Skocz do zawartości
  • 0

stfn - problemy zebrane: backfocus, guiding, montaż


stfn

Pytanie

Wiele osób tutaj ma swoje wątki w których dzieli się zdjęciami, ja na razie mam więcej problemów niż zdjęć, więc tworzę zbiorczy wątek na pytania.

 

Słowem wstępu, mój nowy aktualny świeży setup wygląda tak:

 

IMG-3158.thumb.jpg.a4b6a2dadfd28a3ff99da43727d0e024.jpg

 

Vixen ED114SS, flattener/reducer 0.67

QHY 168C

ZWO mini guider + Atik GP Mono

Astrolink 4 + RPi 4b + astrobery.io

iOptron GEM28

 

Łącznie około 7kg.

 

Wczoraj pojechałem do nowej świetnej miejscówki foto w Puszczy Zielonce zrobić pierwsze światło ze świeżo nabytej kamery, i to była jedna z tych nocy kiedy wszystko idzie nie tak:)

 

Polar align zwykle zajmuje mi 10 minut, wtedy zajął mi ponad 30, bo jakimś cudem pomyliłem gwiazdy i ustawiłem przez lunetkę nie na Polarną tylko na coś innego, i przy polar align najpierw EKOS nie chciał plate solvnąć, a jak już to wymęczył to błąd był taki że daleko sięgał poza ekran. Ale to moja wina, naprawiłem, i poszło dalej.

 

Problem 1:

Chciałem wczoraj palić Amelicana, ale okazał się być o tej porze na niebie dokładnie w takim miejscu że kamera wjeżdżała mi w nogę od statywu.  Mam długi setup niestety. Rozwiązaniem na to może być https://www.astroshop.eu/extensions/ioptron-minipier-8-cem26-gem28/p,73397 ale najchętniej bym zlecił wykonanie czegoś takiego Tomkowi z SerwisAstro, ale nie mam żadnych planów które mógłbym mu wysłać. Czy ktoś ma może plany takiego przedłużenia montażu GEM28 które mógłbym podesłać Tomaszowi?

 

Problem 2:

Zostawiłem Amelicana, wziąłem cel zapasowy czyli Serce. Tyle mi zeszło na powyższe walki, że zebrałem godzinę materiału zanim zrobiło się naprawdę późno. I tutaj docieramy do problemu 2, czyli jakości obrazu. Jak pisałem wyżej, mam flattener/reducer, i złączkologię do kamery która daje mi wyliczone okolice 55mm od flattenera do matrycy. Efekt jest taki:

 

IC_1805_Light_007_mosaic.jpg

 

Załączam też pełnego fitsa 300 sekund: https://shared-stfn.s3.eu-west-1.amazonaws.com/IC_1805_Light_007.fits Coś jest bardzo nie tak, ale co? Wygląda to inaczej niż na tej grafice poglądowej za daleko/za blisko. Obawiam się że to nie tylko kwestia doregulowania odległości, ale też problem z samym teleskopem?

 

Problem 3:

 

I tutaj docieramy do problemu guidingu. Wczoraj był pierwszy z nowym, lżejszym guiderem, i efekty są co najmniej średnie, sami zobaczcie:

 

Na poczatku sytuacja wyglądała tak:

 

Screenshot_2022-08-11_00-19-32.thumb.png.dd123326e74ba513c8b062370cfd39a1.png

 

Screenshot_2022-08-11_00-17-31.thumb.png.ccb816bf897944811ec869e889a2c901.png

 

Po małym tweakowaniu ustawień udało mi się zejść z RMS, ale wciąż, wahał się on losowo podczas sesji od 1.2 do prawie 2". Wiatru nie było żadnego. Po kombinowaniu sytuacja wyglądała tak:

 

Screenshot_2022-08-11_00-38-45.thumb.png.6a21e13fe4d504dbf1da470904072712.png

 

Screenshot_2022-08-11_00-55-19.thumb.png.07906f2117f6e05b69463921a10bdec3.png

 

 

Co mogę tutaj podziałać żeby było lepiej?

 

Jak zwykle dziękuję za wszystkie odpowiedzi, jestem nieustannie pod wrażeniem waszej pomocy, z tego forum wyniosłem jakieś 99% swojej astro wiedzy i jakieś 75% sprzętu :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Co do guide. Zmieniłeś w parametrach długość ogniskowej guidera? Nie znam tego softu który pokazujesz ale np. w PHD należy podać tą wartość dla poprawnej kalibracji. 

Wykres na początku - u mnie to norma w iEQ45. Najpierw ustala się jedna oś guide później druga - czasem zajmuje to nawet 300s - 400s. Na spokojnie wypalam faję, coś zjem i wracam po 10 minutach jak już guider się ustawi. Wiem - w polu jest inaczej - tam mózg pracuje i chce już łapać fotony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mnie nigdy nie udało się osiągnąć zadowalające wyniki guidingu na sofcie Kstars. Po przejściu na phd2 wynik był nieporównywalnie lepszy. Oczywiście wprowadzenie wszystkich parametrów w phd2 to podstawa, między innymi ogniskowa guidera. O wykonaniu kalibracji guidingu nie wspomne, bo zakładam że to zrobiłeś. Spróbuj phd2, w Kstars ustaw że korzystasz z zewnętrznego oprogramowania do guidingu, kółeczko drift plot też Ci narysuje z danych z phd2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używam modułu prowadzenia w Kstars i mam błędy na poziomie poniżej 0,6”. Jednym z warunków jest poprawne ustawienie lokalizacji w głównym programie i poprawne ustawienie na Polarną. 
Masz źle ustawione parametry lunetki. Dla ZWO GuideScope ogniskowa to 120 mm (30F4), a u Ciebie ogniskowa jest 135 i apertura 40 zamiast 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, apolkowski napisał:

Używam modułu prowadzenia w Kstars i mam błędy na poziomie poniżej 0,6”. Jednym z warunków jest poprawne ustawienie lokalizacji w głównym programie i poprawne ustawienie na Polarną. 
Masz źle ustawione parametry lunetki. Dla ZWO GuideScope ogniskowa to 120 mm (30F4), a u Ciebie ogniskowa jest 135 i apertura 40 zamiast 30.

Potwierdzam, też na Kstar 80/470 oraz HEQ5 mam około 0,4-07.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@stfn pierwsze googlanie po clody nights https://www.cloudynights.com/topic/626082-reducer-and-flattener-on-vixen-ed103s/

 

1) Reducer problem. Vixen provides a reducer ED 0.67X for its ED81S, ED105S and ED115S scopes. The backfocus from the end of the Vixen reducer is 63.5 mm. My current SBIG setup eats up to 57.5 mm backfocus. I wonder how can I directly connect my SBIG setup to the Vixen focal reducer ED 0.67X within 6 mm? If I can design a connector, I also want to freely rotate my camera.

 

 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Swego czasu spędziłem bardzo dużo czasu googlając wszystko na temat tego flattenera, i jedne źródła mówią 63mm, inne 55mm. Miałem 63mm kiedy używałem go z DSLR i było znacznie gorzej niż jest teraz z 55mm. Więc nie wiem, może prawda leży pośrodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.