Skocz do zawartości

Saturn 2022


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze ważne, że ADC działa prawidłowo z Barlowem, bez Barlowa ciężko jest ustawić korektor, przynajmniej ja tak mam. Ja korektor ustawiam na oko. Czyli wajchy korektora ustawione na zero. Potem delikatnie obracam całym korektorem w soczewce Barlowa i widzę jak kolorowe obwódki znikają (tylko że ja już wiem gdzie jest to właściwe ustawienie i tylko dokonuje leciutką korektę). Praktycznie wajchy mam cały czas na zero, w  moim przypadku wystarczy lekkie obracanie całym korektorem, żeby zlikwidować dyspersję. Próbowałem robić to za pomocą FireCapture, ale jest to bardzo niewygodne dla mnie. Ruszając korektorem i patrząc w monitor, za bardzo trzęsie obrazem. Na oko jestem w stanie wyregulować. I oczywiście widać wtedy tą "magię"  ADC, jak z mdłej planety wyłania się piękny, soczysty obraz, po właściwym ustawieniu korektora.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar piksela razy 5 - to jest szacunkowa optymalna światłosiła.

Przykład:  Z Barlowem 3x mam ogniskową 2700 mm, to daje F13,5, czyli 2700 / średnica lustra 200 mm. Kamerka ma piksel 2,9 mm. Czyli 2,9 x 5 = 14,5 czyli blisko tego F13,5.

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

Do sprawdzenia pozostaje mi jeszcze, czy TV barlowa 2x dam radę skrócić do ok 1.25x. Z analizy wykresu ze strony TV wynika, że muszę cofnąć się w stronę soczewki barlowa o 45mm. Niby proste, ale dochodzi jeszcze nosek kamery + pierścień 2" 11mm bo go przykręcić. Chyba, że da radę to zamocować jakoś "krócej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy Saturnie bardzo słaby seeing. Pogoda jest, to może poprawi się zanim pójdę na Jowisza.

 

Z godziny 21.05.45.

 

Ogniskowa 2700 mm, z ADC 3850 mm, 100%

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7

 

Sat_21_05_45_2022_10_06_g4_ap6_convb.png.ec8f37eec956cb0cf29f5e3926f95f33.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2022 o 11:28, ryhu napisał:

Sezon na Saturna powoli się kończy, nie wiem czy uda mi się jeszcze ustrzelić coś lepszego, to wrzucam co mam.

09.10.2022, MAK127 1500mm + Barlow 2.5x + SVB305, SharpCap + AstroSurface:

 

image.png.df81fa7bb6cc5fcf149349f3f3e3a151.png

 

A jednak, 20% z 40k klatek + sam Saturn był trochę wyżej i jest znacznie lepiej.

 

image.png.aa265b8c3b4d055420a4925e7ec26b9a.png

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.