Jump to content

Gwiazdy podwójne do testów.

lemarc
 Share

Recommended Posts

Utarło się wśród początkujących nabywców teleskopów, żeby do testów rozdzielczościowych, używać osławionych epsilonów 1 i 2 w Lutni.

Separacja tych dwóch par równa odpowiednio:2,6" oraz 2,3" (dane na 2003r) sprawia, że można je rozdzielić lunetą o średnicy 6omm. Oznacza to zaledwie połowę możliwości teleskopu o średnicy 100mm. nie mówiąc o większych. Wynika to zapewne z łatwości odszukania Vegi - alfy Lutni, w pobliżu której obydwie pary się znajdują, oraz dostępności przez większą część roku. Chcę namówić użytkowników, forumowiczów do sprawdzenia swojego sprzętu stosownie do jego możliwości, na innych, ciaśniejszych układach, których kilka tu podam.

OBIEKT SEPAR. MAG. SKŁ. REKT. DEKL.

Alfa Psc. 1,8" 4,2/5,2 2 02.0 +2 45

Ksi UMa 1,8" 4,3/4,8 11 18.3 +31 33

Lam. Oph. 1,5" 4,2/5,2 16 30.9 +2 00

20 Dra. 1,3" 7,1/7,3 16 56.5 +65 02

36 And. 1,0" 6,0/6,4 0 55.0 +23 38

Lam. Cyg. 0,9" 4,9/6,1 20 47.4 +36 29

Eps. Equ. 0,7" 5,9/6,2 20 59.1 +4 18

Dzeta Boo. 0,7" 4,5/4,6 14 41.2 +13 44

37 Peg. 0,7" 5,8/7,1 22 29.9 +4 26

Ksi Sco. 0,6" 4,9/4,9 16 04.4 -11 22

Eta CrB. 0,6" 5,6/5,9 15 23.2 +30 17

Fi And. 0,5" 4,6/5,5 1 09.5 +47 15

72 Peg. 0,5" 5,6/5,7 23 34.0 +31 20

Dane pochodzą z Kalendarza Astronomicznego PTMA, na 2003 rok.

Życzę satysfakcji z udanych testów.

Wydaje się, że narzuciłeś forumowiczom ambitne zadanie. Rozdzielenie gwiazd odległych o 1,5 sekundy i mniej nie jest proste nawet większym sprzętem i wymaga naprawdę dobrych warunków obserwacyjnych.

Ludzie, więcej wiary w siebie i sprzęt. MTO11CA radzi sobie z separacją 1,5" bez problemu. Kto nie próbuje, ten się nie przekona. Pewnie że decydują o tym warunki atmosferyczne, ale w końcu się na takie trafia.

Guest leszekjed

Czaję się ostatnio na epsilony w Lutni przez MTO ale z pogodą jest nietęgo więc na razie nic z prób. Powiedz przy jakim powiększeniu rozdzielasz te gwiazdy za pomocą MTO ?

Moim "Reguluskiem" 132/625 rozdzieliłem w zeszłe wakacje pi Aquilae (1.4" 6.34+6.75m, za CdC). Próbowałem zmierzyć się z ciasniejszymi układami, ale się nie dało... Może przy lepszej pogodzie ?

Paweł

Panie Leszku,a czy próbował pan testów na gwiazdach podwójnych przez teleskop, ale z zastosowaniem kamery przemysłowej CCD ?

Jeśli tak- to jak wypadły i z jakim teleskopem ?

Panie Leszku,a czy próbował pan testów na gwiazdach podwójnych przez teleskop, ale z zastosowaniem kamery przemysłowej CCD ?

Jeśli tak- to jak wypadły i z jakim teleskopem ?

Owszem próbowałem i udało mi się zejść poniżej 1" przez S/C10" z kamerą 0.01 lux.. Ale to jest tak, żeby rozdzielać tak ciasne układy, zwieksza się projekcję ( ujemną w moim przypadku) przez co obraz ciemnieje.

Najciaśniejsze układy nie powinny być zbyt jasne, w związku z czym dochodzi się do granicy wydolności kamer i to jest ograniczenie. Jednak głównym powodem jest marny seeing.

a mógłby ktoś dorzucić szerszy "rozstaw" gwiazd wiekszy od epsilonów.

Bo chciałem sobie tabelkę założyć i popolować słabszym sprzętem.

GWIAZDA SEPAR JSNOŚCI REKT. DEKL.

Alfa Her. 4,6" 3.2/5.4 7 34.6 +14 24

Pi Boo. 5,7" 4.9/5.8 14 40.7 +16 25

Ksi Cep. 8,3" 4.6/6.6 22 03.7 +64 38

Gamma And. 10" 2.1/5.1 2 03.9 +42 19

K Boo. 13" 4.6/6.6 14 13.5 +51 47

Gamma Del. 14" 4.3/5.2 20 46.6 +16 08

Alfa CVn. 20" 2.9/5.4 12 56.1 +38 19

61 Cyg. 31" 5.2/6.0 21 06.6 +38 42

Beta Cyg. 34" 3.2/5.4 19 30.7 +27 58

I love this forum. To jest skarbnica wiedzy.

A wiedzę mają ludzie.

Czyli ludzie są skarbem tego forum.

Dzieki Wszystkim.

Jak to możliwe to proszę o jeszcze. ale nie ponizej 1" oczywiście.

Te Wasze ulubione do rozdzielania.

Jeszcze na zimowym niebie ładnie widoczny był Kastor, ale nie pamiętam odległości składników, a teraz nie mam jak sprawdzić.

Nie da rady Oskarze wydaje mi się , że Kastor to w okolicy 1,5"

No mi się też tak właśnie wydaje, że to około 1,5". W moim refraktorze przy powiększeniu 170x był całkiem ładnie widoczny, ale przy 40x składniki zlewały się.

Kastor ma 2,3" separacji z tego co pamiętam... U mnie oba składniki widoczne przy 48x ale najlepiej rozdzielone przy 156x i 312x.

Składniki Kastora aktualnie dzieli dystans = 4.2".

W przyszłym roku wartość ta zmieni się na 4.3" gdyż gwiazdy obiegają wspólny środek masy w ciągu 420 lat. Zmieni się też kąt PA z 65 na 64 stopnie.

Składniki Kastora aktualnie dzieli dystans = 4.2".

Czyli dużo więcej niż brane na czuja. Na tyle mało jednak, że lornetką 7x50 nie warto próbować.

Ale spokojnie Alkora i Mizara od tego bym zaczął lornetka 7x50

Alkora i Mizara widzę spokojnie gołymi gałami.

Epsilony rozdzielam już lornetką 7x 50 ale te piersze oczywiście, które sa daleko od siebie. Bo 1,2 to dobrym teleskopem trzeba już rozdzielac

A jutro będe miał 20x60. I mam jeszcze w odwodach zooma 15-40x50 ale lekko zdezelowanego.

Płocie? płocie? ooo płocie!!!

ryby słodkowodne, zaliczane do rodziny karpiowatych, występujące, jako jeden z najliczniejszych gatunków ryb... ;D

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.