Jump to content
 • 0

Okablowanie teleskopu - pytanie techniczne


Grzegorz85
 Share

Question

Cześć,


Zwracam się  z prośbą o poradę w następującej, technicznej sprawie.


Kombinuję nad okablowaniem do teleskopu, aby móc sterować nim z wewnątrz mieszkania. Do teleskopu biegłyby finalnie 3 przewody:


- przewód pierwszy: przewód od huba USB (do huba wpięte są: kamerka główna + kamerka guidująca + elektryczne koło filtrowe),
- przewód drugi: przewód do sterowania montażem (przewód wpinany do pilota SynScan),
- przewód trzeci: przewód rj9-4p4c od elektrycznego focusera Sky-Watcher.


W celu "uzwarcenia" konstrukcji, chciałbym wykorzystać spiralny przewód focusera jako "obejmę" do pozostałych dwóch kabli, aby wszystko trzymało się w jednej wiązce. W związku z tym mam pytanie: czy taka konstrukcja nie będzie powodowała zakłóceń E-M między przewodami, które z kolei będą wpływały na stabilną i poprawną pracę wszystkich urządzeń? Pytanie może trochę naiwne, no ale co zrobić... 


Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź/zi.


pzdr., grzegorz

Link to comment
Share on other sites

25 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Hej, wiem że pytanie jest konkretne o okablowanie ale czy WiFi w tej sytuacji nie jest lepszą alternatywą? Może są jakieś powody, dla których sieć bezprzewodowa nie wchodzi w grę - tego nie wiem. To jednak dość wygodne rozwiąnie

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Sprawę psuje ten elektryczny fokuser od SW. Tego się nie da w sensowny sposób wysterować z komputera przez Wi-Fi czy Ethernet. Długie - powyżej 3 m USB to proszenie się o kłopoty. Nawet aktywne przedłużacze zwłaszcza przy sporej wilgoci zimą nie bardzo sobie radzą.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak "Imaging Computer" - jakieś mini PC (używki można trafić za 200 zł) albo stary laptop powieszony na nodze od montażu czy na kolumnie (pier). Podpinasz do tego wszystko, uruchamiasz program akwizycyjny np. NINA i masz spokój. Komunikacja z miniPC albo przez WiFi albo Ethernet (ja mam na Ethernecie bo pewniejsze). Podkreślam miniPC nie jakiś koszmarek typu stickPC!

 

Ten fokuser od SW możesz zastąpić DreamFokuserem od Mateusza https://astropolis.pl/topic/53348-dreamfocuser/

 

 

Ogólnie to słabo widzę ciągnięcie wiązki kabli. 

 

 

A i dlaczego chcesz sterowanie montażem z poziomu pilota? Bezpośrednie z komputera z USB jest naprawdę lepsze bo daje możliwość guidingu i sterowanie teleskopem z poziomu programu akwizycyjnego czy nawet ze Stellarium czy CdC. Zwykle nie trzeba żadnych przeróbek a jedynie kabel z FTDI albo CH340 do komunikacji USB-DB9 na montażu. 

Edited by Wiesiek1952
 • Like 2
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!


Cel z połączeniem teleskopu za pomocą kabli jest/był taki, aby jak najmniejszym kosztem uzyskać do niego zdalny dostęp (i tak już spośród wszystkich ponoszonych wydatków, astro-hobby z "budżetowej kanapki" wygryza jednorazowo największe kęsy ;) )


@RafalT73 sieć WiFi oczywiście wchodzi w grę, jednak początkowo wykluczyłem to rozwiązanie z powodu podanego wyżej, ale chyba jednak w jakimś zakresie będzie ono nie do uniknięcia, chociaż raczej nie w zakresie całkowitym, jak zapewne ma to na myśli @Gość na chwilę i @Wiesiek1952.


@apolkowski - w celu zminimalizowania ilości kabli obracających się wraz z teleskopem względem montażu nie chciałem podpinać do huba sterowania montażem. To wszystko po to, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przypadkowych zahaczeń podczas obracania montażem (niestety, mam do dyspozycji bardzo wąski balkon, wszystko tam zainstalowane jest "na dotyk"). W tej chwili hub przymocowany jest do jednej z obejm refraktora, dzięki czemu w ruchu względem montażu bierze udział tylko jeden kabel odchodzący od huba (używam huba Unitek Y-HB03001 z czterema portami wejściowymi).


@Wiesiek1952 - to prawda, ten focuser jest niestety problematycznym i trochę chyba archaicznym jak na współczesne astro-standardy rozwiązaniem. Zamysł był taki, aby pilot podpięty pod zasilacz 9V był blisko komputera, umożliwiając zdalne, ale nadal ręczne ostrzenie. Jeśli zaś chodzi o "Imaging computer" oraz podobne, bardziej profesjonalne rozwiązania, to może powiem tak - ja się dopiero wszystkiego uczę :) z grubsza powiedziałbym, że dopiero wyszedłem z "jaskini" obserwacji wizualnych, stąd też decyzje o nie wchodzeniu na początku podróży w zbyt duże koszty i w zbyt "zaawansowaną" technologię.

 

Spodziewając się niestety, że rozwiązanie z nadmiernym okablowaniem może być problematyczne, stworzyłem bardziej "zaawansowane" rozwiązanie, które wymaga poniesienia pewnych kosztów, ale które ograniczyłoby ilość kabli do jednego. Polegałoby ono, po pierwsze, na wymianie fosucera SW na ZWO EAF (już od dłuższego czasu myślę o tym focuserze) i wpięciu go do ostatniego, czwartego portu w hubie usb, a po drugie, na wymianie pilota od montażu na moduł SynScan WiFi.

 

Do tego rozwiązania mam znowu kilka pytań: Czy byłoby ono dobrym (póki co) kompromisem pomiędzy całkowitym przejściem na WiFi a całkowitym okablowaniem? Czy hub usb poradzi sobie z wpiętymi do niego czterema urządzeniami od ZWO (2 kamerki + koło filtrowe + EAF)? Czy moduł WiFi do SynScan dobrze i stabilnie współpracuje np. ze Stellarium i innymi astro-programami? @Wiesiek1952 - czy  te problemy z łącznością po kablu USB (szczególnie zimą) pojawiają się z zasady czy też sporadycznie, i czy zależą tylko od długości kabla czy od czegoś jeszcze? (u mnie byłby maksymalnie 4-5 metrowy kabel)

 

Nadal będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

pzdr., grzegorz

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Masz już kamerę główną? Kamery chłodzone ZWO mają wbudowane huby do podłączenia np. koła filtrowego i kamery guidera.

 

Od domu do budki mam ok 20 metrów i jeden z setupów mam podłączony extenderem Unitek Y-2516.

Edited by apolkowski
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Myślisz o wydaniu 1500 zł na ZWO EAF. Po co? Naprawdę szkoda kasy!!! DreamFocuser zapewnia to samo a nawet lepiej za około 500 zł. Zostaje Ci 1000. To dużo więcej niż trzeba na "całą resztę" z Imaging Computer'em włącznie.  Mateusz zrobi Ci uchwyt do każdego teleskopu/wyciągu. Mam nawet do "zabawkowego" Maksutowa - działa - tj fokuser działa bo teleskop jakby mniej ale nawet ustawiłem go na guiding (f/13.8) i działa - z ogniskową 1250 mm Maksutow daje radę na guidingu 🙂 Osobiście nie lubię "zamkniętych" rozwiązań typu ASIAIR. Drogie, ograniczone i nic a nic lepsze od np. NINA. Jest jeszcze Astroberry na malince - próbowałem, działa choć po mojemu podobnie jak ASIAIR to rozwiązanie "wyjazdowe", żeby nie targać dużej ilości sprzętu. Do budki czy na balkon nigdy 🙂 

 

Złącza USB to najgorsze paskudztwo. W wilgotne dni milion razy wypinałem i wpinałem KAŻDĄ wtyczkę, żeby uzyskać komunikację. Mini PC jest na tyle lekkie, że może wręcz wisieć na samym teleskopie to i hub niepotrzebny. Łączność po WiFi jest OK zwykle daje radę - po Ethernecie jest całkowicie niezawodna i nawet 100m nie jest przeszkodą. Mam mini PC po Ethernecie do najbliższego domowego Mesh'a i komunikacja z całym osprzętem jest zupełnie bezproblemowa. Zaletą mini PC jest "rozwojowość" - chcesz stację meteorologiczną to podpinasz do PC-ta, All-Sky kamera - podpinasz i działa itd. itp.

 

Moduł WiFi do SyncScan - dziadostwo, które i owszem działa. Nawet parę nocy z tym spędziłem. Głównie na próbach prawidłowego działania. Jak działa to współpracuje. Problem, że nie zawsze działa i szkoda było mi czasu na walkę z tym.

 

Priorytetem jest niezawodność - eliminacja niepotrzebnych połączeń USB, eliminacja nadmiarowych wtyczek, hubów i innego badziewia to podstawa. W/ do budki mam dwa kable - Ethernet i 13.8V. Mini PC kupiłem używany za 450 zł na alledrogo z zasilaniem na 12V z dyskiem SSD 240Gb - nawet na planety czy słońce wystarczy. Reszta też chodzi w standardzie 12V czyli do 13.9V. Niezawodność bo zimą w nocy jakoś kiepsko się grzebie przy wtyczkach od USB no i szkoda, rzadkiej u nas, dobrej pogody. Złośliwość tych rzeczy jest przeogromna - jak jest dobry seeing to na pewno coś walnie i godzinka w plecy.

 

Zanim zaczniesz cokolwiek kupować podepnij sobie laptoka czy dowolny stary pecet i zrób z niego to "centrum sterowania". Sam zobaczysz. NINA jest super programem i jest Open Source czyli darmowa. Już dawno prześcignęła drogie w pełni płatne a często gorzej bo "na subskrypcji" jak SPG (Sequence Generator Pro). 

 

Z kablami w Twojej wersji to się narobisz a na końcu... i tak będzie pecet. 🙂

Edited by Wiesiek1952
Link to comment
Share on other sites

 • 0
10 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Do budki czy na balkon nigdy

Od dwóch lat używam, a od pół roku w budce. Tyle, że RPi jest tylko serwerem.

Edited by apolkowski
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Popieram Wieśka - długie USB to proszenie się o kłopoty, nawet jak TERAZ działa, to i tak Marfi prędzej czy później pokaże faka.

Zabrałem teleskop na urlop i działał co drugi dzień ;) Teraz na komputerku nic się nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
Posted (edited)

Szanowni Panowie!

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi! (dziś dopiero mam czas żeby usiąść i na spokojnie coś napisać).

 

Przez te kilka dni przemyślałem sprawę, w wolnych chwilach "przepatrzyłem" też internety w celu zapoznania się z tematem i chyba jednak podejmę się podłączenia swojego skromnego setupu do WiFi. Początkowo gdzieś wewnętrznie stawałem przysłowiowym "okoniem" wobec tej całej sprawy, ale to będzie jednak najsprawniejsze i chyba najmniej uciążliwe rozwiązanie.

 

Sprawa z mini-PC rzeczywiście rozwiązuje dużo problemów; dla przykładu, chciałbym też sobie na balkonie zamocować kamerkę internetową, żeby mieć podgląd  na to, co tam się dzieje (szczególnie podczas obracania montażem) i przy mini-PC możliwości rozwojowe o takie właśnie komponenty są w dającej się ogarnąć perspektywie czasowej praktycznie nieograniczone.

 

W związku z tym, miałbym teraz pytanie/prośbę o wskazanie jakiegoś budżetowego, sprawdzonego komputerka lub parametrów, jakie powinien mieć taki komputerek.  Przy używanym astro-oprogramowaniu chyba nie będzie potrzebny żaden tytan obliczeniowy. Do zbierania materiału używam głównie SharpCapa, chociaż staram się też zapoznać z programem N.I.N.A., czasami też korzystam z softwaru od ASI. Do guidingu używam PhD2, używam też Stellarium w roli wirtualnego planetarium i "naprowadzacza" na wybrane obiekty. W "obróbce" (piszę w cudzysłowie, gdyż są to póki co nieśmiałe podrygi) używam m.in. DeepSkyStackera, Registaxa i GIMPa. Chcę też trochę nauczyć się fotometrii i astrometrii, dlatego rozpoznaję też Astrometricę i (póki co) AstroImageJ. Myślę też, że ogólnie ten mini-PC przy setupie mógłbym wykorzystywać jako stację roboczą do pracy nad zebranym materiałem, żeby na zaśmiecać i tak już mocno nieuporządkowanego, domowego laptopa.

 

I jeszcze jedno pytanie: czy zwykły router, np. TP-LINK TL-WR841N, będzie się nadawał jako rotuer przy mini-PC i setupie?

 

Zatem kolejny raz proszę o poradę (i pewnie jeszcze nie raz poproszę).

 

pzdr., grzegorz

 

 

 

Edited by Grzegorz85
Link to comment
Share on other sites

 • 0
W dniu 14.08.2022 o 19:59, Grzegorz85 napisał:

czy  te problemy z łącznością po kablu USB (szczególnie zimą) pojawiają się z zasady czy też sporadycznie, i czy zależą tylko od długości kabla czy od czegoś jeszcze?

 

Dla USB 5 m to absolutnie granica rozsądku. Na kiepskim kablu się nie da. Dość długo szukałem dobrego 5m (bo tyle mi potrzeba) pasywnego kabla USB3, aż znalazłem.

https://www.conrad.pl/p/kabel-delock-82759-zlacze-meskie-usb-a-zlacze-meskie-usb-b-649864

Bez zastrzeżeń.

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Grzegorz, pytanie czy ten komputer to ma być rozwiązanie tymczasowe czy na forever?

Moja propozycja dotyczy tej drugiej opcji. Szukanie używanego na Win 7 to już się nie sprawdza. Dodatkowo najlepiej jak komputer ma sporo portów USB i na przykład port COM co pozwala uniknąć przelotek, hubów i całej reszty tego tatałajstwa sypiącego się w najmniej oczekiwanych momentach.

Ja ( i kilku moich kolegów) używamy z powodzeniem tego

https://www.amazon.pl/wentylatora-przemyslowy-stacjonarny-komputerem-stacjonarnym/dp/B09D7ZVKXD/ref=asc_df_B09D7ZVKXD/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504395780107&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=12761160689484395111&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1011376&hvtargid=pla-1599918056804&psc=1

Ma wszystko co potrzeba. I jest niezawodny. DO tego ma b.czuły moduł WiFi. U mnie działa nawet z aluminiowej walizki!

Ma też natywne porty COM pozwalające na bezpośrednią obsługę montażu i fokusera, bez zawodnych konwerterów USB>RS232

Wiem, że nie jest tani. Ale nic w astrofoto nie jest tanie

Edited by Gość na chwilę
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Mam takie coś z win10 pro (pro jest potrzebne bo Win Remote Desktop nie działa z Home - do obejścia przez AnyDesk). 4 porty USB, LAN, WiFi wbudowane. Koniecznie trzeba patrzyć na napięcie zasilania bo standardem jest 19V a tylko niektóre maja 12V na zasilaniu. 

 

Kupowane na Allegro - używane. 

 

 

EDIT: Ooooo.... nawet jest na AliExpress https://pl.aliexpress.com/item/3256804066213543.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.46a01423IHqmqI&algo_pvid=29431a0b-da4d-45ae-a72e-f49a69982f48&algo_exp_id=29431a0b-da4d-45ae-a72e-f49a69982f48-29&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000028529595955"}&pdp_npi=2%40dis!USD!!102.98!102.98!!!!%402100bddf16609761404758798ed3d9!12000028529595955!sea&gatewayAdapt=glo2pol

 

Gdybym miał dzisiaj kupować to pewnie poszedł bym w stronę tego co proponuje "Gość na chwilę" - też jest na aliexpress:

 

https://pl.aliexpress.com/item/2251832653174869.html?spm=a2g0o.search0304.0.0.46a01423RjzHiO&algo_pvid=d24113ad-c78f-4b09-ad62-979091243499&aem_p4p_detail=202208192321335794417523842420009045197&algo_exp_id=d24113ad-c78f-4b09-ad62-979091243499-5&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027416447499"}&pdp_npi=2%40dis!USD!!174.44!153.08!!!!%402100bddd16609764932954842ef4dd!12000027416447499!sea&gatewayAdapt=glo2pol

 

 

image.jpeg

Edited by Wiesiek1952
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Moim zdaniem jeżeli nie ma konieczności to COMy są zbędne. Ograniczają możliwość wyboru kompa. Ja mam NUC z 6 portami USB, wywaliłem huby, przedłużacze i do zestawu podłączam tylko jedno zasilanie 12V i LAN (tylko dlatego że lubię kable, NUCma też wifi które używam w terenie).

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Też korzystam z mini PC i polecam takie rozwiązanie. Minimum, które powinien mieć, to wg mnie 4 USB w tym 2 typu 3.0, 8 GB ramu, dysk wg uznania (ale koniecznie SSD), win pro i jeśli zamierzasz korzystać z Sharpcapa to procesor typu i3, i5, i7 bo tylko te obsługują instrukcje AVX, których ten program się domaga.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ja używam Beelinka S2 , protoplastę tych Beelinków proponowanych w wątku. Procek N4100, 4GB RAM, dołożyłem SSD 120GB. Win 10 ale nie wiem czy pro, do łączenia używam Team Viewera który dla użytkowników indywidualnych jest darmowy. Mont spiąłem wifi które w moim przypadku działa bez problemu że wzgl na odległość- 30 cm od kompa :) Moj beelink ma dwa porty usb 2 I dwa usb3 I to wystarcza żeby wszystko podłączyć. Także dołączam się do rekomendacji podłączania przez mini pc i minimalizowania innego okablowania. 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Przerabiałem już wiele rozwiązań i z mojej strony w praktyce sprawdza się NINA ale wole Astroberry. Podpięte wszystko na stałe, system bardzo stabilny(chyba ze ja mam akurat takie szczęście) jedyny kabel to tylko zasilanie całości. Do Astroberry łącze się przez VNC. Nawet zdjęcia ściągam po sieci. Drugi sprzęt mam na AsiAir. Ale to taki mobilny i przez to funkcjonalnie okrojony jednak robi swoją robote. Wszystkie kable skrócone do minimum. Tak jak koledzy piszą DreamFocuser jest 100x lepszy od ZWO(posiadam jeden i drugi wiec mam porównanie). 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Cześć,

 

Na wstępie bardzo dziękuję za wszystkie porady!

 

Chciałbym się w pewnym sensie „pochwalić” w sprawie poruszanego tutaj tematu – otóż udało mi się zdalnie podłączyć do astro-setupu przez WiFi :) Na razie nie mam zewnętrznego, specjalnego do tego celu mini-pc, ale uświadomiłem sobie, że mam przecież nieużywanego laptopa gamingowego z pracy (laptop ten będę dalej nazywał „astro-laptopem”), więc podłączyłem go testowo do teleskopu, aby wstępnie ugryźć ten temat. Ponieważ zarówno astro-laptop jak i komputer domowy podłączone są do domowej sieci WiFi, z astro-laptopem połączyłem się mieszkania za pomocą AnyDesk w trybie dostępu do monitora. I tutaj mam pierwsze pytanie: czy generalnie taka jest „filozofia” łączenia się z zewnętrznym komputerem, tj. uzyskiwanie dostępu do jego monitora i zdalne manipulowanie na nim, czy może chodzi tutaj o coś innego?

 

Ogólnie muszę przyznać, że rozwiązanie polegające na uzyskiwanie dostępu do astro-setupu przez WiFi jest niesamowicie wygodne i do tego bardzo przyjemne, dlatego bardzo dziękuję, że od razu skierowaliście rozmowę na te właśnie, właściwe tory :) 

 

Mam też drugie pytanie: czy jest gdzieś omówione w miarę dokładnie, krok po kroku, bez skrótów myślowym (nie jestem ekspertem od IT) rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu dodatkowego routera WiFi, podłączenia go do astro-komputerka i stworzenia osobnej sieci WiFi, przez którą można się z nim łączyć? W szczególności, chodziłoby o takie rozwiązanie, przy którym komputer z mieszkania podłączony jest do astro-laptopa za pomocą WiFi z tego zewnętrznego routera, ale aby jednocześnie laptop w mieszkaniu nie rozłączał się z domową siecią WiFi i aby możliwe było korzystanie z Internetu.

 

@Gość na chwilę – docelowo myślę o rozwiązaniu docelowym ;) jednak na chwilę obecną astronomiczne kwoty finansowe (gra słów zamierzona) przeznaczyć muszę na doposażanie się o stricte astro-sprzęt, aby montowanie mini-pc w ogóle miało rację bytu (dziś chyba też założę tu na Astropolis osobny wątek dotyczący porad w sprawie „mono-treningu”).

 

Mam jeszcze jedną sprawę w kwestii zewnętrznego astro-komputera: jak to jest generalnie z warunkami atmosferycznymi? Czy astro-komputerek najlepiej trzymać np. w plastikowej skrzyneczce, która jakoś chronić go będzie np. przed wilgocią? A jak jest z niskimi temperaturami? Czy takie astro-komputerki bezproblemowo działają również na mrozie?

 

Raz jeszcze bardzo dziękuję za dotychczasowe porady i liczę na kolejne ;)

 

pzdr., grzegorz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.