Skocz do zawartości

Saturn 2022


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. To daje do myślenia - choć te robiące wrażenie przykłady uzyskano na stosunkowo niskich wysokościach nad horyzontem. Zadałem sobie trochę trudu i poskładałem obraz RGB z tego przykładu z Jowiszem, który zrobiono na wysokości czterdziestu kilku stopni - i tutaj już nie widać właściwie żadnego efektu. Oczywiście na rozbiciu na kolory widzimy że kanał niebieski jest lepszy, ale to się przekłada na żółcie na obrazie, które w niewielkim stopniu wpływają na detal. No cóż - może będzie okazja się takim gadżetem pobawić i ocenić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z dzisiejszej nocy. Warunki całkiem dobre. Wcześniej sugerowałem się przekonaniem, że nie ma co nagrywać Saturna, gdy jeszcze jest nisko. To był błąd. Dzisiaj poszedłem nagrywać, kiedy był dopiero co nad drzewami, okazało się że tak samo może być dobrze widoczny, kiedy jest już wyżej. Oczywiście trzeba mieć korektor dyspersji.

Animacja będzie wieczorem. Teraz dwie fotki. 100% i Drizzle1,5x.

 

Ogniskowa 2700 mm.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ, FireCapture v2.7, Castrator 0.0.1.12, AutoStakkert 3.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

Sat_001508_2022_08_09_castr_lapl5_ap9_conv.jpg

Sat_001508_2022_08_09_castr_lapl5_ap9_Drizzle15_conv.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Dyspersja już dla czerwonego koloru jest stosunkowo nieduża i robi się coraz mniejsza ze wzrostem długości fali. Ale w sumie można by zrobić eksperyment i sprawdzić, co robi (i czy w ogóle coś) ADC w podczerwieni.

 

Jakaś tam jest:

applsci-11-06261-g001.jpg.f0b0b4005181e507314002ecdcc7b012.jpg

Edytowane przez Przemo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z dzisiejszej nocy.

Liczba klatek: 26,

Czas nagrania: od 00.00.18 do 01.06.12,

Ogniskowa 2700 mm, 100%.

 

 

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ, FireCapture v2.7, Castrator 0.0.1.12, AutoStakkert 3.1.4, Corel PaintShop Pro X7, PhotoScape v3.7.

 

 

 

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Przemo23 napisał:

 

Jakaś tam jest:

applsci-11-06261-g001.jpg.f0b0b4005181e507314002ecdcc7b012.jpg

Ha! Tak patrząc na ten wykres - załóżmy 462 i ogniskową powiedzmy 3m, to wychodzi, że rozjeżdża się nam obraz o jakieś 1 - 1,5 piksela (zależy jaki filtr IR-Pass weźmiemy). I to jest cztery kilometry nad poziomem morza, więc u nas będzie pewnie gorzej.

To teraz pytanie - jak się zachowuje ADC w podczerwieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z wczoraj. Warunki bardzo słabe. Mimo to chciałem przetestować nową kamerkę ASI462MC, więc nagrałem z 20 avików, poniżej fotka z najlepszego. Kamerka zdecydowanie lepsza od mojej dotychczasowej. Już podczas nagrywania widać lepszą jakość obrazu. Co mnie zaskoczyło, to to że planeta jest większa, od tego co pokazywała poprzednia kamerka. Kształt planety jest ładniejszy, itd. Domyślam się, że ta wielkość wynika z tego, że ASI ma mniejszy piksel, od tej mojej drugiej kamerki. I do samej obróbki nagranego materiału trzeba inaczej podchodzić, co mnie też zaskoczyło. Teraz czekam na bardzo dobre warunki, żebym mógł w pełni ocenić jakość tej ASI462MC.

 

Ogniskowa 2700 mm, 100%

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, Castrator 0.0.1.12, AutoStakkert 3.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7

 

Sat_23_47_34_2022_08_10_Bilinear_castr_lapl5_ap9.png

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

@mack_mnk Jak wychodzi praca z tak dużym lustrem w praktyce ? Kiedy od wystawienia jest stabilny obraz ? Prowadzisz go na jakiejś platformie ?

A dobrze :)

To zależy jaka amplituda temperatury jest między schowkiem na teleskop a miejscem obserwacji. W zimie nawet z godzinę trzeba, w lecie znacząco szybciej. Prowadzenie aż GoTo. 

2 godziny temu, *Wojtek* napisał:

Mack_mnk, pozwoliłem sobie na lekką "korektę" twojej fotki Saturna. Zrobiłem to na szybko, z pewnością można jeszcze lepiej.

S.png

Bardzo fajnie wyszło. Mogę potem podrzucić surowego stacka w razie dalszych chęci spróbowania. Możliwe, że sam jeszcze ze swoim powalczę, bo ta nocna obróbka już rano mi się nie podobała :)

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mack_mnk, sprawdź sobie ustawienia monitora pod kątem jasności. Wersja Wojtka jest przede wszystkim jaśniejsza. Twoja u mnie wydaje się za ciemna, a mam dość dobrze skalibrowany monitor (jasność/kolor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.