Skocz do zawartości

Problem z lornetką APM 16x70 ed


memos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

3 tygodnie temu w  sklepie astroshop.pl kupiłem lornetkę APM 16x70 ed. Mam  z nią pewien problem. Otóż po ustawieniu ostrości  na środek obrazu ostrość w dolnej części pola widzenia lornetki jest o wiele gorsza niż w pozostałych kierunkach. W częściach: górnej, bocznej i przyśrodkowej ostro jest mniej wiecej do 90% pola widzenia licząc od środka, a w dolnej  ostrość spada do 65-70 %. W lewym i prawym okularze jest tak samo. Co najdziwniejsze obraz da się wyostrzyć tak, że w dolnej części ostrość wzrośnie do 90 %,  ale wtedy w  pozostałych kierunkach ostrość się znacznie pogarsza. Jak dla mnie lornetka jest dobrze skolimowana - nie ma podwójnego obrazu, oczy i głowa nie bolą podczas obserwacji. Czy ktoś  ma może  taką samą lornetkę lub inną z firmy APM i spotkał  się z podobnym problemem? Czy wysyłać lornetkę na gwarancji do astroshopu?

Będę  wdzięczny  za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc.


Mialem dokladnie to samo w 16x70, tylko w jednej osi i na zasadzie lewo-prawo, nie jak u Ciebie gora-dol. Odeslalem od razu do APM. To nic innego jak krzywizna opadajacego "w glab" okularu pola widzenia, wynikajaca najprawdopodobniej z krzywego pryzmatu. Jesli mocno rzuca sie w oczy i nie da sie wyposrodkowac, to krzywizne szacuje na ponad 2D. 1D da sie jeszcze jakos zrownowazyc.

 

Czy okulary sa proste i rowno sie wkrecaja?

 

Generalnie odsylaj i bierz drugi. Dobrze skolimowane i rowne 16x70 ED to rewelacyjny sprzet, niestety nieczesto w przyrodzie wystepujacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od razu zwrot z opisaniem wady. AFAIK astroshop nie robi problemow.

 

To co natomiast wkurza, bez wzgledu na jakosc dalszej wspolpracy sklepu z nabywca, to wysylanie lornetek z wadami, ktore jest w stanie dostrzec nawet amator, a co dopiero profesjonalosta w sklepie. I to bez drobiazgowej analizy wysylanego towaru.


To takie zawoalowane "a moze dasz sie nabic w butelke", ktorego nikomu oczywiscie udowodnic nie mozna. Najczestszym debilnym tlumaczeniem, od ktorego mam ochote dac w dziob, to - a bo wyslalismy to tak, jak wyslal do nas dostawca. To w jakim celu siedzisz w tym sklepie, jesli nie mozesz otworzyc pudelka i sprawdzic, co jest w srodku?

 

Twoj przypadek jest szczegolny pod tym wzgledem, bo np brak kolimacji da sie wybronic zlym kurierem, choc to i tak bullshit - nie wiem co mysialoby sie dziac z dobrze zapakowana lornetka, aby zgubila kolimacje, jesli konstrukcyjnie jest OK. Tutaj jest ewidentna wada fabryczna, ktora powinno wykryc najpierw QC producenta, a pozniej QC dystrybutora. Jesli jedno i drugie zawodzi, to zasadniczo dla mnie to game over dla dalszej wspolpracy z danymi ludzmi.

 

Generalnie Panowie zyjemy w zlych czasach i staja sie one coraz gorsze, gdzie handlarz coraz praktycznie rowna sie swiadomy i bezczelny oszust, a gdy ktos nie chodzi ta droga, uznaje sie go jako kogos wybitnego. Tak nie powinno byc, dolozenie nalezytej starannosci to norma jakkolwiek szanujacego sie handlowca, a ta patlogia to konsekwencja globalizacji, niskich marzy, walki z systemem opresyjnym swojego kraju. Czasem tez background rodzinny itd itp.

 

No dobra, wyzylem sie :)

Koniecznie daj znac, jak sie ta sprawa zakonczy!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mateusz Dlutko napisał:

No to od razu zwrot z opisaniem wady. AFAIK astroshop nie robi problemow.

 

To co natomiast wkurza, bez wzgledu na jakosc dalszej wspolpracy sklepu z nabywca, to wysylanie lornetek z wadami, ktore jest w stanie dostrzec nawet amator, a co dopiero profesjonalosta w sklepie. I to bez drobiazgowej analizy wysylanego towaru.


To takie zawoalowane "a moze dasz sie nabic w butelke", ktorego nikomu oczywiscie udowodnic nie mozna. Najczestszym debilnym tlumaczeniem, od ktorego mam ochote dac w dziob, to - a bo wyslalismy to tak, jak wyslal do nas dostawca. To w jakim celu siedzisz w tym sklepie, jesli nie mozesz otworzyc pudelka i sprawdzic, co jest w srodku?

 

Twoj przypadek jest szczegolny pod tym wzgledem, bo np brak kolimacji da sie wybronic zlym kurierem, choc to i tak bullshit - nie wiem co mysialoby sie dziac z dobrze zapakowana lornetka, aby zgubila kolimacje, jesli konstrukcyjnie jest OK. Tutaj jest ewidentna wada fabryczna, ktora powinno wykryc najpierw QC producenta, a pozniej QC dystrybutora. Jesli jedno i drugie zawodzi, to zasadniczo dla mnie to game over dla dalszej wspolpracy z danymi ludzmi.

 

Generalnie Panowie zyjemy w zlych czasach i staja sie one coraz gorsze, gdzie handlarz coraz praktycznie rowna sie swiadomy i bezczelny oszust, a gdy ktos nie chodzi ta droga, uznaje sie go jako kogos wybitnego. Tak nie powinno byc, dolozenie nalezytej starannosci to norma jakkolwiek szanujacego sie handlowca, a ta patlogia to konsekwencja globalizacji, niskich marzy, walki z systemem opresyjnym swojego kraju. Czasem tez background rodzinny itd itp.

 

No dobra, wyzylem sie :)

Koniecznie daj znac, jak sie ta sprawa zakonczy!

Raczej bym zapytał jak taki bubel opuścił fabrykę ?. Gdzie kontrola jakości ? W dawnych czasach japońska lornetka ( i nie tylko lornetka) zanim trafiła na rynek zagraniczny przechodziła rygorystyczną kontrolę jakości. W tamtych czasach "Made in Japan" cos znaczył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 9.08.2022 o 20:20, memos napisał:

Dzięki  za radę.  

Okulary są proste i równo się wkręcają

@memos masz jeszcze apm 16x70 ed? Jeśli tak jak wrażenia? Miałeś kiedyś wcześniej inne 15x70, żeby mieć porównanie? Zastanawiam się nad kupnem tej lornetki z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, memos napisał:

Już sprzedałem. Masz w stopce apm 25x100 ed - 16x70 ed to w zasadzie to samo tylko mniejsze powiększenie i mniejsza aberracja oraz ER jest trochę większy

@memos miałem kiedyś Deltę Extreme 15x70 ED, byłem z niej bardzo zadowolony. Apm 25x100 ed też mi odpowiada, ale są pewne obiekty, które lepiej prezentują się w nieco mniejszym powiększeniu, np. Plejady, cały miecz Oriona, gromady M46 i M47 w jednym polu itp.

 

Sprzedawałeś na forum? Coś konkretnego w tej lornecie ci nie podeszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.