Skocz do zawartości

W czym najbardziej lubicie oglądać galaktykę Andromedy?


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Ciemne niebo przede wszystkim. Bardzo ciemne (SQM>21.8).

A w pamięci mam widok przez (tak chwaląc swój sprzęt) APO 140 + Nagler 22mm (pow. 42x).

Zawsze jak fotografuję pod naprawdę ciemnym niebem chętnie odkręcam kamerę i zakładam okular właśnie dla takich widoków. 

Chętnie bym popatrzył przez jakieś wielkie lustro (20"), ale na M 31 jeszcze nie miałem okazji.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr K. napisał:

W wełnianym swetrze, kurtce przeciwwiatrowej, drugim wełnianym swetrze (tym razem z golfem) i kurtce przeciwdeszczowej, oraz w kalesonach, spodniach od dresu, spodniach zwykłych i spodniach narciarskich. A, i w dwóch czapkach :D Wtedy M31 wygląda najpiękniej, bo zimno nie przeszkadza mi w obserwacjach :D Optyka ma mniejsze znaczenie. 

 

;)

Bez skarpet z merynosów najlepiej dwie pary jedna na drugą i gumofilców, to ubranie jest niekompletne i zmarźnierz wcześniej niż Ci się wydaje

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kompas napisał:

Nie wiem,  przy niebie SQM-18,16 nawet nie próbowałem jej szukać, a może powinienem?, posiadam Ar 102/460 i Maka 127  Myślę jednak że skazany jestem na Księżyc, planetyi gromady otwarte  

Ja właśnie widziałem w Maku 127, ale to ledwie samo jądro... W szukaczu 6x30 już dość ciekawie.

I stąd urodził się ten temat, czym by tu Maczka uzupełnić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AviatorL napisał:

Ja właśnie widziałem w Maku 127, ale to ledwie samo jądro...

 

Jak tu się dziwić, że wielu odbija się od tego hobby: człowiek wyda kupę kasy i zobaczy jądro, przy okazji odmrażając sobie... zgadnijcie co :D

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

 

Jak tu się dziwić, że wielu odbija się od tego hobby: człowiek wyda kupę kasy i zobaczy jądro, przy okazji odmrażając sobie... zgadnijcie co :D

 

jeżeli nie ma się merynosów i gumofilców to oczywiście nogi , a ściślej mówiąc stopy. a na to o czym myślisz wystarczy założyć barchany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Tak jak się spodziewałem, ile głów (oczu) tyle pomysłów :)

Temat powstał, bo zastanawiam się

W dniu 23.08.2022 o 18:37, AviatorL napisał:

czym by tu Maczka uzupełnić.

I w sumie dalej nie wiem. Ale chyba zacznę od lornetki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 12:56, Grzędziel napisał:

Ciemne niebo przede wszystkim. Bardzo ciemne (SQM>21.8).

A w pamięci mam widok przez (tak chwaląc swój sprzęt) APO 140 + Nagler 22mm (pow. 42x).

Zawsze jak fotografuję pod naprawdę ciemnym niebem chętnie odkręcam kamerę i zakładam okular właśnie dla takich widoków. 

Chętnie bym popatrzył przez jakieś wielkie lustro (20"), ale na M 31 jeszcze nie miałem okazji.

Pod SQM > 21.8 to już w 16-calowym Newtonie struktura spiralna M33 jest wyraźnie widoczna na wprost, a detale M31 można podziwiać z opadem szczęki. Jedyny minus to fakt, że trzeba sobie trochę poprzesuwać teleskop by obejrzeć cały obraz galaktyki. Stąd instrumenty pozwalające ująć całą galaktykę w polu widzenia mają przewagę. Jednakże ciemne niebo zmienia sposób postrzegania galaktyk w każdym instrumencie - to najlepszy i niezastąpiony "filtr" dla tych DSów. :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.