Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Racja Sumas, seeing nad Warszawą był dziś średni około 5/10 ale coś tam widać.

Waldek gratuluję, rewelacyjna kolorystyka i widocznośc detali. A przecież Marsik nie ma jeszcze nawet 15"!

2005_09_07_05_07_Mars.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaledwie 300kl. z 3000 sklada się na fotkę z barlowem 2x plus resize 2x, oraz 180kl. z 1800 z barlowem 3x, to wynik dzisiejszej sesji i tak już od dwóch tygodni na stałym niemal poziomie, czyli marne 10% materiału. Ale nic to, trzeba rejestrować Marsa bez względu na warunki. Ustawienia kamerki te same, czyli 10f/s. migawka 1/30s., gamma 55%, kolor auto, obrazek 640x480 pix.

MARS70905.jpg

MARS70905A.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Ale nic to, trzeba rejestrować Marsa bez względu na warunki. [...]

Postawa godna badacza! A czasem się tak nie chce, bo rankiem trzeba pędem do roboty. Ale "do roboty trzeba" bo przymus. A "Marsa trzeba" bo to imperatyw kategoryczny :-))) A poza tym to piękny ten twój Mars! I jednak stopniowo coraz lepszy, choć postęp powolny.

 

Mam pytanie a propos tego wątku a nie chcę zakładać nowego jesli to niekonieczne.

 

***************************************************************

JAKIE FILTRY STOSUJECIE NA MARSA 1) do wizuala; 2) do astrofoto CCD?

***************************************************************

 

Zdaje mi się że ten temat nie był szczególnie wałkowany na AF. Można wywnioskować z rzuconych tu i uwdzie uwag, że do wizuala to Red (może Light Red?), a do kamerki to IR (ale czy do planet ma to sens?). Jeśli starzy wyjadacze zechcieliby trochę odsłonić tajniki swojej kuchni, to innym byłoby łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - doskonały ten Marsik z Twojego 200K!

Zastanawiam się, czy masz taki trafiony egzemplarz, czy warunki na balkonie lepsze, czy może wszystkiego po trochu... Mógłbys zrobic zdjęcie, jak wygląda Twoje stanowisko do astrofotografii? Chodzi mi o to, by zobaczyć, czy masz za oknami drzewa, łąkę czy autostradę B) Czy obraz w teleskopie masz stabilny? A jak wygląda średniej jakości klatka z takim Marsem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

...

JAKIE FILTRY STOSUJECIE NA MARSA 1) do wizuala; 2) do astrofoto CCD?

 

Zdaje mi się że ten temat nie był szczególnie wałkowany na AF. Można wywnioskować z rzuconych tu i uwdzie uwag, że do wizuala to Red (może Light Red?), a do kamerki to IR (ale czy do planet ma to sens?). Jeśli starzy wyjadacze zechcieliby trochę odsłonić  tajniki swojej kuchni, to innym byłoby łatwiej.

 

ad 2). Bartolo, na sąsiednim forum, oświecił mnie, że właśnie w webcamach, filtr IR jest w oryginalnym obiektywie, trzeba go tylko z niego wydłubać i zamocować przed matrycą, w złączce :D

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...02177#msg102177

 

a jak to zrobić znajdziesz tu: http://www.grynx.com/index.php/projects/us...-in-the-dark/3/

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2). Bartolo, na sąsiednim forum, oświecił mnie, że właśnie w webcamach, filtr IR jest w oryginalnym obiektywie, trzeba go tylko z niego wydłubać i zamocować przed matrycą, w złączce  :[...]

Ja mam Neximage'ra który nie ma obiektywu... i filtr Baader UV/IR-Cut kupiony oddzielnie. Myślałem że raczej stosuje się go aby gwiazdki w tle foconego DSa nie były za bardzo rozbuchane... bo dużo UV/IR spodziewałbym się raczej w ich widmie a nie w świetle odbitym. Ale się nie znam i tylko mi się wydaje, więc pytam.

 

A więc IR zawsze do CCD?

A warto może zestakować IR jeszcze z jakąś kolorową szybką? Jaką?

A jaki kolorek do wizuala? Mi się podobał Red ale trochę za ciemny, więc może Light Red. A Light Blue?

???

??

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no do Marsa, podobno niezbędny jest filtr IR, aby móc uzyskać białą czapę polarną

i myślę, że również więcej szczegółów, kamera ccd zamienia niewidzialne promieniowanie podczerwone na kolor właśnie czerwony, a czerwony + czerwony, to pomijając skojarzenia, psuje kontrast rozgniewanej, wściekłej, czerwonej "twarzy" boga wojny :rolleyes:

pozdrowienia

 

żeby to zobrazować to może tak:

Mars bez filtra IR: :mad3:

Mars z filtrem: :icon_redface:

:ha:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o swoich doświadczniach z filtrami w kilku miejscach, ale chętnie się powtórzę :D

 

Visual: w przypadku Marsa najlepsze efekty daje filtr "księżycowy". To niby banał, ale może jeszcze nie każdy spróbował. A trzeba koniecznie. Taki filtr skutecznie wygłusza blask planety i kontrast wzrasta niepomiernie.

Kolejny filtr który daje bardzo dobre rezultaty, to filtr NIEBIESKI. Stosuję go albo wraz z księżycowym (bo sam niebieski jest raczej delikatny) przy mniejszym powiększeniu, albo, przy wiekszym powiększeniu (czyli ciemniejszym obrazie) samodzielnie. Czasami dobre rezultaty daje filtr ŻÓŁTY, ale dlaczego tylko czasami - tego jeszcze nie wiem.

 

W przypadku Jowisza sprawdza się "księżycowy" i niebieski, a na Saturnie "księżycowy" i POMARAŃCZOWY.

 

Podkreślam, że wszystko to, to moje doświadczenia z filtrami i teleskopem Tał 200K. Być może w przypadku innego teleskopu może być trochę inaczej (200K ma korektor z rosyjskiego szkła i jednak trochę ingeruje w kolor obrazu).

 

Do webcamerkowania używam zawsze Baader -UV/IR cut. Troszkę łatwiej wyostrzyć obraz i jest spora różnica w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]kamera ccd zamienia niewidzialne promieniowanie podczerwone na kolor właśnie czerwony, a czerwony + czerwony, to pomijając skojarzenia, psuje kontrast rozgniewanej, wściekłej, czerwonej "twarzy" boga wojny  :rolleyes:

 

żeby to zobrazować to może tak:

Mars bez filtra IR: :mad3:

Mars z filtrem: :icon_redface:

Pięknie to ujałeś! I jakże obrazowo!

A co otrzymamy focąc bez IR a za to z filtrem czerwonym...? Strach pomyśleć - krwawa masakra :boks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visual: w przypadku Marsa najlepsze efekty daje filtr "księżycowy". To niby banał, ale może jeszcze nie każdy spróbował. A trzeba koniecznie.
Próbowałem, także do Jowisza jak był duży i jasny. Doszedłem do podobnych wniosków... ale zachowałem je dla siebie jako nieprawomyślne. :rolleyes:

 

Kolejny filtr który daje bardzo dobre rezultaty, to filtr NIEBIESKI. Stosuję go albo wraz z księżycowym (bo sam niebieski jest raczej delikatny)
A więc pewnie masz na mysli jasnoniebieski.

 

W przypadku Jowisza sprawdza się "księżycowy" i niebieski, a na Saturnie "księżycowy" i POMARAŃCZOWY.
A więc masz szkiełka Baadera bo Celestron nie robi Pomarańczy.

 

Podkreślam, że wszystko to, to moje doświadczenia z filtrami i teleskopem Tał 200K. Być może w przypadku innego teleskopu może być trochę inaczej (200K ma korektor z rosyjskiego szkła i jednak trochę ingeruje w kolor obrazu).
A więc masz wbudowany filtr żółty. To suuuper :D

 

Do webcamerkowania używam zawsze Baader -UV/IR cut. Troszkę łatwiej wyostrzyć obraz i jest spora różnica w kolorze.

No właśnie, to chyba główna nauczka dla mnie że CCD zawsze chodzi w parze z filtrem UV/IR. Teraz go tam wkręcę na stałe.

 

A masz może jakieś doświadczenia ze "stackowania" filtrów, np. IR+kolorek albo szary ND+kolorek?

Wczoraj podobał mi się dość Marsik przez szary ND+żółty. Ale może mi się tylko zdaje? Sprawdziłem tyle kombinacji i było juz tak późno że głowy nie dam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no do Marsa, podobno niezbędny jest filtr IR, aby móc uzyskać białą czapę polarną

i myślę, że również więcej szczegółów, kamera ccd zamienia niewidzialne promieniowanie podczerwone na kolor właśnie czerwony, a czerwony + czerwony, to pomijając skojarzenia, psuje kontrast rozgniewanej, wściekłej, czerwonej "twarzy" boga wojny  :rolleyes:

pozdrowienia

 

żeby to zobrazować to może tak:

Mars bez filtra IR: :mad3:

Mars z filtrem: :icon_redface:

:ha:

 

Sumas, zdjęcie Waldka przeczy tej teorii, bo nic w kamerce nie grzebał. Ja po wielu doświadczeniach zrozumiałem, że kolor jak i jakość poszczególnych klatek, zależy w największej mierze odsprzętu, pogody i ... komputera. Nie wiem jak to możliwe, ale takie mam wrażenie. Od ponad roku nie zrobiłem dobrego zdjęcia, ponieważ przesiadłem się na laptopa (1,3GHz) bez oryginalnych sterowników. Wcześniej, jeszcze ETXem, robiłem udane foty PCtem 266MHz, potem 1,5GHz. Laptop nie spisuje się zupełnie. Moje przypuszczenia potwierdził Waldi oglądając wczoraj widok Marsa z kamery.

 

A tak wracając do filtrów: co daje umieszczenie filtra -IR w teleskopie lustrzanym? Bo nie bardzo to pojmuje. Ma ktoś pojedyncze klatki z i bez filtra?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo mi Mars lepiej wychodzi bez filtra IR!

 

Bielack ja mam przed balkonem parking z sodówkami prosto w oczy ale dalej jest pole kapusty. Jak to w Warszawie ...

 

Zasięg mam okiem okło 3 mag. ale kapusta ratuje stanowisko obserwacyjne bo z rozdzielczością jest czasem nieźle a nawet całkiem dobrze. Miewam chwile bezruchu obrazu.

 

Co do pojedynczych klatek to te dobre są dużo ostrzejsze niż wyostrzony stack ale niestety mocno zaszumione. Jednak krwędź Marsa jest bardzo ostra na poszczególnych klatkach i tylko szum ukrywa detale. Stack rozmywa ostrość ale pozwala wyciągnąć drobne różnice odcini i jasności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.