bo z drugiej strony taki sam blur. W efekcie M32 poza zasiegiem, o Pierscieniu nie wspominajac.

 

Inicjatywa parkow bez LP jest fajna, godna pochwaly i wsparcia, ale to jak witamina C na raka. Sami w imie wygody pozbawilismy sie bezpowrotnie ciemnego nieba, zreszta tak samo jak wolnosci, ale to temat na inny watek :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AviatorL napisał:

Ja czasem lubię sobie powyobrażać że jestem gdzieś po środku Pacyfiku, tam to dopiero musi być ciemne niebo :) Zobaczyć obłoki Magellana z takiego miejsca...

 

Mógłbyś przeżyć rozczarowanie, było o tym kilka dni temu w mediach:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam, uważam że nadal są dobre miejsca, trzeba tylko trochę poszperać i.. trafić na warunki :) Widok Drogi Mlecznej mam na wyciągnięcie ręki 30 km na południe od Poznania praktycznie podczas każdych obserwacji. "Dziurę" na mapie wyłapałem kilka lat temu, gdy wracałem w nocy do domu.

DM raz widać lepiej, raz gorzej, zależy jaka przejrzystość. Jednak ostatnio był taki warun, że gołym okiem można było wyłapywać ciemniejsze i jaśniejsze obszary włącznie z Ameryką w Łabędziu. Przyznam, że nigdy wcześniej tutaj nieba latem w takiej jakości nie widzialem :) Pytanie też jak często gdy jest pogoda każdy z nas wsiada w auto i jedzie gdzieś dalej poza ogródek, szczególnie w tygodniu :)

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.