Jump to content

Okular WO SWAN 40 mm, 72 stopnie.


Recommended Posts

Na sprzedaż używany okular: William Optics USA SWAN 40 mm 72 stopnie (E-SWA 40). Cena: 470 złotych.

 

Stan bardzo dobry - ślady użytkowania jedynie na nosku 2". Soczewki i powłoki AR - nieuszkodzone, aczkolwiek jakieś minipyłki są, nie wszystkie zdmuchnięte, zdjęcia specjalnie je uwypuklają. Stan gumy muszli ocznej - wzorowy, guma nie sparciała, trzyma taki kształt jaki się jej zada.

 

Król pola widzenia - diafragma pola: 46 mm ! (w przeciwieństwie np do GSO SV 42 mm, który ma zaledwie 39.5 mm diafragmę)

Pole: 72 stopnie.

Ogniskowa: 38.3 mm (ale to akurat może komuś bardziej pasować niż podane 40 mm).

 

Świetny okular w tej cenie: bardzo wygodny z dużą soczewką oczną, dużym LER i swobodną tolerancją na ustawienie oka, a obraz ma bardzo niewielką dystorsję. Lekki i smukły, nadaje się do bino dla rozstawów >60 mm. Niezły antyrefleks jak na czasy produkcji tego okularu, w połączeniu ze "skromną" budową, tylko 3 grupy szkieł, daje świetny kontrast (w przeciwieństwie np do GSO SV 42 mm). 

30.JPG

40.JPG

50.JPG

60.JPG

70.JPG

80.JPG

90.JPG

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Posted (edited)

Hej, właśnie otrzymałem przelew - okular sprzedany osobie która się pierwsza odezwała.

(chętnego z Astromaniak z Krakowa - przeoczyłem, a info o nim dotarło do mnie zbyt późno)

Edited by stratoglider
Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Marcin_G napisał:

To jedyny 2" okular 40mm, który da się bez frezowania tulei użyć w dużych bino....

 

Da się (pisałem o tym w pierwszym poście), jednak nie jest jedyny.

Inne to Antares Erfle 40 mm i z bliską ogniskową - GSO SV 42 mm - a są dużo tańsze i mają nawet jeszcze węższą średnicę. Natomiast SWAN 40 mm daje z nich wszystkich największe pole widzenia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.