Skocz do zawartości

Saturn 2022


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.08.2022 o 01:11, count.neverest napisał:

Dobre warunki dziś miałem, choć Saturna mam nadal nisko, to teraz pokusiłem się o Drizzle x2 w Sirilu. 

MAK180, ADC, ASI462. Stack 7700/50000. 

 

 

image.jpeg.9b634bf76798e7f2cf5c3f8bf2a03f8a.jpeg

 

 

Wygląda na to, że ADC nie był optymalnie ustawiony - zostało trochę fioletowo/czerwonego rozjazdu z przeciwnych stron. Mnie udaje się ustawić (w miarę) sensownie, gdy na podglądzie podbiję mocno ekspozycję/gain, żeby tarcza była przepalona, wtedy te kolorowe obwódki dobrze widać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2022 o 17:12, mack_mnk napisał:

Obróbka kolejnego materiału z Saturnem w roli głównej z zeszłego weekendu. Seeing był dobry, w sumie widać :) 
Sprzęt: Synta 16" + ASI290MC (z uv/ir-cut) + ADC + Barlow 2x
Wrzucam dwie wersje (100% i drizzle 1.5):

[edit]: delikatna poprawa ostrości i RGB alignment
image.jpeg.0b9cc3bb0c130a1d8345e0a1427a70e6.jpeg

Wersja 100% moim zdaniem lepsza. Jeszcze Przerwa Enckego tak wyraźna. Bardzo rzadko się widuje takie zdjęcia, nawet z tak dużych apertur.

Dla mnie bomba!

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy mając kamerkę z pikselem 3.76um właściwą ogniskową do planet i Księżyca byłaby:
  1. Dla refraktora 115/805mm z barlowem 3x 2400mm (rozdzielczość 0.29"/piksel)
  2. Dla MAK'a 180/2700mm bez "dopalania"  (rozdzielczość 0.32"/piksel), czy z 3400mm z barlowem 1.25x, czy też 3200mm z barlowem 1.15x?
  3. W jaki sposób korzystać z ADC?
Kamerką planuję podpiąć pod ASIAIR Plus

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed ADC wsadź ir cut. Ustaw teleskop tak, żebyś widział przez okular/kamerę coś poziomego, np. odległy dach. Teraz ADC ustawiasz na zero, czyli wajchy złożone razem w nylonowym wskaźnikiem i też w poziomie. Zapewne masz libelkę, jeśli to ZWO. I tyle. Celujesz w obiekt i rozchylasz wajchy w tym samym zakresie, aż R i B wrócą na centrum obiektu. Najlepiej przepalić planetę i dać wysoki gain, wtedy dobrze widać, ile korekty jeszcze potrzeba.  Podczas regulacji obraz będzie Ci mocno uciekał z pola widzenia, z Asiair może być to wkurzające, bo będziesz musiał co chwilę przesuwać montażem. Firecapture ma wsparcie dla ADC. 

 

image.png.459054d16acd0e5c3bdc96114a7ac62d.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.