Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ukrywam,że już nie mogę się doczekać aby się z nim zmierzyć.Na tyle oczywiście na ile pozwoli mi moja średnica teleskopu!!! :lol:

W lipcu wyjeżdżam do Chorwacji to zrobię już wtedy pierwsze przymiarki do Marsa.

Bedę go łapał ok.2-3 w nocy.Oczywiście nie można liczyć na żadne zaskakujące efekty z powodu sporego jeszcze oddalenia od Ziemi.

Mars to moja pierwsza planeta,którą odkryłem parę lat temu także w Chorwacji obserwując niebo teleskopem Optisan 114\900.Nie miałem wtedy kompletnie pojęcia o tym co znajduje się i gdzie na niebie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie moge doczekać tej Opozycji!

Po opozycji w 2003 postanowilem o kupnie teleskopu i chociaż wtedy jeszcze nie miałem tego teleskopu to wziąlem krzesło ksiązke astro, usiadlem, otworzylem ksiazke na stronie z opisem Marsa i jego zdjęciami i raz to raz spogladalem na to gwiazdke a potem w ksiazke wyobrazajac sobie jak to musi w teleskopie wygladać. :)

Pamietal ze trwalo to chyba dwie godz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie moge doczekać tej Opozycji!

Po opozycji w 2003 postanowilem o kupnie teleskopu i chociaż wtedy jeszcze nie miałem tego teleskopu to wziąlem krzesło ksiązke astro, usiadlem, otworzylem ksiazke na stronie z opisem Marsa i jego zdjęciami i raz to raz spogladalem na to gwiazdke a potem w ksiazke wyobrazajac sobie jak to musi w teleskopie wygladać. :)

Pamietal ze trwalo to chyba dwie godz. :)

W tym roku jeszcze Marsa nie widziałem nawet gołym okiem, ale sobie obiecuję wiecej podczas tej opozycji, niż z 2003r, kiedy był zbyt nisko jak dla naszej szer. geogr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia Tan Wei Leonga a w szcególności fotki Jowisza załamały mnie zupełnie.

Czy chcecie może kupić odemnie Alamaka,kamerkę oraz laptopa?

Chyba lepiej dać sobie spokój i zająć się obserwacją Nieba przez dużego Newtona na dobsonie. :unsure:  :D

 

Dlatego wolę wizuala :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj!Ta opozycja i  tak będzie bardzo korzystna ze względu na wysokie położenie Marsa(60-70stopni).

Oby tylko pogoda dopisała!Opozycja przpada na miesiące jesienne a wtedy z dobrą pogodą bywa różnie!!!

 

W czasie tegorocznej opozycji (7 listopada) Mars będzie miał deklinację +16*, czyli w Polsce w momencie górowania będzie (w zależności od części kraju) na wysokości od 52 do 57 stopni. To o wiele więcej niż podczas poprzedniej "wielkiej" opozycji, gdy było to odpowiednio od 20 do 25 stopni. To bardzo dobra wiadomość.

 

Natomiast złą jest to, że listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w Polsce i na Marsa trzeba będzie "polować", gdy tylko nadaży się okazja. Właściwie najlepiej zacząć już w październiku, który często jest pogodniejszy. Chyba, że pogoda będzie łaskawa (dla obserwatorów) i ześle nam trochę arktycznego powietrza z północy, co jesienią daje czasami wspaniały seeing, ale jest to rzadkość.

 

Dla przypomnienia, poprzednio Mars miał średnicę ok. 25", a w tym roku będzie miał ok. 20". Wystarczy więc zamiast okularu 25 mm włożyć w wyciąg okular 20 mm i będzie to samo, a może i lepiej. ;) Przypuszczam, że większość i tak będzie stosowała okularki 5-10 mm. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że większość i tak będzie stosowała okularki 5-10 mm.  :D

Pewnie to nikogo nie inteteresuje, ale ja się nastawiam na lantana 8mm z barlowem 2x i mam nadzieję się poczuć jak Percival Lowell w 1894 roku. Dwa lata temu patrzyłem na Marsa przez małego maksutowa z centrum 60-tys miasta i widziałem bardzo wyraźne zarysy "kontynentów" i czapę polarną. Nie mam wątpliwości, że tym razem uda mi się zobaczyć dużo dużo więcej. Czego zresztą wszystkim życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie załamuję, tylko sobie powalczę jak zwykle, w końcu co swoje to swoje zdjęcia. Oni tam na wyspach przy morzu maja doskonały seeing, mimo to ludzie z kontynentu pokazywali slabsze fotki i nie przejmowali się tym. Nie należy traktować tego jako zawodów, tylko robić swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.