Skocz do zawartości

Wychodzimy na pole czy na dwór ? - twórcza dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, dobrychemik napisał:

Szkoda, że nielogiczna w tym przypadku gwara mazowiecka jest promowana na standard ogólnopolski. 

Dokładnie, nawet nazwa naszego kraju to Polska a nie Dworska.

Pochodzi w końcu od plemienia Polan, mieszkańców pól, nie dworów. ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-pole-czyli-na-dwor;7249.html

 

dwór
1. «siedziba panującego lub księcia»
2. «ludzie otoczający panującego lub księcia»
3. «obszerny dom mieszkalny, charakterystyczny dla dawnych posiadłości ziemskich»
4. «majątek ziemski z domem i zabudowaniami»
5. «właściciele posiadłości ziemskiej, jej mieszkańcy, administracja»
6. «otwarta przestrzeń na zewnątrz domu»

https://sjp.pwn.pl/szukaj/dwór.html

 

pole
1. «obszar ziemi przeznaczony pod uprawę»
2. «teren przeznaczony na coś lub pokryty czymś»
3. «powierzchnia czegoś lub jej część wyodrębniona konturami, barwą lub w inny sposób»
4. «dziedzina, zakres czyichś działań i zainteresowań»
5. «możliwość, sposobność jakiegoś działania»
6. «część boiska broniona przez zawodnika lub drużynę»
7. fiz. «obszar, w którym każdemu punktowi przyporządkowuje się pewną wartość określonej wielkości»
8. mat. «nieujemna liczba rzeczywista, wyrażająca powierzchnię danej figury»

https://sjp.pwn.pl/szukaj/pole.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce mamy regiony gdzie "dwór" rozumie się jako podwórze - czyli to co poza domem, oraz obszary przesiąknięte nostalgią za czasami pańszczyzny, w których "dwór" rozumiany jest jako włości pana, należące do dworu.

 

Teoretycznie mógłbym używać tego terminu w tym drugim znaczeniu, ponieważ moja wieś należała do dworu (raczej pałacu...) Radziwiłłów znajdującego się w Balicach. Jest tu jeszcze żywa pamięć takich zdarzeń jak odstrzelenie przez Księcia Pana jednego z mieszkańców, który znalazł się na polu należącym do owego dworu (wprawdzie działo się to w czasie wojny, więc ogólnie dużo strzelano). Ale mam wątpliwości co do tych Radziwiłów, bo wcześniej teren na którym wyprowadzam Meadzia należał do Lubomirskich, wcześniej jeszcze do Potockich (z którymi jestem powiązany rodzinnie, a jeszcze dużo dużo wcześniej - do Spytka herbu Topór. Więc można się w tym wszystkim pogubić, a zauważyłem że Meadzio ma to w gębokim poważaniu, więc i ja mam tam Księcia Pana :-)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Dokładnie, nawet nazwa naszego kraju to Polska a nie Dworska.

Pochodzi w końcu od plemienia Polan, mieszkańców pól, nie dworów. ?

Na Polan w kwestii wyższości chodzenia na pole nad chodzeniem na dwór bym się nie powoływał, bo Polanie z Wielkopolski pochodzą, a nie spod Krakowa :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, piotrfie napisał:

Na Polan w kwestii wyższości chodzenia na pole nad chodzeniem na dwór bym się nie powoływał, bo Polanie z Wielkopolski pochodzą, a nie spod Krakowa :emotion-5:

To mam ostateczny dowód:

 

"Wolni ludzie wychodzili z dworu na... ?   pole oczywiście.

Parobki na odwrót. ? "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie tak tłumaczę: mieszkam pośród dworu, skoro mam go wokół. Kto zatem mieszka pośród pól? 

Dawno nie byłem na polu, ale codziennie jestem na dworze. :flirt:

Z dworu raczej nie chodzili na pole, ani z pola na dwór. Punktem "wyjścia" jest dom/miejsce zamieszkania. To nie jest relacja dwór - pole. 

Dwór trzeba rozumieć jako najbliższe otoczenie miejsca zamieszkania, teren nieruchomości/działki. Zawsze trzeba na niego wyjść aby wyjść z domu. 

Wystarczy sprawdzić co oznacza "dwór królewski/monarszy" - jest to najbliższe otoczenie monarchy, tzn. jego najwyżsi dostojnicy itp.

 

Teraz sam jestem ciekaw, skąd się wzięło to wychodzenie na pole. 

 

Edytowane przez Imien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, dobrychemik napisał:

Pytanie do towarzystwa "dworowego".

Jesteście w namiocie rozbitym na POLU namiotowym. Wychodzicie z tego namiotu na DWÓR?

Do dzieci bym powiedział, żeby uniknąć kontrowersji, po prostu wyjdźcie z namiotu albo idźcie na zewnątrz :flirt:

U nas w/pod Szczecinem na dwór od zawsze. 

Edytowane przez tunarob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Darek_B napisał:

To mam ostateczny dowód:

 

"Wolni ludzie wychodzili z dworu na... ?   pole oczywiście.

Parobki na odwrót. ? "

Hmmm.... Darku,

To mi coś historycznie nie pasi, bo tak z grubsza 1000 lat temu Polanie (chodzący dziś na dwór), jak to się bardzo oględnie mówi, przyłączyli do swego państwa kraj Wiślan (którzy, może już wtedy, chodzili na pole) ;).

Ale, żeby nie było, później Kraków zaliczył dłuższy okres bycia stolica Polski niż Poznań :emotion-5:.

Jak tu więc rozstrzygnąć czy obserwacje polowe robimy z pola czy z dworu?

Edytowane przez piotrfie
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.