Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

A tak wracając do filtrów: co daje umieszczenie filtra -IR w teleskopie lustrzanym? Bo nie bardzo to pojmuje. Ma ktoś pojedyncze klatki z i bez filtra?

 

Ja kupując filterek -UV/IR kierowałem się, wstyyd przyznać, mistrzami gatunku: skoro Tan Wei Leong do mewlona zakłada taki filtr przed Toucamem, to coś musi być na rzeczy. Druga rzecz, to w moim teleskopie korektorem są dwie soczewki - a nie lustro. Dlatego uznałem, że na wszelki wypadek, nie zaszkodzi taki filtr dołożyć.

No i po pierwszych zdjęciach (Saturn) okazało się, że dużo łątwiej jest uzyskać naturalny kolor planety z filmu robionego przez filtr -IR.

Przy najbliższej okazji zrobię dwa filmy: z filtrem i bez filtra. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

--------

Słowo do Meraka: mam komplet filtrów Celestron, opisanych tutaj - kliknij w "Filtry okularowe firmy Celestron.". Pomarańczowy jest tam jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaatakowałem po raz pierwszy Marsa i Urana zestawem: C8-NGT, Neximage, Rgistax (b. zgrubnie). Bez filtra IR, na Marsie dodatkowo filtr Red (bo z innymi filtrami obraz jakby prześwietlony). I tak wyszła wiocha.

Chyba poprzestanę na kontemplacji wizualnej :angry:

Mars08fc_sawf.jpgUran01_sawf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie identyczne kamerki Logitech. Starsza pracuje z oryginalnym filtrem fabrycznym IR, nowsza z filtrem Baader IR/UV Block wkręcanym do redukcji. Różnica w kolorystyce jest znaczna i poprawniejsza z filtrem fabrycznym, natomiast filtr Baadera daje obraz z nadmiarem czerwieni i błękitu, kosztem żółtego i zieleni, co zmusza mnie do balansowania kolorów za każdym razem. Widocznie filtr Baadera działa zbyt subtelnie, lecz bez żadnego filtru obraz zdominowała by podczerwień, bo matryce mają naturalnie wysoką czułość w tym zakresie, co uwidacznia się czerwonym zafarbem całego obrazu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku oj co to sie bedzie działo w listopadzie. Fotki coraz lepsze gratuluję.

Dzięki, też mam nadzieję że będzie lepiej niż jest, bo przy tej średnicy (15") już widać to co osiągałem przy 25" w 2003 r. Z prostych przeliczeń wychodzi że teleskop "wyciąga" na tym zdjęciu rozdzielczość graniczną, czyli ok. 0,5", a mogła by być jeszcze lepsza jakość, gdyby trafić na odpowiedniejsze warunki i zestakować 30%-40% materiału. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy niebieskie "zamglenie" widoczne w okolicach bieguna polnocnego,a dzisiaj takze na wschodniej(pelnej) krawedzi tarczy,to wytwor mojego teleskopu i komputera,czy moze ktos jeszcze je uchwycil?

 

Teleskop 170/2800 konwerter 2x.

probka5.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy niebieskie "zamglenie" widoczne w okolicach bieguna polnocnego,a dzisiaj takze na wschodniej krawedzi tarczy,to wytwor mojego teleskopu i komputera,czy moze ktos jeszcze je uchwycil?

...

 

wyszło Ci bardzo podobnie jak Bielackowi: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ndpost&p=146630

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy niebieskie "zamglenie" widoczne w okolicach bieguna polnocnego,a dzisiaj takze na wschodniej(pelnej) krawedzi tarczy,to wytwor mojego teleskopu i komputera,czy moze ktos jeszcze je uchwycil?

 

Teleskop 170/2800 konwerter 2x.

 

To aberracja chromatyczna powstajaca najprawdopodobniej w konwerterze. Sprawdz, czy caly uklad masz na pewno "osiowo" wyjustowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moich fotkach to sie też pojawia, głównie w północnej strefie biegunowej. Wyjaśnień może być kilka: niepełne blokowanie nadfioletu przez filtr kamerki, zamglenia podbiegunowe, refrakcja atmosferyczna ziemska, barlow. Na tej fotce błękit masz dookoła, więc to chyba jakiś element optyki, prawdopodobnie barlow. Przypomnij sobie czy w nim nie grzebałeś i źle złożyłeś. :szczerbaty: Ten zafarb daje się zniwelować balansem koloru niebieskiego w stronę żółci. Ale nawet Huble pokazuje sporo niebieskiej mgły, a optykę ma ok. więc się nie przejmuj.

0124b.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec pierwsze zdjecie robione bylo kilka tygodni temu,bez filtra IR,drugie wczoraj z filtrem,mam wrazenie,ze to wlasnie on koloruje mi zdjecia.Czy jest wazne zeby filtr nie lezal na przetworniku "do gory nogami" tzn.czy on ma plaszczyzne zewnetrzna i wewnetrzna?

Wczoraj.jpg

.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest obrazek zrobiony z filtrem -UV/IR Baader

 

w-ir-05-09-12_01.png

 

A to jest obrazek bez tego filtra:

 

wo-ir-05-09-12_01.png

 

Są to zupełne surówki, prosto ze stackera w Registaxie. W moim przypadku (Vesta, dwie soczewki w korektorze i barlow NPZ) lepiej obrabia mi się waweletem obrazki robione z filtrem.

 

Obrazek z filtrem jest trochę większy, bo filtr wkręcony przed złączkę troszkę oddala chip kamerki i zwiększa minimalnie "krotnośc" barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie fotka z filtrem,ale bez Barlowa ujawnia jeszcze wiecej "niebieskiego".Cyba potrzebuje jakiegos dodatkowego filtru.W tej sytuacji nie zwalalbym winy za "kolorki"na Barlowa ani na zla kolimacje.bo przy slabszym powiekszeniu efekt zaniebieszczenia wzmaga sie.Dziwne to,podejrzewam,ze to duet :nietypowy teleskop-kamerka ToUcam daja takie efekty.

Mors7.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.