Skocz do zawartości

Gwiazdy podwójne do testów.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Płocie? płocie? ooo płocie!!!

 

ryby słodkowodne, zaliczane do rodziny karpiowatych, występujące, jako jeden z najliczniejszych gatunków ryb... ;D

 

Kucha. Na drewnianym płocie z dziurą po sęku napisane było pizda. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj wieczorem wobec nieszczególnej pogody postanowiłem porozdzielać podwójne w Wolarzu. Wg mapy w S&T 6/2003 jest w tym gwiazdozbiorze kilka takich gwiazd. Mnie bardzo podobała się epsilon Boo, której składniki odległe są o 2,9". Przy dużym powiększeniu łądnie rozdzielona mimo zachmurzenia małego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Też znam kilka ładnych i kolorowych układów ale do badania zdolności rozdzielczej potrzebne nam są parki o prawie takiej samej jasności bo inaczej test będzie nie miarodajny choć zapewne niosący dużą dozę doznań estetycznych ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Zachęcony pięknym zdjęciem też skierowałem MTO na tę gwiazdę i widzę dwa składniki przy powiększeniu ok. 80 razy. Ale warunki są tak kiepskie, że gdyby nie automatyczne wyszukiwanie to nie wiedziałbym gdzie szukać tej gwiazdy. Widzę gwiazdy od 3-3.5 wielkości.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Może mamy inne kawałki nieba bo M81 ledwie widziałem przez MTO 2 godziny temu. Teraz, gdy jest niżej to można oczy wypatrzeć i nic nie zobaczyć. Ja mam południowo zachodnią część nieba dokładnie oświetlaną łuną miasta i może dlatego ten efekt, ale widoczność jak dla mnie jest zła pomomo całkowicie bezchmurnego nieba.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kilkanaście kilometrów od Was na zachód niebo tej nocy było przepiękne . Lambda Cygni (4.5) , Pi Boo i Ksi Boo widoczne gołym okiem . Wszystkie rozdzieliłem . Ksi bardzo łatwa do rozdzielenia . Trochę męczyłem się z Epsylon Boo ale po zastosowaniu przesłony diafragmy ukazały się piękne dwa składniki niebieski i żółty . Widoczność bardzo dobra jak na warunki miejskie , widać było całego Delfina i zarys drogi mlecznej . Obserwowałem niebo do białego rana . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.