Jump to content
 • 0

Zasilanie polowe do heq5


Martello
 Share

Question

Hej!

 

Rozglądam się nad zasilaniem polowym do HEQ5. Nie posiadam żadnego doświadczenia w lutowaniu. W jaki sposób najłatwiej i najtaniej skleić zestaw, który by dał rade parę dobrych godzin potrzymać pod chmurką?

Najbardziej polecane są akumulatory żelowe, lecz w jaki sposób podłączyć do montażu tak, aby nie zrywało zasilania przy wtyku zapalniczki i było bezpieczne? Jakieś adaptery zapalniczka na kabelki? Jakieś zabezpieczenia do tego? Nie chciałbym testować na sprzęcie za parę tysięcy :)

Czy jest jakiś bardziej sprawdzony sposób na tanie zasilanie? 

 

Dzięki za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Ja kupiłem skrzynkę na narzędzia z brico marche, wpakowalem tam aku samochodowy 44Ah, wyprowadziłem 4 gniazda DC 2.1x5.5 przez 4 bezpieczniki na kablu i dołożyłem włącznik i miernik napięcia i poboru prądu. Ciężkie to cholerstwo ale dzięki temu lecę właśnie drugą czy 3 noc z kolei na jednym ładowaniu a mam do tego podpięte heq5, chłodzoną kamerę, grzałkę i wentylator. Polecam, a w skrzynce mieszczą się jeszcze kable i prostownik.

20220311_213740.jpg

Edited by WojtasSP320
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 0
7 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

wpakowalem tam aku samochodowy 44Ah, wyprowadziłem 4 gniazda DC 2.1x5.5 przez 4 bezpieczniki na kablu i dołożyłem włącznik i miernik napięcia i poboru prądu

Czy mógłbyś pokazać zdjęcie jak to wygląda w środku? Jakie konkretnie gniazda DC, jakie kable, jakie bezpieczniki, jak to rozplanowałeś w skrzyni?

 

8 godzin temu, Martello napisał:

W jaki sposób najłatwiej i najtaniej skleić zestaw, który by dał rade parę dobrych godzin potrzymać pod chmurką?

 

https://astropolis.pl/topic/81223-zasilanie-polowe-gotowe-rozwiązania/

https://astropolis.pl/topic/84769-zasilanie-aparatów-powerbankiem/

https://astropolis.pl/topic/84742-k-powertank-lub-zlecę-wykonanie/

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

IMG_20201213_125606.jpg

Kiedyś to zdjęcie już wrzucałem. Akumulator AGM 20Ah. Bezpieczniki na kablach. Gniazda zapalniczkowe. Aby nie latało w walizce wyłożone kawałkami piankowej rurki.

Kable i wraz z końcówkami i bezpiecznikami kupiłem na Allegro gotowe, więc nic lutować nie było trzeba.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Zdecydowałem się na Orion Dynamo Pro. Zdam relację po paru sesjach. Na moje potrzeby w zupełności wystarczające (sam montaż) i nie musze bawić się w kabelki. Cenowo dyskusyjne, lecz szukałem coś na ten weekend. Jak dorobie się kamery chłodzonej to pomyślę o czymś większym :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Sad
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Confused
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.