Skocz do zawartości
  • 0

AZ - EQ 5 PRO POMOCY!!!


Robert Gudański

Pytanie

Cześć,

od rana nie mogę sobie poradzić z połączeniem montażu z laptopem.

Nie wiem, czy nie ma to związku z tym, że ostatniej nocy kończąc sesję, wyłączyłem laptopa w momencie kiedy montaż jeszcze pracował.

Próbuję połączyć się za pomocą kabla USB (od zawsze). Niestety od dziś, w momencie połączenia pojawia się okienko EQMOD, tylko na ułamek sekundy i zaraz znika.

Próbowałem wielu opcji, ale montażu nie udało mi się połączyć.

W ustawieniach EQMOD próbowałem zaznaczyć prawidłowy port USB, ale nie chce go przyjąć. Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie no, jak chcesz sterować z kompa montażem w trybie azymutalnym, to musisz mieć jakiś soft :) Z pilota wiadomo, że nic więcej nie potrzeba.

Jak podłączysz montaż w aplikacji SynScan, to na dzień dobry zapyta Cię, czy ma pracować w trybie azymutalnym, czy paralaktycznym - i potem reszta działa praktycznie dokładnie tak samo - tylko oczywiście montaż się inaczej porusza w zależności od tego w jakim jest ustawieniu. No i w trybie azymutalnym nie ustawiasz na biegun, tylko teleskop wyjściowo powinien być poziomo i patrzeć na północ.

 

Właściwie tryb azymutalny ma więcej sensu do wizuala (bo na zdjęciach wyjdzie rotacja pola), a do tego sterowanie z kompa niekoniecznie jest potrzebne, ale przydaje się też np. przy rejestracji satelitów. Albo np. do planet można spokojnie stosować, szczególnie jak ktoś używa ADC.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale numer.od roku mam ten montaż a nawet nie wiedziałem że ma takie fajnje bajery. To znaczy słyszałem o różnych funkcjach ale nie wiedziałem że to może prowadzić za obiektem w trybie AZ:).

Dzięki za objaśnienie. Teraz to ja bym chciał tego spróbować.

A przy okazji, bo tam jest chyba opcja na dwa teleskopy. Czy prowadziłeś kiedykolwiek tak obserwacje, jeśli tak, to w jaki sposób je zjustować żeby oba "patrzyły" w jednym kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, Robson_g napisał:

Cześć,

od rana nie mogę sobie poradzić z połączeniem montażu z laptopem.

Nie wiem, czy nie ma to związku z tym, że ostatniej nocy kończąc sesję, wyłączyłem laptopa w momencie kiedy montaż jeszcze pracował.

Próbuję połączyć się za pomocą kabla USB (od zawsze). Niestety od dziś, w momencie połączenia pojawia się okienko EQMOD, tylko na ułamek sekundy i zaraz znika.

Próbowałem wielu opcji, ale montażu nie udało mi się połączyć.

W ustawieniach EQMOD próbowałem zaznaczyć prawidłowy port USB, ale nie chce go przyjąć. Dlaczego?

USB w większości przypadków działa ale nie jest rozwiązaniem pewnym (moim zdaniem ;) ) Poczytaj komentaże 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście zainstalowanie Waszych aplikacji nic nie dało.

Jest wciąż problem z identyfikacją portu. Za żadne skarby Świata, laptop a właściwie już dwa laptopy nie chcą poprzez ASCOM załadować odpowiedniego portu.

Zaczynam już się obawiać, że to coś w układach AZ EQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, abo napisał:

USB w większości przypadków działa ale nie jest rozwiązaniem pewnym (moim zdaniem ;) ) Poczytaj komentaże 

 

 

Pełna zgoda, tylko dlaczego przez rok działało a od dziś już nie działa? :)

Testowałem z innymi kablami, żonglowałem portami, odinstalowywałem całe kombajny ASCOM, po czym instalowałem ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Robson_g napisał:

Ale numer.od roku mam ten montaż a nawet nie wiedziałem że ma takie fajnje bajery. To znaczy słyszałem o różnych funkcjach ale nie wiedziałem że to może prowadzić za obiektem w trybie AZ:).

Dzięki za objaśnienie. Teraz to ja bym chciał tego spróbować.

A przy okazji, bo tam jest chyba opcja na dwa teleskopy. Czy prowadziłeś kiedykolwiek tak obserwacje, jeśli tak, to w jaki sposób je zjustować żeby oba "patrzyły" w jednym kierunku?

Tak to wygląda:

image.png.6a18a4c72173774c6fa4a390f673965e.png

Zamiast przeciwwagi możesz założyć drugie siodło (powinno być w komplecie) i wtedy można dorzucić drugi teleskop. W pionie jest regulacja śrubami, w poziomie trzeba kombinować. Wieszałem dwa teleskopy, działa to bez problemu (wiadomo, na pręcie przeciwwagi ten mniejszy).

 

2 godziny temu, Robson_g napisał:

Czyżbym coś uszkodził, wyłączając go z sieci w momencie gdy jeszcze pracował?

Nie wydaje mi się to możliwe, zdarzało mi się to wyłączyć i w takiej kolejności i nic się strasznego nie działo. Ale nie wiem, może faktycznie coś się zesrało; cała elektronika jest w miarę na wierzchu, wystarczy zdjąć te plastikowe pokrywy, żeby się do niej dostać - więc może warto spojrzeć, czy wszystko wygląda jak trzeba.

 

Ja bym jeszcze przeinstalował wszystkie sterowniki itp. i podłączył do innego portu USB, chociaż w sumie skoro na innym kompie jest to samo, to problem raczej nie leży w komputerze. A próbowałeś inny kabel USB?

 

Jeszcze tak sobie myślę - wydaje mi się, że zdarzyło mi się kiedyś, że bez jakiejś zrozumiałej dla mnie przyczyny montaż zaczął się zgłaszać pod innym portem COM (znaczy się coś musiałem pewnie zmienić, ale nie wiem co), więc może spróbuj z innymi portami? To już taka zgadywanka.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Próbowałem chyba 3 albo 4 różne kable USB.

Kurczę, wszystko zaczęło się o N.I.N.Y. Chciałem spróbować tego programu, no i połączenie zaczęło szwankować. Najpierw współrzędne się jakoś rozjechały a potem już koniec.

Montażu jeszcze nie rozkręcałem z uwagi na fakt, że zupełnie nie znam się na elektronice. Ale jeżeli jakieś uszkodzenie może być widoczne naocznie, to przecież ile to roboty, kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety konwertery rs232/usb od Prolific mają tendencję do wykrzaczania się i gubienia portu. Używałem takich z heq5 i każde podłączenie do usb przypisywało inny port, który to trzeba za każdym razem zmienić w EQmodzie (nie wspominając już o notorycznym reinstalowaniu sterowników). U mnie rozwiązaniem był konwerter od MOXY. Raz zainstalowany sterownik pozwala przypisać port na stałe. Urządzenie pozwala wyzbyć się myśli "ruszy, nie ruszy" i cieszyć się niezawodną pracą (sprawdzone również na RoboFocusie i iOptronie CEM25P). Minus jest taki, że w porównaniu z tańszymi konwerterami, za ten trzeba zapłacić ok 170 zeta + kabelek RJ-DB9. Aczkolwiek uważam, że święty spokój w pogodną noc jest warty tej ceny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.