Skocz do zawartości
  • 0

Barlow - problem z soczewką; pomoc w doborze odpowiedniej soczewki


radek04

Pytanie

Cześć, mam na imię Radek i to mój pierwszy nowy post na forum, więc pozwolę sobie na dwa zdania o sobie. Obserwacje astronomiczne prowadzę od ponad roku, od kilku miesięcy próbuję sił w astrofotografii, zwykle wraz z 11-letnim synem, najczęściej z balkonu w Poznaniu. Posiadam montaż EQ3-2 (GoTo upgrade), MAK127, C6 XLT, Canon 500D, planuję zakup planetarnej kamerki mono.

 

Do planet używam Barlowa 2x, ale po skierowaniu na jasny obiekt (Księżyc) widać sporą plamę na środku oraz paprochy, których nie mogę usunąć czyszcząc soczewkę. Przede wszystkim martwi mnie ta jasna plama, którą widać na załączonym zdjęciu. Z czego może ona wynikać? Czy to wada optyki, czy może jakoś źle używam soczewki?

 

Niezależnie od werdyktu co do przyczyny błędu, myślę, że warto byłoby zakupić nieco lepszego Barlowa lub podobnie działającą innego rodzaju soczewkę. I tu moja prośba o poradę - jakiego powiększenia powinienem używać, by w pełni wykorzystać swój sprzęt (C6 XLT + Canon 500D, a docelowo C6 XLT + ASI120MM-S)? Na jakie konkretnie modele/rodzaje powinienem zwrócić uwagę?

 

 

IMG_4909_Barlow2x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Bez barlowa nie ma tej plamy? Co to za barlow? 

Przysłoń obiektyw ręką, to z lewej to z prawej, czy widać rękę na tej plamie? 

Wysuń okular lekko z barlowa, wyogniskuj księżyc ponownie -> co stało się plamą?

 

Powtórz powyższe testy kilka razy, czy zawsze wyniki są takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za rady, przy okazji sprawdzę.

Bez Barlowa nie ma plamy. Miałem go ze złączką z podłączonym aparatem, ale popróbuję z okularem zamiast aparatu. Gdy nagrywałem planety, nie zauważałem tej plamy, ale na jasnych i dużych obiektach typu Księżyc widać ją bardzo wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacznijmy od tego, że jeśli nie jesteś jeszcze doświadczonym obserwatorem/astrofotografem to wywal tego Barlowa i opanuj sprzęt bez niego. Masz dostatecznie dużą ogniskową żeby uzyskać spore powiększenie/skalę zdjęcia bez niego, a Barlow, zwłaszcza tani zwykle stanowi źródło kłopotów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, radek04 napisał:

Bez Barlow'a też kiedyś próbowałem. Wtedy uzyskałem wyraźnie gorsze wyniki, niż z jego zastosowaniem. Ale chyba faktycznie samą soczewkę miałem wtedy inną (przypadkiem ją stłukłem), choćrównie tanią.

To musiałeś coś źle robić.

Obraz bez Barlowa ZAWSZE jest ostrzejszy i jaśniejszy. Barlowa stosujemy, gdy zależy nam na dużym powiększeniu, ale żeby w praktyce był z tego pożytek trzeba mieć spore doświadczenie. "Zaletą" tanich Barlowów dokładanych do budżetowych sprzętów jest to, że w ulotce reklamowej można wpisać np: Teleskop X max. powiększenie 400x. Jak to pięknie brzmi, nieświadomy problemów laik się skusi i kupi, gdy tymczasem akceptowalne powiększenie dające ostre obrazy wynosi 100x. 

 

Reasumując, wywal tego Barlowa. Teleskopy które posiadasz go nie potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.