Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 500 zł.


methical

Pytanie

Cześć wszystkim. Taki szybki temat.. Chcę zarazić bratanka astronomią i chcę mu kupić pierwszy teleskop na urodziny. Ma 8 lat. Co polecicie? Chodzi mi głównie o księżyc, może jakiś mały detal na Jowiszu i widoczne pierścienie Saturna.. Jeśli udałoby się zmieścić w 500 zł to fajnie. Dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 minut temu, lkosz napisał:

W tej kwocie zostaje tylko lornetka... albo lepiej pojechać do planetarium lub obserwatorium i poczekać aż się zainteresowanie rozwinie u dzieciaka, a w międzyczasie dozbierać ok. 2500zł.

Trochę przesadziłeś z kwotą:) Ja kupiłem córce na urodziny 160/900 newtona (wtedy za około 700zł, obecnie coś około 1200zł) piękny krystaliczny obraz, pierwsze mgławice, planety, księżyc. Potem kamerka za 50zł i tak dalej i tak dalej:). Oczywiście córka była tylko pretekstem ale ja się tak wciągnąłem że już ponad 7lat i idę w tą studnię:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Celując w używki to się trafi jakieś długie refraktory i średnicy 60-70mm. Nimi coś tam na księżycu się zobaczy. Jest to jednak sprzęt którego nie ma co docelowo rozbudowywać -a jeśli już to tylko wyłącznie myśląc o przeskoku na coś lepszego.

 

Nie wiem czy netwon będzie intuicyjny dla tak małego dziecka...jeśli bardziej kupujesz dla siebie to może być.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, lkosz napisał:

a w międzyczasie dozbierać ok. 2500zł.

- panie kierowniku, pan poratuje bo zbieram na teleskop za 500 zł i mi brakuje...
- a ile panu brakuje?

- 2500 zł

a tak serio to jestem zdania, że takim teleskopem za 500 zł można bardziej zniechęcić niż zachęcić młodzież. To nawet nie kwestia ceny a oczekiwań i rzeczywistości, więc może rzeczywiście dobrze byłoby zacząć od lornetki i statywu (w wyznaczonej kwocie) a potem dopiero wskoczyć na teleskop. Przy braku chęci i wygórowanych oczekiwaniach taki teleskop szybko zamieni się w rekwizyt strychowy/piwniczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobsonik 130/650? Trochę przekracza budżet, ale parametry ma już znośne, niewielkie rozmiary, lekki, prosta obsługa, no i mamy z głowy problem montażu.

https://fotozakupy.pl/product-pol-41677-Teleskop-Sky-Watcher-Dobson-130.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Edytowane przez lukost
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla takiego dzieciaka to zamiast teleskopu czy lornetki kupiłbym jakąś lunetę przyrodniczą (achromat 60-65mm). Poobserwuje sobie co chce, nie będzie musiał czekać do nocy, a jak poczeka, to pewnie i tak mu się widoki nocnego nieba w niej spodobają.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sa uzywki np.na olx w tej cenie i zobaczysz to samo co za nowki 2x droższe. 

Mam refractory:  70- 90mm, newton 110, maki 102, masę innych nie mieszczacych mi sie juz w piwnicy :)

jak nie znajdziesz nic ciekawego to pisz na priva ale po wakacjach.

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi. Tak myślałem, że 500 zł to na teleskop za mało. Niepotrzebnie sprzedawałem swoją Syntę 12" kilka lat temu ;) Siostra namawia mnie jeszcze na mikroskop bo ona gdy była mała uwielbiała robić te wszystkie preparaty i oglądać to malutkie życie itd. Mnie jednak zawsze kręciło bardziej pójście w zupełnie odwrotną stronę czyli najodleglejsze, największe rzeczy :) Chyba trzeba będzie samego młodego zapytać :D Dzięki za pomoc. Miłego weekendu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, szquar napisał:

Ja bym spróbował w to celować. Można się pokusić o lekką negocjację ceny.

Ten podlinkowany ma GOTO więc na plus. Za kilka stów więcej można zdobyć używaną synte 6. Pytający posiadał już 12 więc zna plusy i minusy dobsonów.

 

Ja na początek miałem Meade 80/400 i największym problemem był montaż. DOpiero po dokupieniu AZ3 zacząłem podstawowe obserwację.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 12.08.2022 o 12:50, methical napisał:

 Jeśli udałoby się zmieścić w 500 zł to fajnie. Dzięki :) 

To jest bardzo dobra opcja - większość sklepów sprzedaje na raty, więc za 10 rat podstawowy zestaw teleskop + montaż + akcerosoria powinno udać się zmontować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.