Skocz do zawartości

Duże achro


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Przypadkiem natknąłem się na duży obiektyw achro.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p14414_Barride-Optics-achromatisches-Objektiv-in-Zelle-D-234-mm-F-1800-mm.html

 

Średnica zachwyca !

 

Zastanawiam się czy coś takiego sprawdzi się przy niewielkich powiększeniach ? Czy da się zapanować nad AC przy stosunkowo dużej jasności ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Hans napisał:

Knułem,
Pierwsze pytanie jakie mnie zastopowało, to czy da się zapanować nad masą teleskopu wykonanego amatorsko na takim szkle. I odpuściłem dalsze dywagacje.

 

Pozdrawiam.

 Amerykaniec budował I planowal 15kg. Not too bad ! Może ażurowa konstrukcja?

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko za cenę samego obiektywu można kupić na ten przykład - na Astromaniaku wisi ogłoszenie - SCT Meade'a LX90 ACF 12”. Nie, że samą tubę, komplet z montażem i statywem.

Jakby to było obiektyw apo, to trochę inna rozmowa by była, ale tak realistycznie to niestety musiałyby być inne pieniądze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu aberki...

Moim zdaniem taki telep będzie się zachowywał tak samo jak każdy inny achromat F5 - czyli na DS-ach aberki w ogóle nie będzie widać. Na planetach tak do poziomu źrenicy wyjściowej 2mm też nie będzie widać aberki, poniżej 2mm będzie już widoczna. Zaś na jasnych gwiazdach (np. Deneb, Wega itp.) aberka będzie widoczna zawsze niezależnie od powiększenia. Ja ją ograniczałem poprzez wkręcanie w nasadkę filtra Baader Contrast Booster; mocno aberke ograniczał, ale za cenę zażółcenia obrazu.

 

To tyle z moich doświadczeń z achromatami...

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na włoskim forum jest ogłoszenie na sachoomat OTA 8" F6. Optyka z Rosji,  facet pisze że do x250 aberracja jest pomijalna. I to by się zgadzało, dobre szklo achromatyczne trzyma w ryzach aberracje do x1.2 średnicy, to ma sens zastanawiam się jaki to jest faktor teleskopu z lustrem i przeszkodą centralną,  wg mnie na pewno więcej niż 10" pytanie czy to będzie podobne jak z 12" lustra?. Co jest powodem małej popularności tak dużych achromatów?, na pewno waga i dlugosc ramienia oraz cena....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TUR napisał:

Zastanawiam się czy coś takiego sprawdzi się przy niewielkich powiększeniach ? Czy da się zapanować nad AC przy stosunkowo dużej jasności ?

 

Moim zdaniem da się.

Weź np taki achromat 150/1200 on jest f/8 i ten o którego pytasz też jest z grubsza f/8. Z okularem 10 mm, 150/1200 da pewien poziom aberracji chromatycznej i taki sam poziom da 234/1800. Z tym że w tym drugim powiększenie będzie większe. Ogólnie on da lepszy obraz niż każdy inny mniejszy achromat f/8, natomiast nie da takiego jakiego możnaby się spodziewać po APO 234 mm.

 

Okularom będzie tak jak z każdym innym f/8, czyli nieźle, a nawet lepiej, gdyż ten 234 będzie miał najmniejszą krzywiznę pola.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudność w zapanowniu nad aberracją chromatyczną rośnie wraz ze średnicą obiektywu. To nie jest tak, że poziom chromatyzmu będzie taki sam jak w mniejszym refraktorze o takiej samej światłosile. 

Sytuację może uratować dobry szlif. 

Ten obiektyw to nie chiński SW więc jest szansa, że projekt optyki stoi na wyższym poziomie. Aberracja chromatyczna to nie jedyny z problemów, jest jeszcze sferyczna, którą w krótkich achromatach nawet APO jest ciężko skorygować.  

Chyba tylko DS-y będą się nadawać do obserwacji. A w przypadku DS wpływ obstrukcji centralnej na obraz ma drugorzędne znaczenie więc lepiej kupić dużo tańszy i wygodniejszy newton 10". Np. coś takiego za połowę ceny samego obiektywu :

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p657_Orion-UK-VX10L-250mm-f-6-3-Dobson-Teleskop---1-8-Lambda.html

Edytowane przez anatol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anatol dzieki za cenne info. 

W przypadku refraktora mamy bezobstrukcyjne 234mm. Średnica teleskopowa. Trudno mi się zgodzić że obserwacje newtonem mogę być porównywalne. Jednak w refraktorze jest większy kontrast. Producent gwarantuje 1/4 fali. Również kolor gwiazd powinien być ładnie widoczny, oczywiście nie na tych jasnych z AC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, TUR napisał:

@anatol dzieki za cenne info. 

W przypadku refraktora mamy bezobstrukcyjne 234mm. Średnica teleskopowa. Trudno mi się zgodzić że obserwacje newtonem mogę być porównywalne. Jednak w refraktorze jest większy kontrast. Producent gwarantuje 1/4 fali. Również kolor gwiazd powinien być ładnie widoczny, oczywiście nie na tych jasnych z AC :)

Nie przypadkowo zalinkowałem tego newtona. Te Oriony to bardzo wysoka półka, odpowiednikiem może być newton ATM z lustrem od dobrego szlifierza. 

Kontrast w tak światłosilnym achromacie może nie być najlepszy. A taki newton ze światłosiłą F6,3 do planet też się nada. Nie mówiąc o wygodzie bo mimo, że to mała betoniarka to w porównaniu do refraktora 9" na porządnym montażu to jest trawelerek (sama tuba zalinkowanego refraktora z tym obiektywem to 27 kg a ten newton Oriona cały, z dobsonem 24 kg) :)

 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie mechaniczne niestety nie zachęcaja. Minusem dużym jest małe pole widzenia przy tej ogniskowej. Co do OO to zdecydowanie świetna optyka. Wśród Newtonów to Mercedes. Przerobilem kilka... Lustra niestety mi się chwilowo znudziły :) Dodatkowo bardziej myślę o obserwacjach DS i komet niż planet.

Może warto przyjrzeć się achro typu 200mm z ogniskową ca 1200-1400mm.

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wampum napisał:

Na włoskim forum jest ogłoszenie na sachoomat OTA 8" F6. Optyka z Rosji,  facet pisze że do x250 aberracja jest pomijalna. I to by się zgadzało, dobre szklo achromatyczne trzyma w ryzach aberracje do x1.2 średnicy, to ma sens zastanawiam się jaki to jest faktor teleskopu z lustrem i przeszkodą centralną,  wg mnie na pewno więcej niż 10" pytanie czy to będzie podobne jak z 12" lustra?. Co jest powodem małej popularności tak dużych achromatów?, na pewno waga i dlugosc ramienia oraz cena....

 

@wampum daj pls link do tego ogłoszenia. Ciekawe co to za sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, TUR napisał:

Kwestie mechaniczne niestety nie zachęcaja. Minusem dużym jest małe pole widzenia przy tej ogniskowej. Co do OO to zdecydowanie świetna optyka. Wśród Newtonów to Mercedes. Przerobilem kilka... Lustra niestety mi się chwilowo znudziły :) Dodatkowo bardziej myślę o obserwacjach DS i komet niż planet.

Może warto przyjrzeć się achro typu 200mm z ogniskową ca 1200-1400mm.

Jak chcesz oglądać DS-y i komety to raczej należy się liczyć z wyjazdami pod ciemne niebo... A mały instrument pod ciemnym niebem więcej zdziała niż duży telep pod słabym niebem.

Co do kwestii mechanicznych, to są one - wbrew pozorom - niezwykle ważne. Mnie nie jest łatwo założyć 6-calowego refraktora na montaż, a cóż dopiero takiego 9-calowego kłócą... Cała rura długości 1,5 metra i to jeszcze mocno przeważa na obiektyw... Jak dojdzie do tego efekt dźwigni i obiektyw uderzy w ziemię... Dla mnie taki teleskop do użytku to wyłącznie jako stacjonarny - chyba że jest ktoś, kto zawsze będzie jeździł dodatkowo na obserwacje i będzie pomagał w montażu telepa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek

Co do pierwszego paragrafu pełna zgoda :) Zarówno astrofoto jak i wizual pod słabym niebem to kupa...

Taki refraktor można potraktować jako teleskop dobsona. Jeżeli weźmie się pod uwagę tubę 200/1200 To spokojnie można położyć go na tylnym siedzeniu samochodu. Montaż azymutalny. Byłby to bardzo mobilny zestaw.

Długi refraktor musiałby być albo ażurowy albo skręcany np. W połowie.

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, stratoglider napisał:

 

hej, mam nadzieje że nie chcesz przez to powiedzieć że widok planet z achromatu 100/500 będzie lepszy niż ze 120/600 :original:

Powiem, że 120/600 da zdecydowanie gorszy obraz niż 120/1000 ;)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TUR napisał:

Powiem, że 120/600 da zdecydowanie gorszy obraz niż 120/100 ;)

A ja powiem że achromat 120/600 f/5.0 da dokładnie o 12% lepszy obraz planet niż achromat 100/500 f/5.0

 

Edit, o 20 %, nie o 12.

 

 

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, stratoglider napisał:

 

hej, mam nadzieje że nie chcesz przez to powiedzieć że widok planet z achromatu 100/500 będzie lepszy niż ze 120/600 :original:

Saturna będzie lepszy. Jowisz, Mars, tak samo fatalny, o ile nie przesłonimy obiektywu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.