Skocz do zawartości

Dziwne szumy ,nie pomagają klatki kalibracyjne


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

pisze do Was z prośbą o pomoc w ustaleniu przyczyny tak zaszumionych fot. 

od kilku sesji widzę mega duże szumy, po zastosowaniu klatek kalibracyjnych (biasy, darki ) szumy nie znikają , podczas obróbki tez nie mogę sobie z nimi poradzić , dzieje się tak od jakiegoś czasu , 2 miesiące temu było wszystko ok. foty przedstawiają wstępną obróbkę 1 foto bez usuwania szumów ,2 foto po usunięciu szumów .

widać te szumy przy dużym zbliżeniu .

teleskop sw 80 ed

canon 800d mod + filtr  l-enhance

zdjęcia to około 4 h naświetlania w klatkach po 6 min

 

proszę o pomoc co może być tego przyczyna , czy aparat już wywalił kitę ? 

 

 

 

https://photos.app.goo.gl/pWVaHviz7yU3BLwq5

 

 

Edytowane przez amatorskie_astrofoto_mg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2022 o 18:07, amatorskie_astrofoto_mg napisał:

po zastosowaniu klatek kalibracyjnych (biasy, darki ) szumy nie znikają

No i bardzo dobrze, szumy się zwiększają po zastosowaniu klatek kalibracyjnych.

 

Skąd przypuszczenie, że miały by zniknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pav1007 napisał:

No i bardzo dobrze, szumy się zwiększają po zastosowaniu klatek kalibracyjnych.

No jakże to tak??

To kalibracja nie usuwa szumów ? :no:   To bardzo niesprawiedliwe !!!

 

 

2 minuty temu, count.neverest napisał:

30 darków w temp. letniej to dodawanie dużej ilości szumu termicznego. Jakbyś tak z > setkę miał, to by było lepiej

Dokładnie tak.

Nowoczesne aparaty (  a właściwie ich matryce CMOS) mają generalnie dosyć niski szum odczytu, ale nadal wysoki szum termiczny.

Dlatego astrokamery nadal mają chłodzenie :) .

Jakąś receptą na letnie ciepłe noce jest więc skrócenie pojedynczej ekspozycji do np 120 sek oraz zwiększenie liczby zbieranych klatek ( mniejszy wpływ szumu termicznego, zwiększenie wpływu szymu odczytu , ale on jest niski )

No i odpowiednia ( duża ) ilość klatek kalibracyjnych  ( aby mastery miały jak najmniej szumu) 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darki są po to aby pozbyć się hotpixeli itp. artefaktów. Nie odejmują szumu, a dodają, zwłaszcza jeśli jest ich zbyt mało. Biasy są potrzebne, aby prawidłowo kalibrować flaty lub aby kalibrować lighty jak nie ma darków. Jak nie ma flatów a są darki to biasy są zbyteczne. Do pozbycia się nie losowych artefaktów pomaga dithering, ponieważ po zastosowaniu ditheringu te artefakty stają się losowe i są uśredniane przy stackowaniu a nie wzmacniane. Aparat jest niechłodzony, więc nic dziwnego że latem jest gorzej. Pozostaje bardziej agresywne odszumianie lub zebranie większej ilości klatek light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Duser napisał:

No jakże to tak??

To kalibracja nie usuwa szumów ? :no:   To bardzo niesprawiedliwe !!!

Wiedziałem - zburzyłem Twój światopogląd ?

 

6 godzin temu, amatorskie_astrofoto_mg napisał:

Nie sadze ze to szum termiczny. 
kolega podpowiedział żeby włożyć aparat na 2h do lodówki i zrobić Darka . I szum jest taki sam

Powiedz koledze, że gada głupoty ? Matryca ukryta jest w obudowie, która to głównie się schłodziła. Jak matryca ma pracować to natychmiast się ogrzewa i dlatego chłodzone kamery to nie chłodne powietrze dookoła obudowy ale specjalny zimny paluch "cold finger" który dotyka praktycznie samej matrycy i chłodzi ją w trakcie jej pracy.

 

APT odczytuje z Exifów temperaturę matrycy i nawet jak na dworze było -10 (chłodniej niż w lodówce) to podczas naświetlania temp matrycy z łatwością była +25st powyżej temperatury otoczenia. 

Gwarantuję Ci, że to szum termiczny ?

 

2 godziny temu, amatorskie_astrofoto_mg napisał:

aż głupio sie przyznać na oko , wyglądają identycznie

Na oko to wiesz.. ?

 

2 godziny temu, amatorskie_astrofoto_mg napisał:

zrobie tak jak piszecie , zrobię dużo więcej lightów z mniejszym czasem naświetlania i więcej darków

Darki na początku możesz olać. Zbierz dużo lightów i zestackuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia .

Poziom szumu zależy także od jakości nieba . Jeżeli zbierasz materiał pod kiepskim niebem , otrzymujesz klatki o niskim kontraście , co w czasie późniejszej obróbki wymaga ostrego pojechania ze rozciągnięciem histogramu i znacznym uwypukleniem szumu. Do tego dochodzi jeszcze szum wynikający z randomowego zbierania zanieczyszczeń światłem .

Ciężko to przeskoczyć, jedyny sposób to zebranie znacznej ilości materiału ( wtedy zwiększa się odstęp sygnał-szum na finalnym stacku ) .

Nie wiem, pod jakim niebem zbierałeś ten materiał .

 

Co do kamery - mogę polecić coś z nowych kolorowych kamer ZWO , ja np. jestem bardzo zadowolony z ASI 294 MC  . Kamera praktycznie nie szumi ( oczywiście można to docenić w pełni dopiero pod ciemnym niebem), a przy tym nie kosztuje fortuny i ma już całkiem spory chip.  Cena około 5500 zł na nową ( przynajmniej taka była jeszcze niedawno) . Ale można upolować używki .

 

Warto sobie obejrzeć co nieco o działaniu matryc oraz typach szumu.

https://www.youtube.com/watch?v=hb6SARVQEJQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=3RH93UvP358&t=2254s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Duser napisał:

Do tego dochodzi jeszcze szum wynikający z randomowego zbierania zanieczyszczeń światłem .

Ciężko to przeskoczyć, jedyny sposób to zebranie znacznej ilości materiału ( wtedy zwiększa się odstęp sygnał-szum na finalnym stacku ) .

Potwierdzam. Czasem 20-30 godzin mało :) A cena to już poszła w górę około 8k za mono 5500 MC w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Duser napisał:

Jeszcze jedna kwestia .

Poziom szumu zależy także od jakości nieba . Jeżeli zbierasz materiał pod kiepskim niebem , otrzymujesz klatki o niskim kontraście , co w czasie późniejszej obróbki wymaga ostrego pojechania ze rozciągnięciem histogramu i znacznym uwypukleniem szumu. Do tego dochodzi jeszcze szum wynikający z randomowego zbierania zanieczyszczeń światłem .

Ciężko to przeskoczyć, jedyny sposób to zebranie znacznej ilości materiału ( wtedy zwiększa się odstęp sygnał-szum na finalnym stacku ) .

Nie wiem, pod jakim niebem zbierałeś ten materiał .

 

Co do kamery - mogę polecić coś z nowych kolorowych kamer ZWO , ja np. jestem bardzo zadowolony z ASI 294 MC  . Kamera praktycznie nie szumi ( oczywiście można to docenić w pełni dopiero pod ciemnym niebem), a przy tym nie kosztuje fortuny i ma już całkiem spory chip.  Cena około 5500 zł na nową ( przynajmniej taka była jeszcze niedawno) . Ale można upolować używki .

 

Warto sobie obejrzeć co nieco o działaniu matryc oraz typach szumu.

https://www.youtube.com/watch?v=hb6SARVQEJQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=3RH93UvP358&t=2254s

Mam alurat bardzo dobre niebo , bez problemu widzę drogę mleczna , używam rez filtra  L-Enhance .

 

tylko o to chodzi ze wcześniejsze foty wychodziły idealnie szum praktycznie nie widoczny , do usunięcia w programie graficznym 

teraz od ostatnich 3 sesji coś się spierniczylo , robiłem drugim aparatem 600D i problemu nie było jak teraz tym 800D .

wiec wydaje mi się ze może być coś z aparatem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specem żadnym nie jestem, ale posiadam Asi 294mc -p i mogę tylko potwierdzić , szumy na granicy widzialności. Poniżej jedna 300 s klatka z tej kamery z  SW150/750 i finalne zdjęcie pod niebem B4-5 Wiadomo, do mono z filtrami nie ma co porównywać , ale to już trochę ponad mój budżet. Ale z czystym sumieniem mogę ją polecić. Ja przeszedłem z canona 450d i uśmiechu z mojej twarzy po pierwszej klatce  nie mogłem się długo pozbyć. Amp glow-em się nie ma co przejmować, dark radzi sobie z nim świetnie. Zdjęcie z filtrem l-enhance. 

300s.jpg

miotła wiedźmy.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Dziwne szumy ,nie pomagają klatki kalibracyjne

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.