Skocz do zawartości

Airglow Puszcza Białowieska 05/08/2022


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Niezłe wyzwanie dla programów astofotograficznych. Zadanie: usuń gradienty i przebarwienia :)

Dokładnie! Obrabiałem Oriona, na szeroko gdzie był dosyć intensywny Airglow. Łatwo nie jest! 

 

Godzinę temu, Herbert West napisał:

Śliczności i to nietypowe!

Dziękuje!

 

11 minut temu, ryszardo napisał:

Cudowny klimat, ale nic dziwnego - miejsce magiczne. :) .

Oj tak, mega miejsce. Klimat niesamowity. Na pewno pokaże jeszcze kilka kadrów, i panoram!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek - jak zwykle u Łukasza - barwny, klimatyczny i ciekawie skadrowany, ale nie jestem przekonany czy Airglow powinien być powodem do zachwytu. Obawiam się, że jeszcze kilka dekad (a może i krócej) chińskich, amerykańskich, europejskich, rosyjskich, itd. programów kosmicznych, kilku Elonów Musków i nocne niebo utopi się w takim "smogu" chemiluminescencji... Przy czym nie chodzi mi o to, aby cofnąć astronautykę do czasów sprzed Gagarina ;) Po prostu stwierdzam fakt i dzielę się refleksją, że tak jak wskutek Wielkiej Rewolucji Przemysłowej ludzkość zafundowała sobie smog troposferyczny, tak najprawdopodobniej kolejnym etapem będzie ten kosmiczny. Podejrzewam, że stadne latanie na orbitę napędza go równie skutecznie co NLC. I tu piszę nawet wbrew sobie, bo lubię Obłoki Srebrzyste mimo rosnącej świadomości, że są one zasilane m.in. przez wyziewy paliwa rakietowego, co naukowo jest już praktycznie wykazane. Pozostaje pytanie o bilans zysków i strat... Tak czy inaczej - czystego nieba! :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Zybert napisał:

Hej,

na Lubelszczyźnie było to samo :)

Mam timelapse i jest tam zielooono. Tutaj panorama złożona z kilku klatek...

Pozdrawiam,

Kamil

Faktycznie, też się działo! Musimy się w końcu kiedy złapać jak będę na Lubelszczyźnie.

 

19 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Obrazek - jak zwykle u Łukasza - barwny, klimatyczny i ciekawie skadrowany, ale nie jestem przekonany czy Airglow powinien być powodem do zachwytu. Obawiam się, że jeszcze kilka dekad (a może i krócej) chińskich, amerykańskich, europejskich, rosyjskich, itd. programów kosmicznych, kilku Elonów Musków i nocne niebo utopi się w takim "smogu" chemiluminescencji... Przy czym nie chodzi mi o to, aby cofnąć astronautykę do czasów sprzed Gagarina ;) Po prostu stwierdzam fakt i dzielę się refleksją, że tak jak wskutek Wielkiej Rewolucji Przemysłowej ludzkość zafundowała sobie smog troposferyczny, tak najprawdopodobniej kolejnym etapem będzie ten kosmiczny. Podejrzewam, że stadne latanie na orbitę napędza go równie skutecznie co NLC. I tu piszę nawet wbrew sobie, bo lubię Obłoki Srebrzyste mimo rosnącej świadomości, że są one zasilane m.in. przez wyziewy paliwa rakietowego, co naukowo jest już praktycznie wykazane. Pozostaje pytanie o bilans zysków i strat... Tak czy inaczej - czystego nieba! :)

 

Dziękuje! Ale mi jednak buźka się śmieje jeśli widzę okazały Airglow na niebie! Zdjęcia astro krajobrazowe nabierają innego wymiaru!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 6.08.2022 o 15:54, Lukasz77 napisał:

Cześć,

 

Prawdopodobnie udało Ci się uchwycić na zdjęciach koniunkcję Marsa z Uranem, Uran jest nad Marsem, nieco w prawo. Ja też fociłem ten kawałek nieba swoim bardzo amatorskim sprzętem w mieście z okna.

https://astropolis.pl/topic/85448-uran-2022/?do=findComment&comment=975891

https://astropolis.pl/topic/85703-gazowe-olbrzymy-i-letnie-skarby-nocnego-nieba-–-relacja-z-obserwacji-astronomicznych-3-1718082022/?do=findComment&comment=977795

 

 

2022_08_06 Plejady Mars Uran.png

Edytowane przez Alex 22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.