Jump to content

8 czerwca 2005


Recommended Posts

Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

Hpim0908.jpg Hpim0960.jpg Hpim0975.jpg Hpim0989.jpg

 

1. na zdjęciu m.in Jacek Szczepanik, obecny dyrektor Planetarium oraz Jan Desselberger oraz część obecnej grupy "Silos"

2. :D

3 i 4. obserwacje

 

Dziś sobie przeglądam tylko zdjęcia, które nabierają teraz wartości historycznej.

Edited by Marek Substyk
Link to comment
Share on other sites

Guest polaris
Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

Hpim0908.jpg Hpim0960.jpg Hpim0975.jpg Hpim0989.jpg

 

1. na zdjęciu m.in Jacek Szczepanik, obecny dyrektor Planetarium oraz Jan Desselberger oraz część obecnej grupy "Silos"

2.  :D

3 i 4. obserwacje

 

Dziś sobie przeglądam tylko zdjęcia, które nabierają teraz wartości historycznej.

 

Ech, pamietam jak wyszedlem rano przed dom i zastalem geste niskie chmury i lekka mzawke...

Ale po krotkim czasie chmury sie przerzedzily i mialem okazje choc przez chwile widziec Wenus i nawet zrobilem kilka zdjec. A niektore zdjecia nawet bez filtra, takie chmury byly :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Na drugim zdjęciu jest raczej nie przejście Wenus lecz przykucnięcie Venus! :banan:

 

Pamięęętam, pamiętam, miałem U-boota chyba od tygodnia, połamane w transporcie "kabłonki" polepiłem Poxipolem i folia z Delty zdążyła nadejść niewiele wcześniej. :) Kabel do stoperowania przez RS też był gotowy. :)

To był niezły obserwacyjny debiut! :)

:Salut:

Link to comment
Share on other sites

ech... to była obserwacja...

 

SOS PTMA Warszawa organizowała transmisję internetową, po krótkiej chwili tyle osób ogladało że padły wykorzystywane przez nas serwery z firmy znajomego :D

 

 

 

dla przypomnienia podam naszą stronę z wynikami obserwacji:

 

Venus Transit 2004

 

to była jak narazie moja najdokładniej wykonana obserwacja

 

odległość Ziemia Słońce wyniosła według naszych obliczeń: 149608857 km

a pomiar dokonalismy z 0.007 % błedu

Do obserwacji uzylismy zwykłaj kamerki CMOS i wilandowego newtona 122/630

 

100_0836.jpg

100_0840.jpg

100_0844.jpg

Link to comment
Share on other sites

My z kuplem pojechaliśmy na pole. Obok jakiś rolnik kosił trawę i co chwila spozierał na nas spod byka. W końcu nie wytrzymał, podszedł i zapytał czy jesteśmy z geodezji. No tak, w sumie etx na statywie wygląda trochę jak teodolit. "Nie, oglądamy przejście Wenus, pewnie słyszał pan w tv". Jasne, że słyszał. "A chce pan zerknąć". No jasne, że chciał. Spojrzał niepewnie w okular, wytrzeszczył oczy, podniósł głowę, przetarł oczy, spojrzał jeszcze raz... widać było że jest w głębokim szoku. W końcu się napatrzył, ale odchodząc jeszcze parę razy oglądał się i kręcił z niedowierzaniem głową :) Byłby bardziej zdumiony chyba tylko gdyby zobaczył latający spodek...

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam jak się z fizyki zwalniałem. Potem sprzęt do plecaka i rowerkiem do kolegi. A potem w samą porę chmurki się rozwiały. Kumpel robił zdjęcia... cyfrówką z ręki przykładaną do okularu :Boink:. Ale niektóre bardzo łądne wyszły :D

Niezapomniane wrażenia.

Link to comment
Share on other sites

Tak, a ja zaciekle w noc z 7/8VI malowałem i przycinałem tekturowe pudło po odczynnikach na kamere projekcyjną :ha: , bo jedyny aparat jaki miałem to analogowy kompakt, a chciałem mieć zdjęcie. Za to zapomniałem pracowicie przekalibrowywanego pracowicie na tę okolicznośc z 32mm na 1.25" ruskiego mikroskopowca 14x i rzutowałem ze strachem przez Plossla. Rano wszystkie graty do malucha i do roboty, stanowisko na parkingu pod instytytutem [ pani na portierni wydziwiała, co to za rura], rano zero chmur, dopiero potem przylazły. Skok pod Instytut Fizyki, gdzie mimo chmur łapiąc przejasnienia rzutowano z refraktora Zeissa 100/1000, dzikie tłumy wokół. Potem chmury i chwilowe przejasnienie przed samym koncem zjawiska, a potem letni deszcz. Zostało mi po tym pare fotek -ja ze sprzetem i znajomymi, parę niezbyt ostrych zdjęc Wenus na Słońcu i tekturze :ha: , no i fotki tego zbiegowiska przy lunecie fizyków. Ech, łezka w oku... pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Wspaniałe wspomnienia mam z dni 7-9 maja kiedy to brałem udział w spotkaniu w Brandys (Czechy) amatorów astronomii z Europy biorących udział w programie VT-2004. Na konferencję przybyło 40 amatorów astronomii z 23 krajów, w tym z Polski. http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/brandys.htm

Zapraszam do poczytania i oglądania prezentacji oraz zdjęć wszystkich uczestników.

IMG_1181.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

mam nadzieję że za te 7 lat znów będziemy wszyscy razem,aż sie łezka w oku kreci.

 

pozdrawiam Tedi

Link to comment
Share on other sites

Fajna te Wenus...nr.2 :ha:

W dniu tranzytu obudziłem się ponad godzinę przed pierwszym kontaktem. Niebo zasłonięte chmurami, więc na drugi bok i nyny. Nagle żona budzi mnie i mówi, że jest przerwa w chmurach i piękne, czyste niebo. To była moja najszybsza pobudka i poranna toaleta :D Zdążyłem rozłożyć się ze sprzętem na pierwszy kontakt i do samego końca było bezchmurne niebo :dobrze: W trakcie obserwacji przybywali moi znajomi, uczniowie klas moich dzieci z nauczycielami i wiele nieznanych mi osób. Szkoda, że był do dyspozycji tylko jeden teleskop i nie miałem Herschela, tylko folię. Mimo to wrażenia pozostaną do końca życia ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.