Skocz do zawartości

Ile materiału wystarczy?


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Nie mogłem znaleźć takiego tematu na forum, więc postanowiłem założyć nowy.

 

Zastanawiałem się ostatnio, ile materiału/ligthów/klatek jest wystarczająca, aby uzyskać dobre zdjęcie.

Wiadomo, im więcej, tym lepiej, a "dobrze" to rzecz gustu i wszystko zależy od użytego sprzętu i wybranego obiektu.

 

Jako początkujący, zaczynam swój pierwszy projekt, jeden z najlepszych w mojej ocenie na początek - M31.

Szukałem na Astrobin zdjęć, które mi się podobają i w opisie mogłem znaleźć - ile czasu i na jakim sprzęcie było robione. Z grubsza mogę przetłumaczyć na moje możliwości i czas jaki potrzebuję do osiągnięcia zbliżonego efektu.

Na tej postawie wyznaczyłem sobie cel 24h naświetlania z Nikonem i Pentaconem 200mm na F/5.6. Mam już porównanie 1.5h vs 4h i efekt zachęca do dalszego zbierania :) 

Jakby ktoś robił Samyangiem 135mm na pełnej dziurze to taki sam efekt miałby po 3h, jest różnica! (meh).

 

Wiadomo, pogodnych nocy jak na lekarstwo, a obiekty dostępne są przez określony czas, więc czasem projekty ciągną się latami.

 

Jakie jest Wasze doświadczenie? Ile materiału potrzebowaliście zebrać i na jakim sprzęcie, aby zdjęcie/projekt było "wystarczająco dobre" dla Was?

Mam na myśli i lustrzanki/OSC kamery, jak i mono z filtrami LRGB itp. podzielmy się doświadczeniami z różnych konfiguracji.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, count.neverest said:

Pod jakiej jakości niebem?

 

Dobre pytanie i kolejna zmienna do tego, ile materiału wystarczy :)

W Polsce, nie licząc Bieszczad, to najłatwiejszy dostęp jest chyba do Bortle 4-5.

Ja mieszkam pod Bortle 6, M31 robiłem i wynik nawet nawet, ale to jasny obiekt. Robiłem też na wyjeździe pod Bortle 3.5, jest różnica.

 

Im ciemniejszy obiekt tym ciemniejszego nieba wymaga. Albo filtrów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bentoq napisał:

Im ciemniejszy obiekt tym ciemniejszego nieba wymaga. Albo filtrów :) 

Ja to  rozumiem tak, że im ciemniejsze niebo, tym wyższy SNR i tym miej materiału potrzebujesz, żeby osiągnąć dobry rezultat. 

Np. jak robiłem M81 i M82 na przełomie lutego i marca przy temp. w okolicach 0, to po uzbieraniu 25 godzin, zrobiłem próbne stacki z materiałem po 2-5-10-15-22h.

Wyszło mi, że po 15h już miałem tak przyjemny do obróbki stack, że w zasadzie mogłem dalej nie palić, żeby osiągnąć jeszcze lepszy rezultat, musiałbym wypalić pewnie 2x więcej klatek, czyli ponad 30h.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bentoq Żeby pociągnąć trochę temat, to kilka moich zdjęć. Robiłem lustrznką. Przy każdej sesji ten sam sprzęt. Nikon D810 mod, Epsilon 130D.

1. M31, niebo 21,3 Warmińsko-Mazurskie: 

 

2. Irys, podobne niebo, 21,3, zlot jesienny:

 

 

3. Wieszak z tego samego zlotu: 

 

 

 

Możesz sobie też w tematach @bartoszw pooglądać fotki. Foci praktycznie takim samym zestawem (Nikon D810A, zatem przygotowany do astro przez producenta), ale głównie niebo La Palmy lub afrykańskie.  Fotki @OnlyAfc to chyba też lustrzankowe.

 

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego czym i pod jakim niebem zbierasz materiał ważne jest doświadczenie w składaniu i obróbce materiału. Popatrz na zdjęcia Irka @Iro i zerknij z jakiej ilości klatek je wystrugał. Człek ma po tym procesie myślowym dłuższą chwilę refleksji nad sobą i swoim warsztatem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, lukost said:

Oprócz tego czym i pod jakim niebem zbierasz materiał ważne jest doświadczenie w składaniu i obróbce materiału. Popatrz na zdjęcia Irka @Iro i zerknij z jakiej ilości klatek je wystrugał. Człek ma po tym procesie myślowym dłuższą chwilę refleksji nad sobą i swoim warsztatem. ;)

To prawda, do dzisiaj się nie mogę nadziwić, co tam się wydarzyło :) 

 

@count.neverest dziękuję! Własnie tak przeglądam fotki czy to tu na forum czy na astrobin, porównuję światłosiłę i wielkość pixela do moich możliwości i jakiś tam ogląd mam ile potrzeba. Oczywiście to nie wszystko, jakość optyki i postprocessing ma ogromny wpływ na efekt końcowy, ale chociaż jest jakiś punkt zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.