Skocz do zawartości

spalony EQ5 SynScan


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Moja dobra znajoma kilka dni temu podlłczyłaą 24V pod box SynScan.

Montaż umarł :(

 

Kto podjąłby się zerknięcia do wnętrza elektroniki i ewentualnej jej naprawy?

Z góry dzięki za pomoc.

 

Ona nie ma możliwości sprawdzenia czegokolwiek sama.

Jedyny objaw jaki widać, to niedziałająca elektronika, niedziałający pilot.

Ja tez jej nie mogę pomoc, ponieważ dzielą nas setki kilometrów.

W grę wchodzi jedynie wysyłka do kogoś sprzętu na serwis.

 

zdjęcie podglądowe zestawu - ma identyczny.

image.png.bd2aa97c7a1fb6ddf0ae8d49a6a122bc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Teraz, WielkiAtraktor napisał:

Ech... to co oni tam robią w ogóle? Nie znajdzie się chociaż 1 elektronik w załodze?

Nie chcę się wypowiadać w temacie, bo nie brałem udziału w rozmowie, ale faktycznie pod względem samej diagnozy i naprawy to był banał, więc szkoda, że nikt się tego nie podjął. Zresztą wszystkie te sterowniki to naprawdę proste elektronicznie układy, więc dziwię się, że nie chcą ich serwisować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ten montaż mógłby spokojnie pracować przy napięciu 24V, gdyby wymienić parę elementów takie jak ten tranzystor właśnie.

 

Z ciekawszych rzeczy, to można znaleźć tam następujące układy:

 

- sterowniki silników krokowych to dwa drivery od Allegro Microsystems: A3992SL (https://datasheet.lcsc.com/lcsc/2005181002_Allegro-MicroSystems--LLC-A3992SLPTR-T_C459283.pdf)

- przetwornica napięcia step-up utrzymująca 12V w układzie: MIC2171WU (Microchip) (https://www.microchip.com/en-us/product/MIC2171)

- stabilizator napięcia 3V3 w układzie: 78D05AL (UTC) (https://datasheet.lcsc.com/lcsc/1809191926_UTC-Unisonic-Tech-78D05AL-TN3-R_C75493.pdf)

- główny mikrokontroler to układ z rodziny PIC16 od Microchipa, ale zapomniałem odczytać, a niestety zdjęcie mi się trochę rozmazało :)

 

image.png.1adb15fe1b00bba2e88fabdc645d33ef.png

 

image.png.3732562e87f3bc4aadfcffc07d86927e.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sidiouss napisał:

Niee, to tylko kondensator elektrolityczny ;)

Żartowałem.

17 minut temu, sidiouss napisał:

nie chcą ich serwisować.

Po co serwis - lepiej kasę kosić za całe moduły. Takie czasy. "Wtyczka się zepsuje w żelazku - kup Pan nowe." 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne doświadczenie z serwisem tyle że z deskorolką elektryczną. Nie znam się specjalnie na elektronice ale widać było że "coś" się zjarało w płytce. Liczyłem właśnie że jakiś elektronik przelutuje spalony element i będzie po sprawie a oni od razu całą płytkę chcieli wymienić. Przy czym wycena była nieludzka - 1000zł płytka plus 500zl robocizna. Skończyło się tak, że kupiłem sam płytkę na aliexpress za 280zł i podmieniłem. Pewnie ktoś kto się zna zrobiłby to za ułamek tej kwoty a serwis chciał 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szymoff napisał:

Mam podobne doświadczenie z serwisem tyle że z deskorolką elektryczną. Nie znam się specjalnie na elektronice ale widać było że "coś" się zjarało w płytce. Liczyłem właśnie że jakiś elektronik przelutuje spalony element i będzie po sprawie a oni od razu całą płytkę chcieli wymienić. Przy czym wycena była nieludzka - 1000zł płytka plus 500zl robocizna. Skończyło się tak, że kupiłem sam płytkę na aliexpress za 280zł i podmieniłem. Pewnie ktoś kto się zna zrobiłby to za ułamek tej kwoty a serwis chciał 1500zł.

Takich darmozjadów jest bardzo dużo, wiem coś na ten temat ale nie ma sensu tu opisywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że zajmuje się elektroniką amatorsko to takie sytuacje są na porządku dziennym.  Dużo osób przychodzi do mnie z prośbą o naprawdę wszelakiego sprzętu bo.. serwis odmówił naprawy, serwis zawołał za naprawę kosmiczną kwotę, serwis zalecił wymiany na nowy serwis wziął kasę i nie naprawił itd itd. w większości serwisantów nie ma pojęcia o lutowaniu gdzie o naprawie elektroniki nie wspomnę dlatego idą na łatwiznę, wymienić cała płytę główną.. i uwierzcie że tak gdzie zalecali wymienić całą płytę zazwyczaj uszkodzona była pierdoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie czasy dzis z serwisowaniem i naprawami. Przypomina mi sie moja sytuacja z przed kilku lat, w celestronach AVX plyty glowne mialy slaby regulator napiecia ktory lubil sie ot tak zepsuc, serwis w delcie chcial chyba 800zl za wymiane plyty, sam pomierzylem i wymienilem ow trefny regulator na mocniejszy za bagatela 1.50zl ? i montaz chodzil bezawaryjnie kolejnych kilka lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2022 o 15:49, MateuszŁ napisał:

Wysłać montaż do Daniela Rakowieckiego, byłby z tego ciekawy odcinek. 

 

Z uwagi na to że współpracujemy, i znamy się osobiście powiem, że to człowiek który nie ma czasu i to dosłownie ;) więc pisząc do niego bezpośrednio można się jakby odbić od ściany. Wiem to jest trochę słabe ale z uwagi na to że on dość intensywnie pracuje to jakby normalne. Zdarzały się nawet wysyłki sprzętów do naprawy bez kontaktu (co stanowczo odradzam). Jeśli byłoby coś ciekawego do naprawy możecie śmiało pisać do mnie bo mamy stały kontakt więc .. jakby ja mam ciut więcej czasu ... jeśli będzie to warte uwagi to obgadam z nim i może się pojawi jakiś film. Oczywiście zapraszam na grupe FB która razem tworzymy ... ;) Rzecz jasna grupa dotyczy tylko napraw laptopów i sprzętu Apple.

I to jest właśnie jak kolega @cmku napisał , byle pierdoła i panie bier cały moduł/płytkę bo po co naprawiać ? gównianie się robi  niestety bo ludzie są leniwi zwłaszcza większe firmy a czasem wystarczy wyłożyć złotówkę albo wylutowac wadliwy element i sprzęt jest sprawny.

PS. Mała podpowiedź ... kto ogląda uważnie kanał .. to zapewne mnie tam widział ;)  

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.