Skocz do zawartości

Co w Łabędziu siedzi


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przychodzę dziś z dorobkiem tego lata, podczas którego eksplorowałem gwiazdozbiór Łabędzia. Lato to okres, w którym zawsze fotografuję ze swojego ogródka w centrum miasta. Niestety jest to duże utrudnienie, bo mimo filtra Optolong L-eNhance który świetnie się sprawdza w wydobywaniu wodorowych mgławic, to jednak stwarza kolejne problemy. Ale jak to się mówi - jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. 

 

Na pierwszy ogień idzie jeden z paneli mozaiki Pętli Łabędzia (Niestety cała mozaika wyszła dość miernie, ponieważ na obu panelach jest inne tło i to widać - stack dla chętnych do dłubania znajduje się w odpowiednim temacie). Mgławica NGC6960 to gratka dla wszystkich, którzy posiadają duże teleskopy i odpowiednie filtry. Wizualnie prezentuje się znakomicie, osobiście jest to jeden z moich ulubionych widoków. Klasyk letniego nieba. 

 

85x300s. SV550 80mm APO, ASI071MC, HEQ5mod, ASIAIR.

 

veil_ap.thumb.png.41fba6448eab06126200969509b64431.png

Kolejnym klasykiem jest mgławica Ameryka Północna, lub bardziej ogólnie popularny Amelican. Nie przepadam za tym kadrem, struktury Pelikana wydają mi się brzydkie, choć ciemne pasma pyłu na tle wodoru wyglądają ciekawie. Tak o, moja subiektywna ocena :) 

 

50x300s. 85x300s. SV550 80mm APO, ASI071MC, HEQ5mod, ASIAIR.

 

amelican_ap.png.f322404bc8078edb5c783f02d230d481.png

 

Mgławica Crescent, w dość nietypowym kadrze. Traktuję to jako obiekt ustrzelony dla sportu, nie wiążąc z nim większych nadziei. 

 

47x300s. SV550 80mm APO, ASI071MC, HEQ5mod, ASIAIR.

ngc6888.thumb.png.6b13bdabacff647cef24c112e635e3ff.png

 

 

Co do samych zdjęć - Bardzo kłują mnie w oczy gwiazdy. Mam z nim wielki problem - od koloru (filtr) po tilt w kamerze, aż do ich ogólnego kształtu (undersampling) kończąc na obrzydliwym halo. W poprzednim refraktorze nie miałem problemu z halo przy tym filtrze, więc przypuszczam że to wina korektora lub samego teleskopu. Filtr montuję między Asią a korektorem, w szufladzie filtrowej, więc jest bardzo blisko matrycy. Co do tiltu - męczyłem się całą noc z odpowiednim ustawieniem wbudowanego w kamerę tiltera, jednak ciągle leci jeden róg. Mam wrażenie, że jest to problem z gwintem który może być wyrobiony, gdyż ciężko się śrubkami manewruje. Chętnie wysłucham rad, w jaki sposób mógłbym rozwiązać te problemy, jak i konstruktywną krytykę :) 

 

Czystego Nieba, Mateusz

 

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.