Jump to content

Jaki montaż dla WO ZS81 apo pod astrofoto

Afur
 Share

Recommended Posts

Witam

Potrzebuje porady, który montaż byłby najlepszy do astrofotografii pod zestaw:

William Optics Zenithstar 81 apo + flattener + Asi 533 mc pro. 
Interesuje mnie montaż z możliwie najdokładniejszym prowadzeniem w kwocie do 7 tyś zł. 
Co możecie mi polecić. 
SkyWatchery a może Ioptron???

Zestaw z okablowaniem waży 5,2 kg

Dzięki i pozdrawiam

Wybór jest prosty jak nowe to heq5, eq6, cem-gem 26 , jak używane to co trafisz. Gdybyś miał budżet powyżej 20000 to wybór byłby trudniejszy. Jedyna uwaga to eq6 waży jak część od czołgu. 

Do listy dodał bym jeszcze nowy AZ-EQ5.

Proponuję rozważyć jeden aspekt: Montaże z serii EQ5 oraz CEM, GEM serii 20 mają maksymalną (do foto) nośność 10 KG i ani grama więcej. Za to są lekkie i mobilne.

Jeśli planujesz sesje wyjazdowe z wymienioną przez Ciebie tubą (lub innym APO do 100 mm -max FRA 600) bierz któryś z nich, to podobna klasa jakości (niezłe).

Jednak jeśli przyszłościowo planujesz powiększenie setupu (APO >100 mm lub Newton / RC 200 mm kupuj coś z serii EQ6 (polecam AZ-EQ6) lub za większe pieniądze CEM, GEM serii 40.

Edited by Grzędziel

Z odpowiednią nośnością  fabrycznie opaskowany jest: AZ EQ5, AZ EQ6, EQ6-R. Zestaw do opaskowania dostępny jest dla HEQ5 i NEQ6(EQ6).

Najbardziej uniwersalnym pod względem waga własna/nośność/prowadzenie jest w mojej opinii opaskowany HEQ5.  Jeśli z montażem nie musisz biegać po schodach, jesteś w miarę sprawny fizycznie i nie chcesz bawić się modyfikacje montażu, to w  założonej cenie jest AZ EQ5(według mnie nie wart swej ceny) lub EQ6-R https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=4625&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ6 R PRO SynScan z WiFi aka EQ6R Pro wersja 2022 

W dniu 15.08.2022 o 11:50, Grzędziel napisał:

HEQ5 nie na pasku, ale można przerobić.

Przerobić ? Gdzie mogę znaleźć elementy do upgrade heq5? 
Ciężko to zrobić ? 

25 minut temu, Afur napisał:

Przerobić ? Gdzie mogę znaleźć elementy do upgrade heq5? 
Ciężko to zrobić ? 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6615&lunety=Rowan Engineering Belt Modification Kit for Sky Watcher HEQ5 SKU HEQ5BORD

Przeróbka jest trywialna. Problematyczne jest ściągnięcie zębatki z osi silnika, jest do tego specjalny przyrząd   https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6613&lunety=Extractor for Rowan HEQ5 Belt Modification Kit D 4 mm for Sky Watcher HEQ5 mounts SKU HEQ5EXT , ale można  takowy wypożyczyć od kogoś  na forum. 

Przeróbka jest banalnie prosta, pod warunkiem że posiadasz ekstraktor, trochę cierpliwości i minimum umiejętności majsterkowicza :P Nic nie trzeba piłować i szlifować jak w przypadku NEQ6. Nie ma się czego bać.

• Like 1

Zastanawiam się nad dwoma montażami:

1. SW AZ-Eq5 

2. Ioptron cem26

Słyszałem gdzieś, że może bywa problem z wyważeniem cem26, jest to prawda ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 58 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.