Skocz do zawartości
  • 0

Backfocus dla obiektywów


Zlew

Pytanie

Mam pytanie w sprawie backfocusu obiektywów. Zawsze myślałem, że jeżeli obiektyw ma możliwość ostrzenia poza znacznik nieskończoności to w przypadku modyfikowanego DSLR (brak filtra, wydłużony tor optyczny) wystarczy go wyostrzyć poza nieskończoność właśnie i dżob don. I żyłem sobie w tym przeświadczeniu do momentu jak się nie natknąłem dzisiaj na:

12 godzin temu, spock napisał:

Brak podkładki dystansowej w celu korekty backfocus`u.

 

18 godzin temu, Duser napisał:

a bym odsunął kamerę o jakiś 0,75-1 mm i sprawdził jaki jest efekt. Miałem tak u siebie z Samyangiem . Poprawny backfocus gererował straszną komę , nie uwzględniłem bowiem grubości filtra .

 

Jak to w końcu jest? Przeostrzenie poza nieskończoność czyli ustawienie poprawnej ostrości uwzględniającej brak hot mirror nie wystarczy? Na logikę powinno, ale może czegoś nie biorę pod uwagę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

W przypadku podpiecia obiektywu do modyfikowanegi body nie robi to wiekszej roznicy.Znaczenie to ma w przypadku gdy podpinamy kamere astro do obiektywu i uzywamy filtrow :) I bakfocus tu jest w sensie fizycznej odleglosci kamery od obiektywu, a nie samego ostrzenia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale to się sprowadza do tego samego, gdyby przysunąć kamerę bliżej niż wymagany backfocus to punkt ostrości wypadł by "wcześniej". Ja rozumiem, że backfocus od powiedzmy korektora jest stały i dołożenie filtra pomiędzy korektor a matryce wymaga skorygowania odległości. Ale w przypadku obiektywu tylny zespół soczewek się porusza, i jeżeli matryca jest trochę bliżej niż trochę dalej to ostrząc ustawiamy właściwą płaszczyznę ostrości. 

Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 9.08.2022 o 17:18, Zlew napisał:

Ale w przypadku obiektywu tylny zespół soczewek się porusza, i jeżeli matryca jest trochę bliżej niż trochę dalej to ostrząc ustawiamy właściwą płaszczyznę ostrości. 

Czy się mylę?

Obiektyw jest tak zaprojektowany, że prawidłowe parametry korekcji obrazu uzyskamy tylko przy zachowaniu prawidłowej odległości matrycy . Jeżeli ta odległość jest nieprawidłowa , to (w pewnych granicach)  również uzyskasz ostrość , ale  kosztem poprawności korekcji - najczęściej  pojawi się paskudna koma .

 

Problem by nie istniał, gdyby cała grupa soczewek ulegała przesunięciu podczas ostrzenia, a nie tylko ich część.

Tak dzieje się np w konstrukcjach typu Petzval , np w Redcat51. Producent Redcata podaje co prawda wartość backfocusa , lecz tylko informacyjnie w celu podania maksymalnej odległości odsunięcia matrycy z zachowaniem możliwości wyostrzenia ( co ma znaczenie, jak planuje się doładować trochę sprzętu w tor optyczny). Podany backfocus nie musi byś przestrzegany, wysotrzony obraz będzie jednocześnie w pełni skorygowany.

 

Obiektywy działają inaczej .  Dlatego tak ważne jest dokładne dobranie odległości kamery od obiektywu , a nawet niewielkie odchylenia mają duży wpływ na poprawność korekcji. Warto poeksperymentować z podkładkami .

 

Pamiętam jak po raz pierwszy zapiąłem swojego Samyanga do ASI 1600. Obiektyw ostrzył na nieskończoność, ale wszystkie rogi zdjęcia były straszliwie pojechane . Byłem załamany, bo myślałem, że mój egzemplarz Samyanga jest fatalny. Wystarczyła drobra korekta odległości od matrycy i gwiazdy były ostre po samą krawędź .

 

W dniu 9.08.2022 o 11:39, cmku napisał:

W przypadku podpiecia obiektywu do modyfikowanegi body nie robi to wiekszej roznicy.

Musi robić różnicę , bo usunięcie flitra zmienia długośc toru optycznego . Zgadzam się że nie jest to zmiana radykalna , ale jednak zauważalna.

Ideałem było by zastąpienie usuniętego filtra jakimś zamiennikiem o tej samej grubości.

Inna sprawa, że wide fieldy prezentuje się zazwyczaj po znacznym resize i przycięciu , a to maskuje wiele wad  :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Duser napisał:

Musi robić różnicę , bo usunięcie flitra zmienia długośc toru optycznego

Czyli może być tak, że mój tani Samyang 85mm nie jest aż tak kiepski (koma), tylko brakuje mu tego 0.2mm które się pojawiło po usunięciu hot mirror.

Kurde, w przypadku obiektywów i modyfikowanych dslr to będzie problem, bo o ile podłączenie dslr do korektora teleskopu mam na gwincie z możliwością regulacji odległośći to do obiektywu mam bagnet, a tu ciężko coś zmienić, zwłaszcza, że usunięcie filtra skraca tor optyczny i zamiast dodać podkładkę musiałbym przybliżyć matrycę do obiektywu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Zlew napisał:

Czyli może być tak, że mój tani Samyang 85mm nie jest aż tak kiepski (koma), tylko brakuje mu tego 0.2mm które się pojawiło po usunięciu hot mirror.

Pewnie prawda leży gdzieś pośrodku. Generalnie im którsza ogniskowa obiektywu, tym trudniej skorygować jego wady optyczne. Hot mirror jest pewnie stosunkowo  niewielkiej grubości ( chyba cieńszy od popularnego 2mm filtra) , a przesunięcie ogniska następuje o 1/3 grubości . Może się okazać , że to wady optyczne samego obiektywu grają tutaj pierwszorzędną rolę.

Akurat Samyang 135 mm  jest znany z bardzo dobrych parametrów i wzorowego wręcz stopnia korekcji wad optycznych , dlatego jeżeli coś nie gra z obrazem, należy w pierszym rzędzie myśleć o backfocusie .

Innaczej sprawa może wyglądać z Samyangiem 85mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to 0.2mm tak orientacyjnie "wyliczone" bo hot mirror ma coś koło 0.9mm o ile pamiętam. Samyang 85 f/1.4 to nie jest jakiś demon parametrów, używany kosztuje też ułamek kwoty, która trzeba wydac na S135. Natomiast przy f/4 sądziłem, że się pozbędę problemów bo to jednak przymknięcie o ponad 2ev, ale rogi nie są nadal idealne. Ale tak jak napisałeś, to jest zestaw na szerokie kadry, jest co ciąć w razie czego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.