Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy patrzę w okular teleskopu na obecnego Marsa nawet ze znacznym powiększeniem, to z niedowierzaniem zakładam kamerkę wątpiąc co z tego wyjdzie. Pomyśleć że dopiero od tej opozycji uwierzyliśmy w możliwość rejestracji marsjańskich detali przy tak nie wielkich rozmiarach tarczy.

Następna opozycja Marsa w grudniu 2007. Musimy mieć lepszą technikę, bo tarcza będzie mniejsza niz w 2005.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jaśniejsza plama to Hellas. Jak podciągnałem obróbkę i kontrast, to też robi się b. jasna. A wspomniany Damian Peach leci znów na Barbados, bo tam lepszy seeing :o

Poniżej fotka z niedzielnego wieczora, wstawiam dopiero dziś, bo powalił mnie Jowisz. Nie widokiem, ale niewyspaniem. Fotki Jowisza i Saturna wrzucę w odpowiednie wątki.

 

Pozdrowienia

Rewelacja, wspaniale widać detale jak ty tego dokonałeś już dawno po opozycji, bardzo mi sie podoba :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja, wspaniale widać detale jak ty tego dokonałeś już dawno po opozycji, bardzo mi sie podoba :notworthy:

Mówisz o prawym czy lewym zdjęciu ? :szczerbaty: Zawsze się cieszę, jak fotka przypomina to co widać na symulowanej w Calsky tarczy. Ale kiedyś poczyściłem tak kamerkę, że prawie UFO na aviku latało. Teraz trzymam filtr wkręcony na stałe, i tylko pozostaje czekać na dobrą pogodę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczekałem się nieco lepszej pogody, po zachodzie ucichł wiatr, i było pół godziny bez chmur, tylko z lekką mgiełką. Wstawiam fotkę, na której podałem trochę parametrów, oceniam, że najlepiej wychodzą szczegóły przy 1/50 i gain 100%, wielkość barlowa też daje dużo. Reasampling plus barlow to w sumie 6x więcej niż bez tych sztucznych ułatwień. Ale Powermate 5x plus resampling to byłaby przesada. Wkleiłem Calsky, aby mozna było porównać symulację z pracą programów wyostrzających.

 

Pozdrawiam

Mars20060312finał.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z wieczora też miałem podejście do Marsa, ale trochę przesadziłem z ustawieniem gamma i mam na fotce jasną plamę niczym odblask słoneczny nie do usunięcia. Widać na fotce co nieco, ale nie identyfikowałem szczegółow, może następnym razem uniknętego błędu. Średnica tarczy wynosi 6,0", to mój rekord małości jeśli idzie o Marsa.

MARS230306.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z wieczora też miałem podejście do Marsa, ale trochę przesadziłem z ustawieniem gamma i mam na fotce jasną plamę niczym odblask słoneczny nie do usunięcia. Widać na fotce co nieco, ale nie identyfikowałem szczegółow, może następnym razem uniknętego błędu. Średnica tarczy wynosi 6,0", to mój rekord małości jeśli idzie o Marsa.

No właśnie, czemu nie zaczynałem zdjęć podczas opozycji od tak małego Marsa :Boink: A, kamerki nie miałem. Ale na rok 2007 już trenujemy :D

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.