Skocz do zawartości

Słońce w 100 megapikselach


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnie wyszło, a i seeing b. dobry (masz może jakąś surówkę z poziomu gruntu? Ciekawi mnie, o ile było gorzej).

 

3 godziny temu, bartoszw napisał:

Materiał zbierałem autorską metodą rejestrowania tarczy w pionowych "plasterkach" - polega to na tym, że podczas nagrywania powoli przesuwam pole widzenia w górę/w dół. Na prędkości obrotu równej 2x prędkości gwiazdowej "przeskanowanie" długości całej tarczy zajmuję minutę. Powtarzam takie przejście pięciokrotnie i w kilka minut mam gotowy materiał obemujący całą tarczę.

 

Metoda bardzo skuteczna, ale... czyż nie wszyscy tak robią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tradycyjna metoda akwizycji to np. 1 blok mozaiki, zbierasz 1000 klatek, skok na następny blok, 1000 klatek, itd. Tu ruch po obiekcie jest cały czas. Dany fragment ucieka z kadru po ok 1500 klatkach, więc każdy obszar na tylu zostaje zarejestrowany.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, count.neverest napisał:

Raczej tradycyjna metoda akwizycji to np. 1 blok mozaiki, zbierasz 1000 klatek, skok na następny blok (...)

 

A tak, racja, to faktycznie ułatwia sprawę operatorowi. Gdy kręcimy jeden plasterek, nie trzeba się martwić „czy zrobiłem wystarczająco dużą «zakładkę»” — odpowiedni program zadba o to post factum, tj. śledzi szczegóły na tarczy, widzi dokładnie, gdzie jest, i w miarę przesuwu tnie wideo na fragmenty do stackowania (robiąc tyle zakładki, ile sobie zażyczymy). Do tego jeśli kamerka daje pierścienie Newtona i kierunek plastra nie jest do nich równoległy, automatycznie mamy dithering i osłabienie lub usunięcie pierścieni przy stackowaniu.

 

Jeszcze uwaga do b. dużych mozaik — Słońce to niestety nie Księżyc i w 5 minut przy takiej skali obrazu jak tutaj powierzchnia zmienia się dość wyraźnie. Czyli mozaika nie przedstawia już momentalnego „snapshotu” Słońca. Póki odstęp czasowy między sąsiednimi wideo w plasterku i między sąsiednimi plasterkami nie jest zbyt duży, da się je poskładać. Gdyby pójść dalej i np. użyć C11 czy C14 z jeszcze większą skalą obrazu (mozaika 1-gigapikselowa?), w końcu przestanie to działać — 30-60 s między sąsiednimi plastrami okaże się już zbyt długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, phacops napisał:

Czy używasz jakiegoś pełno aperturowego czy może wstępnie coś masz innego przed soczewką?

Z przodu nic, jedynie 2-calowy filtr z tyłu tuby.

 

20 minut temu, Tuvoc napisał:

czy mógłbyś dać wskazówkę jak łączyłeś poszczególne elementy mozaiki?

Ręcznie - ani ICE, ani Photomerge nie podziałały i dawały jajowate słońce albo dziwne gradienty. Sąsiednie kawałki nakładam z trybem mieszania Difference (+ tymczasowa warstwa dopasowania z ostrymi krzywymi dla lepszej oceny wyrównania), pod koniec przywracam normalny tryb mieszania i scalam z maską z gradientem. Złożenie całej tarczy w ten sposób to kwestia około dwóch godzin.

Edytowane przez bartoszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, RMK napisał:

Tak się rozmarzyłem aby zobaczyć Twoją kolejną pracę przy dużej grupie plam widocznych gołym okiem

Na pewno będę polował, chociaż sprzyjająca kombinacja warunków (ciekawe widoki na Słońcu + bezchmurna pogoda + wyśmienity seeing + mój własny wolny czas) zdarza się maksymalnie kilka razy w roku :)

Moim następnym planem jest zarejestrowanie kilkugodzinnego timelapsa aktywnego rejonu albo dużej protuberancji.

Edytowane przez bartoszw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.