Skocz do zawartości

Sposoby na dłuższe ekspozycje uzywając SWSA


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

Limit bez autoguidera. Pytanie jeszcze brzmi, jak wielka jest matryca kamery - im mniejsza, tym więcej błędów prowadzenia wybaczy...

 

Kolejne pytanie brzmi o jakość zastosowanego klina paralaktycznego; ten oryginalny to o kant stołu potłuc. Dla mnie to była pierwsza rzecz, jaką wymieniłem przy SWSA.

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomchm napisał:

Limit bez autoguidera. Pytanie jeszcze brzmi, jak wielka jest matryca kamery - im mniejsza, tym więcej błędów prowadzenia wybaczy...

 

Kolejne pytanie brzmi o jakość zastosowanego klina paralaktycznego; ten oryginalny to o kant stołu potłuc. Dla mnie to była pierwsza rzecz, jaką wymieniłem przy SWSA.

Mam Sony A6400 i canona 600d (jutro przyjdzie) oba to apsc. A klin mam oryginalny niestety, dlatego tez mysle zeby sprzedać SWSA i kupić np. EQ3-2 z OnStep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oryginalny klin paralaktyczny SWSA to jego największa bolączka. Z tego powodu na rynku są już dostępne dużo lepsze (ale i dużo droższe) jego zamienniki. Sam montaż idzie jeszcze poprawić - rozebrać, wymienić smar itp. Po wymianie klina i poprawkach montażu jest dużo lepiej, ale i tak na APS-C ja na 200mm z autoguidingiem najczęściej udawało się prowadzić prawidłowo 3 min. przy odrzucie klatek 20%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomchm napisał:

Moim zdaniem oryginalny klin paralaktyczny SWSA to jego największa bolączka. Z tego powodu na rynku są już dostępne dużo lepsze (ale i dużo droższe) jego zamienniki. Sam montaż idzie jeszcze poprawić - rozebrać, wymienić smar itp. Po wymianie klina i poprawkach montażu jest dużo lepiej, ale i tak na APS-C ja na 200mm z autoguidingiem najczęściej udawało się prowadzić prawidłowo 3 min. przy odrzucie klatek 20%. 

Myślę nad jego sprzedażą i wymianą na EQ3-2 z OnStep. Sprzedawca mowi ze na 135mm bez guidingu 180s na luzie pali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, tomchm napisał:

Pytanie jeszcze brzmi, jak wielka jest matryca kamery - im mniejsza, tym więcej błędów prowadzenia wybaczy...

 

Rozmiar matrycy nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie od tego, czy będzie to matryca ASI120 z pikselem 3,75um; czy pełna klatka z takim samym pikselem, błąd będzie wyglądał dokładnie tak samo.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2022 o 18:48, Koperson napisał:

Witam, odkąd używam swsa na ogniskowej 135mm nie mogę naświetlić więcej niż 90s mimo dobrego PA. Macie jakieś sposoby aby to wydłużyć? Czy po prostu to jest limit swsa bez autoguidera?

 

Używałem 135mm z fuji x-m1 na swsa bez guidingu i te 90 s to taki wygodny maks (nie było za dużo odrzutów). Ale to też zależy od tego gdzie celuję. Im bliżej równika niebieskiego, tym więcej pojechanych mam klatek i wtedy skracam ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.